Budowa domu krok po kroku. To nie jest wcale takie trudne!

budowa domu krok po kroku

Chcesz mieć własne cztery kąty? Najpierw potrzebujesz dobrego planu. Budowa domu krok po kroku powinna się zacząć właśnie od niego. Wyjaśniamy, jakie są etapy budowy domu jednorodzinnego i jak się do tego zabrać, by to zadanie stało się prostsze.

Od czego zacząć budowę domu? To pytanie codziennie zadaje sobie mnóstwo osób, które podjęły decyzję, aby w najbliższej przyszłości postawić własne cztery kąty. Podstawą udanej i w miarę bezproblemowej budowy jest dokładnie przemyślany plan. Aby go opracować, warto szukać informacji u osób, które mają budowę za sobą – u rodziny i znajomych. Nic nie sprawdza się lepiej niż doświadczenia z pierwszej ręki.

Budowa domu krok po kroku. Najpierw dobrze to zaplanuj!

Nieocenioną pomocą będą również specjalistyczne czasopisma czy strony poświęcone tematyce budowlanej. Warto oczywiście wybrać się w teren i zainspirować, jakie domy obecnie buduje się najczęściej – piętrowe, parterowe czy może z poddaszem użytkowym? Mając taki ogląd, zdecydowanie łatwiej będzie podjąć choćby wstępną decyzję, jaki dom zamierzamy budować. Budowa domu krok po kroku jest arcyciekawą przygodą!

Zacznij od formalności

Zdecydowanie łatwiej będzie wtedy przejść do kolejnych etapów, do których należą między innymi opracowanie stosownego harmonogramu i kosztorysu. Można oczywiście większość z tych czynności zlecić profesjonalistom, jednak przeważająca liczba inwestorów decyduje się na samodzielne zorganizowanie budowy wymarzonego domu.

Budowa domu od A do Z, czyli pierwsza litera

Zapadła decyzja – budujemy dom krok po kroku! Co dalej? Jakie są etapy budowy domu? Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac ziemnych, a to właśnie na nie czeka z utęsknieniem większość osób budujących dom, musimy zająć się formalnościami. Jeśli mamy już działkę, sprawa jest ułatwiona, jednak w przypadku kiedy dopiero znaleźliśmy wymarzony kawałek ziemi, powinniśmy zawrzeć u notariusza umowę kupna. Dopiero wtedy staniemy się pełnoprawnymi właścicielami działki.

Plan zagospodarowania przestrzennego – sprawdź szczegóły

Wydawać by się mogło, że już możemy zakupić projekt, warto się jednak z tym krokiem wstrzymać i najpierw zapoznać się, jaki w ogóle dom możemy na naszej ziemi postawić. Budowa domu krok po kroku będzie łatwiejsza, jeśli dobrze zapoznamy się z dokumentami z Urzędu Gminy. Jeśli w danej gminie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, otrzymanie wypisu będzie zdecydowanie niezbędne. W tym dokumencie znajdują się wszelkie informacje, jakie budownictwo jest dopuszczalne na danym terenie. Znajdziemy tam nawet dane, jaki kąt nachylenia ma mieć dach. Niektóre miejscowe plany określają nawet… kolor dachówki!

Kiedy wystąpić z wnioskiem o warunki zabudowy?

Jeśli na terenie miejscowości przyszłego zamieszkania nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, możemy starać się o warunki zabudowy. Z tego dokumentu również dowiemy się, jaki dom możemy zbudować. Być może okaże się, że nasza działka leży na terenie, na którym trwają prace archeologiczne lub też na terenie, gdzie występują szkody górnicze? To wszystko może wpłynąć na koszt wybudowania domu. Jest więc bezsprzeczną koniecznością, aby budowa domu krok po kroku musi być dobrze zaplanowana.

Opracuj kosztorys

Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów, do których należą również mapy do celów projektowych, warto znaleźć dobrego architekta i umówić się na konsultację. Skoro budujemy dom od podstaw, korzystniejsze może okazać się stworzenie projektu indywidualnego. Często koszty adaptacji projektu gotowego, które i tak są obowiązkowe, mogą przewyższyć stworzenie wspomnianego projektu domu na miarę.

