Istnieje wiele sposobów na to, żeby dostarczyć ciepłą wodę do każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Jednym z nich jest bojler elektryczny, który daje możliwość podgrzewania wody użytkowej. Czy warto sięgnąć po to rozwiązanie i jak wybrać odpowiedni?
Bojlery elektryczne – czym są i jak działają?
Ciepła woda użytkowa jest nam potrzebna do normalnego funkcjonowania. Mycie rąk, branie kąpieli czy prace kuchenne wymagają użycia wody o odpowiedniej temperaturze. Żeby zapewnić komfort związany z jej użytkowaniem, stosowane są różne rozwiązania. Jednym z wygodniejszych jest bojler elektryczny, podgrzewający wodę za pomocą prądu sieciowego.
Bojler elektryczny to zbiornik o określonej objętości wyposażony w grzałkę. To ona znajduje się wewnątrz pojemnika i podnosi temperaturę zgromadzonej w nim wody. Bojlery elektryczne często noszą też inne nazwy, takie jak termy elektryczne czy grzałki do wody. Inne nazewnictwo nie oznacza jednak, że urządzenie działa w inny sposób.
Inne typy bojlerów
Bojler elektryczny nie jest jedynym rozwiązaniem na rynku, które daje możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Korzystając z innych dostępnych źródeł energii, możesz również zastosować podobne konstrukcje ze zbiornikiem. Wspomniane bojlery mogą być zasilane choćby z sieci centralnego ogrzewania czy kolektorów słonecznych.
Bojlery dwupłaszczowe
To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na podgrzewanie wody użytkowej. Jego budowa została zaprojektowana w formie zbiornika w zbiorniku. Pojemnik z wodą użytkową umieszczony został wewnątrz większego, w którym płynie woda z centralnego ogrzewania. Dzięki temu woda podgrzewana jest na ogromnej powierzchni, dzięki czemu tempo podnoszenia temperatury jest znaczne.
Bojlery z wężownicą
Bojler elektryczny wyposażony jest w grzałkę, tymczasem zbiornik z wężownicą nagrzewa wodę za pomocą rury umieszczonej wewnątrz zbiornika. Może być jedna lub dwie, co przyspiesza proces ogrzewania. Co ciekawe, wężownica może korzystać nie tylko z ciepła pochodzącego z centralnego ogrzewania. Często połączona jest z systemem kolektorów słonecznych lub płaszcza wodnego w kominkach.
Temperatura generowana przez bojler elektryczny
Z reguły bojler elektryczny utrzymuje temperaturę w zbiorniku na poziomie 40 – 60 stopni Celsjusza. W myśl przepisów nie może ona spadać poniżej 50 stopni, ponieważ wówczas w wodzie mogą rozwijać się bakterie. Jeśli jednak potrzebujesz jeszcze wyższej temperatury do przeprowadzania procesów technologicznych lub innych celów, możesz zamontować specjalne grzałki do bojlera o wyższej mocy. Pamiętaj, żeby zestawić to z możliwościami instalacji elektrycznej.
Jak wybrać bojlery elektryczne?
Szukając bojlera elektrycznego, spotkasz się z bardzo szerokim wyborem tych urządzeń. Może to powodować problemy z decyzją i sięgnięciem po odpowiednie akcesorium. Żeby uniknąć pomyłek i braku funkcjonalności danego urządzenia, będziesz musiał dokładnie ocenić zapotrzebowanie. Chodzi przede wszystkim o maksymalne jednorazowe zużycie wody w danym miejscu. Zwróć uwagę także na miejsce, w którym zawiesisz bojler elektryczny 60 l lub większy. Ponadto oceń dostęp do konkretnego źródła zasilania, żebyś nie musiał prowadzić długich i nieestetycznych instalacji.
