Budowa dachu jednospadowego jest jedną z najprostszych konstrukcji dachowych. Nadaje budynkowi charakterystycznego wyglądu i wpływa też na poprawę funkcjonalności niektórych aspektów. Poznaj wady i zalety wykonania dachu jednospadowego.
Moda na minimalizm i nietuzinkowe rozwiązania brył budynków skłania inwestorów do budowy dachu jednospadowego. Konstrukcja więźby kojarzona głównie z budynkami gospodarczymi, triumfalnie wkracza do nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Nadaje mu intrygującego wyglądu i zmienia nieco koncepcję zagospodarowania.
Charakterystyczna budowa dachu jednospadowego
Dach jest jedną z niezwykle ważnych części budynku. To więźba wykończona połacią chroni dom przed czynnikami zewnętrznymi. Na połaci zatrzymuje się deszcz i śnieg, a także promienie słoneczne. Jednak poza samą funkcjonalnością, dach ma za zadanie poprawę estetyki. Jest widoczną częścią obiektu, zatem jego kształt ma duże znaczenie. Właśnie z uwagi na wygląd budowa dachu jednospadowego ostatnio znów cieszy się zainteresowaniem inwestorów.
Dach jednospadowy to konstrukcja więźby, która ma tylko jedną połać. Jest traktowany jako rozwiązanie pośrednie pomiędzy dachami płaskimi a klasycznymi połaciami dwuspadowymi. Dawniej budowa dachu jednospadowego była wybierana tylko z uwagi na prosty sposób wykonania połaci. Takie dachy montowane były nad pomieszczeniami gospodarczymi czy garażami. Ta zaleta nadal jest ceniona, jednak obecnie projektanci zauważają jeszcze kolejne.
Wykonanie dachu jednospadowego – zalety
Wyjątkowa estetyka domu, na którym zbudowano dach jednospadowy, to jedna z charakterystycznych cech i zalet. Ceniona jest także stosunkowo prosta do wykonania konstrukcja więźby, w której znacznie mniej jest trudnych technicznie połączeń. Wpływa to bezpośrednio na koszt budowy dachu jednospadowego. Mniej komplikacji, to niższe koszty, dlatego budowa dachu jednospadowego jest najtańsza ze wszystkich rodzajów więźby. Warto dodać, że budowa dachu jednospadowego może być jedynym sposobem na zadaszenie domu na działkach wąskich.
Płaski dach daje też wiele możliwości związanych z pobieraniem naturalnych zasobów. Budowa dachu jednospadowego wręcz zachęca do zbierania deszczówki, a do budowy rynny potrzeba bardzo niewiele materiału. Duża płaska połać jest świetnym miejscem do montażu paneli słonecznych czy modułów solarnych. Jeśli dodatkowo możesz skierować ją na stronę południową, wygrywasz podwójnie.
Wykonanie dachu jednospadowego – wady
Budowa dachu jednospadowego nie ma tylko zalet i warto wspomnieć też o słabszych stronach tego typu dachu. Zacznijmy od tego, że estetyka nie każdemu się podoba i wiele osób odrzuca projekty budynków, które właśnie przewidują wykonanie dachu jednospadowego. Inną często wskazywaną wadą jest kształt poddasza. Trudno mówić o ustawności przy formie, która jest jeszcze bardziej nietypowa, niż przy poddaszach pod połaciami dwuspadowymi. Dlatego meble na wymiar na poddasze stają się jedyną możliwością na utrzymanie funkcjonalności.
Wykonanie dachu jednospadowego może nieść ze sobą problemy związane z czynnikami atmosferycznymi. Szczególnie na dachach o małym spadku może zalegać śnieg, czy gnijące liście jesienią. Także wiatr może bardziej intensywnie wpływać na niszczenie połaci. Z kolei budowa dachu jednospadowego z większym kątem nachylenia potęguje wymienione wcześniej problemy z kształtem poddasza. Konieczne będzie tutaj znalezienie kompromisu, który z pewnością nie będzie łatwy.
Budowa dachu jednospadowego – podsumowanie
Budowa dachu jednospadowego krok po kroku nie jest trudna, a ten wariant cenią także cieśle i dekarze. Nawet nie mając wielkiego doświadczenia, możesz sam stworzyć taką połać nad budynkiem gospodarczym czy altaną. Jeśli jednak wybierasz budowę dachu jednospadowego tylko z myślą o łatwym montażu i krótkim czasie realizacji, lepiej dobrze się zastanów. Taka konstrukcja dosyć mocno zmienia wygląd całego budynku, a zmiana więźby na dwuspadową wiąże się ze sporymi kosztami.