Budowa domu parterowego pozwala ograniczyć wydatki związane z nowym domem. Wybór takiego projektu nie oznacza, że musisz rezygnować z funkcjonalności i estetyki domu. Poznaj wady i zalety domów parterowych.
Budowa domu parterowego często kojarzy się z niewielkim domem letniskowym. Tymczasem przy odpowiednim projekcie i określeniu zapotrzebowania dom jednokondygnacyjny może być bardzo komfortowy. Dodatkowo może być znacznie tańszy niż budynki piętrowe. Dowiedz się więcej o kosztach i budowie domu parterowego krok po kroku.
Charakterystyka budowy domu parterowego
Budowa wymarzonego domu zawsze wiąże się z ogromnymi wydatkami i licznymi wyrzeczeniami. Dlatego szukamy budynków z drugiej ręki i idziemy na kompromisy w kwestii lokalizacji. Tymczasem wiele można zyskać samym tylko ograniczeniem gabarytów budynku. Najlepszym przykładem jest budowa domu parterowego, czyli konstrukcji jednokondygnacyjnej.
Domy parterowe to z reguły niskie budynki, w których wszystkie pomieszczenia ulokowane są na tym samym poziomie. Nie mają poddasza użytkowego i często rezygnuje się także z piwnicy. Jednak budowa domu parterowego w środku ogrodu pozwala na uzyskanie lepszego kontaktu z przyrodą. Bezpośrednio z salonu czy sypialni można wyjść na taras, a dom schowany jest za drzewami. Jednak taki obiekt nie jest dla każdego i sam musisz ocenić, czy dla Ciebie będzie wystarczający.
Ile kosztuje wybudowanie domu parterowego?
Nie da się wybierać projektów domów oraz ich typów bez pytania o cenę. Ile kosztuje wybudowanie domu parterowego? Czytając charakterystykę takich obiektów, pewnie zauważyłeś brak poddasza użytkowego. To oznacza brak jednego bardzo kosztownego elementu konstrukcyjnego. Z koeli drugim czynnikiem wpływającym na obniżenie kosztów jest brak piwnicy. Wynika z tego, że budowa domu parterowego jest mniej skomplikowana od domów wielopoziomowych, a zatem także tańsza.
Jednak, czy dom parterowy jest tańszy w budowie od budynków wielopoziomowych o tej samej powierzchni? Zdecydowanie tak. Nawet budowa na większej powierzchni działki i wykorzystanie do tego większej ilości pustaków czy cegieł będzie tańsza niż budowa stropów i piwnic. Inną kwestią jest to, że budowa domu parterowego wymaga działki o większej powierzchni.
Ile trwa budowa domu parterowego?
Po odpowiedź na pytanie, ile trwa budowa domu parterowego, także można odesłać do poprzedniego punktu dotyczącego charakterystyki. Brak trudnych technicznie elementów skraca czas budowy. Nie trzeba czekać na związanie stropów piwnicy i poddasza, dlatego teoretycznie budowa będzie wykonana w czasie krótszym o dwa miesiące.
Inne cechy budowy domu parterowego
Budowa domu parterowego uznawana jest za tanią, jednak koszty inwestycji to nie wszystko. Budynki o zwartej bryle łatwo jest ocieplić, a następnie ogrzać. Spore możliwości daje też dach, którego sporą część można przeszklić. Wówczas do najczęściej użytkowanych pomieszczeń dłużej będzie dochodziło światło słoneczne i będą się szybciej nagrzewały.
Budowa domu parterowego to świetny pomysł dla użytkowników, którzy lubią mieć wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie. W takich budynkach łatwiej jest zaplanować rozkład pokoi według własnego uznania. Zaletą jest też brak schodów. To oszczędność miejsca i ponownie obniżenie kosztów wykonania budynku. Docenią to także osoby, które mają problemy ruchowe i poruszające się na wózkach.
Wady budowy domu parterowego
Nie ma budynków idealnych i budowa domu parterowego także ma swoje wady. W pierwszej kolejności zauważysz brak poddasza, które z biegiem czasu można by zamienić na użytkowe. Poddasze zazwyczaj jest niskie, a przy dachu o sporym spadku jest całkowicie niefunkcjonalne. W wielu projektach wcale nie ma poddasza, a budynek ma odkrytą konstrukcję więźby. Możesz to uznać za znakomitą dekorację, jednak technicznie to powiększenie kubatury, której nie da się wykorzystać.
Przy budowie domu parterowego nie możesz zapominać o jego mieszkańcach. Wszyscy domownicy będą mieszkali na jednym poziomie, korzystali z jednej łazienki i znacznie częściej się mijali. Wydaje się to zaletą, jednak do momentu wybuchu pierwszego konfliktu, po którym trudno będzie znaleźć dla siebie ustronne miejsce.
Ceny budowy domów parterowych z pewnością zachęcają do wyboru takich obiektów. Możesz zyskać w pełni funkcjonalny dom, a jednocześnie zatrzymać w portfelu sporo gotówki. Jednak musisz pamiętać też o wadach budowli, komplikacji relacji społecznych czy potrzebie większej działki do takiego projektu. Pamiętaj, żeby budowa domu parterowego nie skłoniła Cię jedynie ceną, a była przemyślaną decyzją.