Budowa dachu dwuspadowego – przebieg prac i koszt wykonania dachu

budowa dachu dwuspadowego

Budowa dachu dwuspadowego to skomplikowany proces, który prowadzi do stworzenia szczelnej połaci. Składa się z wielu etapów i jest kosztowny, jednak niezbędny dla budynku. Dowiedz się, jak przebiega budowa dachu dwuspadowego krok po kroku.

Dach jest ważnym elementem każdego budynku. Zabezpiecza wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi i dodatkowo podkreśla wygląd budynku. Jedną z najczęściej wybieranych konstrukcji jest budowa dachu dwuspadowego. Składa się z dwóch połaci skierowanych w różne strony, co daje ciekawy wygląd i sporą funkcjonalność. Z poradnika dowiesz się, jaki jest koszt budowy dachu dwuspadowego i ona jak przebiega.

Budowa dachu dwuspadowego – cechy konstrukcji

Prowadzenie prac na połaci dachowej to jeden z ostatnich etapów przed uzyskaniem stanu zamkniętego budynku. Dach ma za zadanie chronić wnętrze przed deszczem, śniegiem, promieniami słonecznymi i innymi czynnikami niekorzystnymi. Dodatkowo tworzy izolację termiczną i zapobiega wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Poza funkcjonalnością musi być też estetyczny, ponieważ jest widoczną częścią domu. Budowa dachu dwuspadowego uznawana jest za konstrukcję, która najlepiej spełnia wszystkie te cechy.

Dachy dwuspadowe to takie typy budowli, w których kształt więźby pozwala na stworzenie dwóch połaci. Najczęściej są to symetryczne powierzchnie, jednak skierowane w dwie strony. Budowa dachu dwuspadowego może być też wykonana w formie asymetrycznej, z różnymi wielkościami połaci lub kątami nachylenia. Dachy dwuspadowe należą do stosunkowo łatwych do wykonania konstrukcji. Umożliwiają równomierne odprowadzanie deszczówki, są łatwe do pokrycia i zaizolowania. Mają prosty symetryczny wygląd, co może nie każdemu odpowiada.

Budowa dachu dwuspadowego krok po kroku

Każda budowa dachu dwuspadowego, niezależnie od wielkości połaci i symetrii, przebiega w podobny sposób. Wszystkie prace należy uznać za równie skomplikowane, choć z pewnością nieregularne połacie na dużych budynkach są najtrudniejsze do wykonania. Budowa dachu dwuspadowego krok po kroku rozpoczyna się zawsze od projektu i to architekt wskazuje, jaki kształt i konstrukcję będzie miała połać.

Budowa dachu dwuspadowego – więźba

W terenie budowa dachu dwuspadowego rozpoczyna się od stworzenia więźby dachowej. Wykonywana najczęściej z drewnianych belek i desek więźba jest konstrukcją nośną. Buduje się ją z krokwi ułożonych pod odpowiednim kątem i łączących się na szczycie. Wzmacniają ją poprzeczne jętki, a cała budowa dachu dwuspadowego opiera się na murłatach. Do łączenia elementów stosuje się specjalne nacięcia i metalowe złącza ciesielskie.

Budowa dachu dwuspadowego – foliowanie i łacenie

Na przygotowanej i osadzonej konstrukcji więźby układa się folię izolacyjną o właściwościach paroprzepuszczalnych. Ma ona zapobiegać dostawaniu się wilgoci do wewnątrz i pozwolić na wydostawanie pary wodnej. Etapem wykonania dachu dwuspadowego jest także łacenie, czyli układanie poprzecznych łat i kontrłat, do których będzie mocowania połać.

Budowa dachu dwuspadowego – połać dachowa

Montaż połaci to ostatni i najbardziej widowiskowy etap budowy dachu dwuspadowego. Zalicza się do niego ułożenie okien i wyłazów dachowych, a także przygotowanie okapów. Następnie na łatach układa się materiał wykończeniowy w postaci dachówek, blachodachówek czy blachy trapezowej. Końcowym etapem budowy dachu dwuspadowego jest opierzenie, czyli wykończenie miejsc przy kominach, krawędziach połaci czy kalenicy.

Ile kosztuje budowa dachu dwuspadowego?

Budowa dachu dwuspadowego to proces bardzo skomplikowany wymagający doświadczonych wykonawców i dobrej jakości materiałów. Dlatego także koszt budowy dachu dwuspadowego nie będzie niski. Uznaje się, że ten element konstrukcji budynku jest najdroższy w całym obiekcie. Po podsumowaniu przekonasz się, że jest w tym wiele prawdy.

Ile kosztuje budowa dachu dwuspadowego? Wiele zależy od materiału wykończeniowego, wielkości połaci i kosztów robocizny. Dla ułatwienia weźmiemy sobie dach o powierzchni 100 metrów wykonany z blachodachówki. Koszt materiałów do więźby dachowej, membran, blachodachówek i stali do opierzenia to od 15 do nawet 25 tysięcy złotych. Budowa dachu dwuspadowego krytego dachówkami ceramicznymi będzie bardziej kosztowna. Dodatkowo należy uwzględnić robociznę, która w przypadku takiego dachu wyniesie od 5 do 10 tysięcy złotych.

Budowa dachu dwuspadowego – cena ocieplenia

Dotychczas przedstawiliśmy koszty jedynie materiałów konstrukcyjnych potrzebnych do budowy dachu dwuspadowego. Cena połaci to jednak również izolacja termiczna poddasza. U najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, która najlepiej uszczelnia nieregularny kształt więźby dachowej. Całość można połączyć z wykończeniem poddasza, czyli ułożeniem płyt g-k, gładzi i malowaniem. Ocieplanie przy budowie dachu dwuspadowego o wspomnianych rozmiarach, to koszt około 6 do 8 tysięcy złotych.

Budowa dachu dwuspadowego – podsumowanie

Jak łatwo obliczyć, budowa dachu dwuspadowego to koszt około 300 złotych za metr kwadratowy. To sporo biorąc pod uwagę inne elementy budynku. Mimo tego na materiałach czy robociźnie nie warto oszczędzać i zawsze lepiej wziąć pod uwagę najlepszych wykonawców. Choć budowa dachu dwuspadowego jest kosztowna, wymiana więźby i połaci to jeszcze wyższy koszt i spory kłopot. Także prowadzenie prac remontowych czy napraw na połaci jest drogie i trudno po nich utrzymać funkcjonalność. Dlatego lepiej nie oszczędzać na tym elemencie, ponieważ będą to jedynie oszczędności pozorne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pianka pod panele

Pianka pod panele – jak wybrać tą najlepszą?

Next Article
gdzie zgłosić uciążliwy remont

Gdzie zgłosić uciążliwy remont? Co mogą współlokatorzy?

Related Posts