Przedstaw architektowi wstępny projekt

Architekt zapewne doradzi, która opcja będzie najlepsza w naszym przypadku. Warto udać się do niego chociażby ze wstępnym pomysłem na dom, a może okazać się, że wiele przyjętych przez nas założeń w rzeczywistości nie będzie potrzebnych. Dzięki temu budowa domu jednorodzinnego wcale nie musi zrujnować naszego portfela, kiedy okaże się, że dla rodziny czteroosobowej wcale nie potrzebujemy domu piętrowego o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Budowa domu krok po kroku już wkrótce się rozpocznie!

Kosztorys, czyli budowa domu od podstaw… finansowych

Po konsultacji u architekta zdecydowanie będziemy mieli ułatwione zadanie, aby poznać tajniki przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Koszt także przestanie być tajemnicą. Poznamy realny koszt za metr kwadratowy domu w stanie deweloperskim, co pozwoli określić nasz minimalny budżet i opracować wstępny kosztorys. Budowa domu krok po kroku rozpoczyna się od określenia ram finansowych.

Pierwsze prace ziemne

Przeszliśmy szczęśliwie cały etap dokumentacji! Zwizualizowaliśmy u architekta nasz wymarzony dom, a pozwolenie na budowę już się uprawomocniło i trzymamy w dłoni dziennik budowy. Kierownik budowy również znaleziony. Czas zatem na pierwsze prace ziemne. Od czego zacząć budowę domu krok po kroku?

Zacznij od wizyty geodety

Przede wszystkim od wytyczenia budynku przez geodetę. Geodeta wyznaczy na działce zgodnie z planem zagospodarowania terenu, gdzie stanie nasz dom. Wtedy po raz pierwszy realnie zobaczymy jego bardzo wstępny obrys na ziemi! Jeżeli wcześniej została umówiona koparka, możemy właściwie od razu rozpocząć właściwe prace ziemne, polegające na zebraniu hummusu, czyli żyznej, miękkiej warstwy gleby. Wszystko dzieje się powoli, ale krok po kroku. Budowa domu wreszcie rusza!

Grunt to fundament

Po zdjęciu humusu kolejną czynnością będzie wykopanie ław fundamentowych. W zależności od rodzaju gruntu należy je wykopać na głębokość między 50 a 80 centymetrów. Jeśli grunt jest niestabilny lub na przykład pogoda nie sprzyja, niezbędne może okazać się także szalowanie ław, czyli wzmocnienie ich deskami. Na dół wykopu wsypuje się suchy beton, aby wzmocnić najgłębszą warstwę. Następnie należy ułożyć zbrojenie z drutu zbrojeniowego. Będzie ono stanowiło niejako serce naszych fundamentów i wzmocni beton. Budowa domu krok po kroku nie może obejść się bez tego etapu.

Jaki beton będzie najlepszy do fundamentów

Większość inwestorów decyduje się na zamówienie gotowego betonu z betoniarni do zalewania ław. Jest to najszybsze i najlepsze rozwiązanie, gdyż tak sporządzony beton ma doskonałe właściwości fizykochemiczne oraz certyfikowaną wytrzymałość. Możemy być pewni, że fundament będzie tak samo dobry w każdym miejscu. Jeśli zamówimy beton z pompą, ławy zostaną zalane w ciągu jednej lub najwyżej dwóch godzin.

Kolejność budowy domu – murowanie fundamentów

W zależności od pogody należy odczekać kilka dni, aby beton dobrze wysechł. Docelową wytrzymałość uzyskuje co prawda po około 30 dniach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby już kilka dni po zalaniu zacząć murowanie fundamentów z bloczków betonowych. Projekt określa, ile warstw takich bloczków należy ułożyć. Po zakończeniu murowania należy fundament zabezpieczyć specjalistycznym przeciwwilgociowym preparatem.

Fundamenty krok po kroku, czyli zasyp

Po wymurowaniu fundamentu przychodzi czas na zasyp – należy do środka wsypać odpowiednią ilość pospółki i dobrze zagęścić, czyli ubić. Idealne zagęszczenie jest niezwykle istotną czynnością, gdyż na tym piasku będzie opierała się pierwsza posadzka, czyli tak zwany chudziak. Budowa domu od podstaw wymaga znajomości poszczególnych etapów. Kolejnym jest rozłożenie instalacji kanalizacyjnej z zachowaniem odpowiednich spadków, aby woda bez problemu odpływała. Budowa domu krok po kroku idzie doskonale!

Stan zero i co dalej?