Bojlery elektryczne – rozmiary
Określenie dotyczące rozmiaru bojlera elektrycznego odnosi się zawsze do pojemności zbiornika podawanej w litrach. W przypadku bojlerów z płaszczami podwójnymi chodzi o zbiornik wewnętrzny, w którym gromadzona jest woda użytkowa. Sporadycznie spotykane są mniejsze zbiorniki niż bojler elektryczny 50 l. W użytku domowym nie ma też zwyczaju stosowania pojemników o większej objętości niż bojler elektryczny 100 l.
Gdzie montować bojlery elektryczne?
Powszechnie przyjęło się, że bojler elektryczny umieszcza się w obiektach lub pomieszczeniach, które nie mają dostępu do pieca gazowego. W związku z tym bojlery elektryczne niejednokrotnie stanowią dodatkowe źródło ciepłej wody działające tylko dla wybranego pomieszczenia. Mogą też podgrzewać wodę dla całego budynku, który nie ma dostępu do gazu, tak choćby domków letniskowych czy leśniczówek.
Bojlery elektryczne do kuchni
Bardzo często stosuje się samodzielne bojlery elektryczne przeznaczone tylko do prac kuchennych. Wiele prac wymaga jedynie zimnej wody. Jeśli w kuchni jest zmywarka i nie będziesz mył naczyń ręcznie, w zupełności wystarczy ci niewielki bojler 50 l. Dzięki niemu nie będzie trzeba prowadzić instalacji gazowej. Jednym z problemów takiego rozwiązania jest notoryczny brak miejsca, który zauważalny będzie przy każdym pomieszczeniu kuchennym. Dlatego możesz mieć kłopot ze znalezieniem miejsca do ulokowania zbiornika z wodą.
Bojlery elektryczne do łazienki
Odpowiednio dobrany bojler łazienkowy może zastąpić całkowicie piec gazowy. W łazience zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest bardzo wysokie, dlatego także bojler elektryczny musi być większy. Jego rozmiar musisz dopasować do ilości mieszkańców i ich zapotrzebowania. Chodzi o to, żeby podczas codziennych czynności ciepłej wody nie zabrakło. Jeśli z łazienki korzystają dwie osoby, w zupełności wystarczy bojler elektryczny 80 litrów. W przypadku czteroosobowej rodziny będziesz potrzebował zbiornika o pojemności przekraczającej 100 litrów.
Bojler elektryczny do warsztatu i kotłowni
Spore zastosowanie znajdują bojlery elektryczne w pomieszczeniach warsztatów zlokalizowanych w pobliżu domu. Często stosuje się je także w garażach czy kotłowniach. Wszędzie tam ciepła woda użytkowa może się przydać do umycia rąk po pracy czy przeprowadzenia jakichś procesów technologicznych. Przy jednej czy dwóch osobach korzystających z pomieszczenia wystarczy w zupełności bojler elektryczny 80l lub mniejszy.
Bojler elektryczny do centralnego ogrzewania
Nie zawsze bojler elektryczny musi być przyporządkowany do konkretnego pomieszczenia. Ciekawą konstrukcją jest bojler elektryczny do centralnego ogrzewania. To serce instalacji wykorzystywanej do ogrzewania mieszkań, która zasilana jest prądem elektrycznym. Sprawdza się przede wszystkim w budynkach, które nie mają miejsca na kotłownię lub jeśli nie będziesz chciał korzystać z paliw kopalnych w czasie ogrzewania. Niestety w okresie zimowym koszt energii elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania może być wysoki.
Bojler elektryczny – opinie
Analizując opinie osób korzystających z bojlera elektrycznego, można wyciągnąć dwa wnioski. Z pewnością elektryczne ogrzewanie wody jest bardzo sprawne i wygodne, a temperatura podnosi się bardzo szybko. Problemem może być koszt takiego ogrzewania, który znacznie przewyższa ogrzewanie gazowe czy spalanie paliw kopalnych. Jednak wykorzystując odnawialne źródła energii czy rozsądnie korzystając z zasobów, łatwo można zniwelować te problemy.