Do dokładnym ubiciu ostatniej warstwy pospółki i zabezpieczeniu ujść kanalizacji pozostaje wylanie tak zwanego chudego betonu. Jest to kilkunastocentymetrowa warstwa betonu, pierwsza posadzka, na której będziemy prowadzić dalsze prace. Warto w tym przypadku również zamówić beton z pompą, dzięki czemu prace nie będą trwały długo. Jeśli pogoda dopisuje, zostawiamy chudziaka na kilkanaście dni. Możemy też świętować zakończenie jednego z ważniejszych, podstawowych etapów – osiągnięcie stanu zero. Budowa domu krok po kroku wcale nie jest taka skomplikowana!

Niech się mury pną do góry!

Kiedy chudziak wyschnie, rozpoczyna się najbardziej wyczekiwany etap – murowanie ścian. Zapewne dużo wcześniej zapadła decyzja, z czego dom będzie murowany. Opcji na rynku jest sporo, każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników, swoje wady i zalety. Do najpopularniejszych materiałów budowlanych należą jednak pustaki ceramiczne (tzw. dziurawki) lub beton komórkowy. Coraz częściej powstają domy z silikatów, zdarzają się też pustaki żużlowe.

Budowa domów od podstaw – ściany z pustaków czy bloczków?

Jeśli dom budujesz samodzielnie, dobrym rozwiązaniem będą bloczki betonowe – są duże, szybko się je muruje, można je kleić na specjalistyczny klej, a nie zaprawę. Są też łatwe w obróbce, dzięki czemu prace postępują szybko. Jednak zwolenników tradycji także jest wielu – pustaki ceramiczne wolniej się nagrzewają, dzięki czemu można mieć nadzieję, że w zimie dom będzie cieplejszy. Ilu inwestorów, tyle wyborów. Budowanie domu jednorodzinnego zawsze musi odpowiadać wymaganiom i oczekiwaniom danej rodziny. Budowa domu krok po kroku jest osiągalna dla każdego.

Mamy zarys pomieszczeń. Zamykamy pierwsze etapy budowy domu jednorodzinnego

Po wzniesieniu ścian zewnętrznych i nośnych przychodzi czas na wymurowanie ścianek działowych. Zazwyczaj muruje się je z cieńszych cegieł lub bloczków. Wtedy widać realny kształt i wielkość wszystkich pomieszczeń. Otwory okienne również są gotowe, dlatego możemy zamówić firmę specjalizującą się w montażu okien, aby dokonała pomiarów z natury. Musimy pamiętać, że czas oczekiwania na okna to nawet dwa miesiące. Warto tak zaplanować harmonogram, aby zapewnić czas na odpowiednie wyschnięcie zaprawy, a jednocześnie zamknąć budynek przed zimą. Budowa domu krok po kroku – coraz bliżej celu!

O co zadbać przed pracami na dachu?

Równocześnie z oknami można zamówić drzwi zewnętrzne i bramę garażową, jeśli nasz dom ma garaż w bryle. Jeśli nasz dom będzie miał lekki strop, prace murarskie są zakończone – mamy stan surowy otwarty! W przypadku domów piętrowych pozostaje wykonanie szalunków i zalanie stropu, a następnie przystąpienie do murowania ścian kolankowych piętra lub poddasza.

Budowa domu – koszt dachu

Przyszedł czas na kolejne etapy budowy domu jednorodzinnego – wykonanie więźby dachowej i wybór pokrycia dachu. Ten etap niejednokrotnie spędza sen z powiek inwestorom, ponieważ jest niezwykle kosztowny. Gotowy dach to kilkadziesiąt procent ceny stanu surowego zamkniętego!

Dom od podstaw – dla kogo wiązary dachowe?

Budowa domu krok po kroku zakłada wykonanie konstrukcji dachu na jeden z dwóch możliwych sposobów – tradycyjny (więźba) lub z gotowych wiązarów dachowych. To drugie rozwiązanie jest idealne dla domów, w których nie planuje się poddasza użytkowego. Ze względu na gęstą konstrukcję miejsca wystarczy tylko na mały stryszek, ale dzięki temu podstawa dachu jest zamontowana przez specjalistyczną firmę zaledwie w jeden dzień!

Czas na pokrycie dachu

Budowanie domu od podstaw jest stresującym, ale i niezwykłym doświadczeniem! Nadszedł czas na wybór pokrycia dachu. Rynek oferuje bardzo szeroki wybór – od najtańszych rozwiązań typu gont, poprzez blachy modułowe, na rąbek aż do dachówek betonowych i ceramicznych. Kolorystyka również jest bogata. Możemy zdecydować się na najpopularniejsze ostatnio czernie, antracyt, brązy czy wracające do łask dachówki czerwone lub ceglaste. To naprawdę przyjemny etap budowy domu krok po kroku!

Najpierw zabezpieczenie

Zanim jednak na więźbie lub wiązarach zostanie położone docelowe pokrycie, konstrukcję należy zabezpieczyć. Część inwestorów stosuje specjalne membrany paroizolacyjne, zwłaszcza jeśli planuje położyć blachę. Niesłabnącą popularnością cieszy się jednak pełne deskowanie i papa. To tradycyjne rozwiązanie usztywnia i uszczelnia konstrukcję, stanowi jednak pewne obciążenie dla budynku, dlatego, jeśli planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych, warto rozważyć lżejsze pokrycie.

Teraz pora na dachówkę

Po odeskowaniu dachu, zamocowaniu papy i przybiciu łat i kontrłat przyszedł czas na dachówkę. W kilka dni dach będzie gotowy, a wygląd budynku zmieni się nie do poznania! Należy pamiętać także o zakupie i montażu stopni i ławy kominiarskiej, jeśli posiadamy piec wymagający komina. Obróbki blacharskie komina również mogą (a nawet powinny być) wykonane na tym etapie, podobnie jak orynnowanie. Możemy wstrzymać się z montażem rur spustowych i te docelowe założyć po wykonaniu elewacji. Budowa domu krok po kroku – już prawie zamykamy kolejny etap!

Kolejny cel – stan deweloperski

Jeżeli w międzyczasie dotarły okna i drzwi, osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. Budowanie domu jednorodzinnego wcale nie musi być tak bardzo uciążliwe i trudne.

Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego warto pozwolić budynkowi „odpocząć”, aby zaprawy miały czas dobrze wyschnąć, a sam budynek pod ciężarem dachu mógł nieco osiąść. Wielu inwestorów zostawia dom w takim stanie na sezon zimowy, aby do prac przystąpić na wiosnę. Dalsza kolejność budowy domu to wszelkie prace wewnątrz budynku.

Najpierw instalacje

Teraz czas na rozpoczęcie prac instalacyjnych. Jeśli chcesz, aby była to budowa domu krok po kroku, pierwszą rzeczą, która należy wykonać, jest instalacja elektryczna. Na tym etapie trzeba wiedzieć tak naprawdę wszystko – gdzie stanie nasza lodówka, pralka czy telewizor. Warto ustalić położenie łóżka, aby zawsze mieć pod ręką np. gniazdka przy stoliku nocnym. Elektryk z pewnością zapyta, ile złączy antenowych i w których pokojach wykonać, gdzie ma znajdować się rozdzielnia. Dowie się, czy będziemy korzystać w przyszłości z kuchenki gazowej, czy może płyty indukcyjnej zasilanej siłą, czy planujemy wideodomofon, bramę zasilaną elektrycznie. Ten etap może być nieco stresujący, trudno bowiem w surowych ścianach zobaczyć wszystko oczami wyobraźni.

Tynkujemy!

Warto pamiętać, że lepiej zrobić kilka gniazdek za dużo, niż zamontować za mało! Należy zawsze pamiętać, jak skomplikowaną inwestycją jest budowa domu. Etapy nie zawsze da się zaplanować idealnie. Po wykonaniu instalacji elektrycznej przychodzi czas na tynki. Wybierać można spośród tynków tradycyjnych, cementowo-wapiennych, popularne są też tynki gipsowe. Dom zdecydowanie zmieni swój charakter, kiedy ściany zrobią się białe!

Bez wody ani rusz

Kiedy tynki nieco wyschną, można rozpocząć wykonywanie instalacji wod-kan-co. Polega ona na ułożeniu na chudziaku izolacji, rozprowadzeniu rur, ułożeniu styropianu podposadzkowego, a następnie dociągnięciu rur ogrzewania podłogowego. Podłogówka jest obecnie najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania, grzejniki montuje się np. w łazienkach.

Wylewka

Nasza budowa domu krok po kroku nabiera tempa. Teraz, po rozprowadzeniu systemu grzewczego, nadszedł czas na wylewkę, to znaczy docelową posadzkę. Dalsza kolejność prac budowlanych będzie uzależniona od rodzaju wylewki – jeśli zdecydowaliśmy się na anhydrytową, będzie ona sucha po kilku dniach, a po jej wygrzaniu można przystąpić do układania płytek. W przypadku wylewki tradycyjnej czas schnięcia jest zdecydowanie dłuższy.

Jakie są etapy budowy domu jednorodzinnego?

Cztery najważniejsze kamienie milowe podczas budowy domu wyglądają zatem następująco:

  • stan 0 – fundamenty;
  • stan surowy otwarty – dom bez okien i drzwi, z gotowym dachem;
  • stan surowy zamknięty dom ze wstawioną stolarką drzwiową i okienną;
  • stan deweloperski – dom z gotowymi instalacjami, tynkami, bez wykończonych podłóg i łazienek.

Ostatni etap budowy domu, czyli prace wykończeniowe

Wiele osób podejmuje się tej niezwykłej inwestycji, jaką jest budowa domu. Koszt jest na tym etapie niemały, a zostało jeszcze wykańczanie. Kiedy tynki i wylewki wyschły, wnętrze jest gotowe do szpachlowania, czyli można położyć warstwę gładzi na ścianach. Niektórzy inwestorzy decydują się na pozostawienie ścian w wersji chropowatej, surowej. Tak samo surowy można zostawić strop, takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku przyszłego wystroju wnętrza w stylu industrialnym – loftowym.

Zaczynamy najprzyjemniejszy etap budowy domu krok po kroku

Jeśli nasz dom nie miał wylewanego stropu, to nadal zamiast sufitów widoczny jest dolny pas wiązarów. Należy zatem wykonać sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych. Po uprzednim ociepleniu stropu, np. celulozą lub wełna szklaną, do aluminiowego stelaża przykręca się płyty k/g. Jest to najszybsze i najtańsze rozwiązanie, wizualnie nieodbiegające od sufitów tradycyjnych. Po nałożeniu gładzi i wyszlifowaniu wnętrze osiągnęło stan deweloperski, czyli gotowy do ostatecznych prac wykończeniowych według gustu inwestora.

Dom od podstaw… cenowych na etapie wykończenia

Nadszedł czas na etap, który ma ogromny wpływ na przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu. Cena materiałów wykończeniowych potrafi przyprawić o ból głowy. Tak naprawdę nie byłoby trudne wykończenie domu w cenie, którą osiągnęło się do momentu stanu deweloperskiego. Na rynku jest na szczęście ogromny wybór materiałów także ze średniej półki cenowej. Pozostało jedynie wybrać płytki, panele lub deski podłogowe, armaturę, umywalki, oświetlenie, meble, meble kuchenne, sprzęty AGD i RTV… Budowa domu krok po kroku zmierza ku końcowi.

Budowa domu od A do Z, czyli ostatnie litery

Jednocześnie z zadbaniem o wnętrze domu należy pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni i wykończeniu na zewnątrz. Niezwykle istotne jest prawidłowe ocieplenie budynku, aby nie podnosić kosztów ogrzewania. Warstwę styropianu należy zabezpieczyć siatką, klejem oraz docelowym tynkiem. Po zakończeniu tych prac należy uporządkować teren budowy i można powoli zacząć planować przyszły ogród, trawnik, Jeśli działka nie była wcześniej ogrodzona, to również dobry moment na takie roboty.

Końcowe etapy prac i formalności

Wiesz już, od czego zacząć budowę domu. A jak ją sfinalizować? Po zakończeniu wszelkich prac budowlanych należy znów wrócić do spraw urzędowych i zebrać wszelkie protokoły odbioru i oficjalnie oddać budynek do użytku. Za zamieszkiwanie placu budowy grożą surowe kary. Jeśli organ nadzoru nie zgłosi sprzeciwu w czasie 14 dni od dnia złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy, możemy zameldować się w nowo wybudowanym domu oraz nadać mu w Urzędzie Gminy numer.

Budowa domu krok po kroku zdecydowanie nie jest prostym przedsięwzięciem, jednak jak najbardziej osiągalnym. Podstawą sukcesu jest dobry plan, kosztorys i harmonogram. Warto poszukiwać sprawdzonych ekip budowlanych, aby uniknąć ewentualnych problemów i kosztownych poprawek. Przy odrobinie samozaparcia już w ciągu dwóch-trzech lat można zamieszkać w wymarzonych czterech kątach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
dom w stylu rustykalnym

Dom w stylu rustykalnym – odkryj jego piękno!

Next Article
ile kosztuje położenie płytek na schodach

Ile kosztuje położenie płytek na schodach? Przewodnik cenowy

Related Posts