Jak przebiega budowa domu szkieletowego? Etapy krok po kroku

budowa domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego nie jest skomplikowana i trwa bardzo krótko. Zainteresuje każdego inwestora, który nie chce czekać wiele lat na zakończenie budowy. Z poradnika dowiesz się, jak i z czego buduje się dom w technologii szkieletowej.

Jeśli szukasz budynków wykonywanych szybko, z łatwo dostępnych i ekologicznych materiałów, może zainteresować cię budowa domu szkieletowego. Te minimalistyczne i proste konstrukcje cenione są przez wielu użytkowników. Sam proces budowy nie jest trudny i wiele prac może wykonać dobra ekipa monterska. Czym są domy w konstrukcji szkieletowej i jak je wybudować? Sprawdź!

Dom w technologii szkieletowej – podstawowe informacje

Budynki drewniane to jedne z najstarszych konstrukcji wykonywanych przez człowieka. Trudno zatem mówić o nowości, analizując budownictwo wykonywane właśnie z drewna. Jednak dom w technologii szkieletowej w Polsce to ciągle nowość. Jego konstrukcja była znana już w XIX wieku, przywędrowała z Ameryki Północnej. Obecnie budowa domu szkieletowego kojarzona jest także z prostymi bryłami domów skandynawskich.

Dom w technologii szkieletowej jest prostą konstrukcją wykonywaną głównie z drewna i materiałów drewnopochodnych. Nazwa pochodzi od szkieletu, jaki wykonuje się z desek łączonych ze sobą za pomocą wkrętów lub śrub. Dopiero do szkieletu ścian, stropów i więźby dachowej mocuje się poszycie. Budowa domu szkieletowego przebiega bardzo szybko, a do jej przeprowadzenia często nie potrzeba specjalistycznych maszyn budowlanych.

Dom w technologii szkieletowej czy skandynawskiej?

Szukając informacji o domach w technologii szkieletowej, mogłeś spotkać się także z innymi określeniami. Tego typu budynki nazywane są także skandynawskimi lub kanadyjskimi. Tutaj nazewnictwo nie oznacza innego typu obiektu, a raczej pochodzenie projektu budowlanego. Budowa domu szkieletowego przez niektórych specjalistów określana jest także jako montaż konstrukcji modułowej drewnianej. Zapamiętaj wszystkie te nazwy, ponieważ wielu wykonawców stosuje je wymiennie.

Budowa domu szkieletowego – kontrowersje

Lekkie drewniane konstrukcje budynków zdobyły rzesze sympatyków w Europie i Ameryce Północnej. Cenione są za łatwą dostępność materiałów budowlanych, szybką budowę, a także niski koszt wykonania. Jednak budowa domu szkieletowego w naszym kraju ciągle nie cieszy się wielkim uznaniem. Dlaczego tak jest?

Problem tkwi w braku zaufania do konstrukcji drewnianych. W Polsce wciąż dominują obiekty murowane. Niechęć do budowy domu szkieletowego wynika też ze złej opinii. Pierwsze ekipy budowlane nie miały odpowiedniej wiedzy, techniki i właściwych materiałów. Dlatego wiele budynków szkieletowych z lat 90. XX wieku okazało się kompletnymi bublami. Ta łatka stale ciągnie się za domami szkieletowymi.

Budowa domu szkieletowego od podstaw – krok po kroku

Jeśli znalazłeś się w grupie inwestorów, których przekonuje niska cena i szybki montaż obiektów, pora przejść do konkretów. Budowa domu szkieletowego będzie wymagała od ciebie doboru odpowiedniego materiału – tym musisz zająć się nieco wcześniej. Ponadto musisz pamiętać, że jeśli decydujesz się na rozpoczęcie prac, będziesz musiał je skończyć w tym samym sezonie. Dlatego najlepiej budowę domu szkieletowego od podstaw rozpocząć na wiosnę lub w lecie.

Projekt domu szkieletowego

Przed przystąpieniem do budowy domu szkieletowego, musisz zdobyć odpowiedni projekt konstrukcji. Jeśli szukasz obiektu najlepiej pasującego do Twoich potrzeb, samodzielnie zleć projekt. Możesz też wybrać jeden ze standardowych projektów firm budowlanych. Często niskie ceny mają projekty firm, które produkują gotowe moduły i następnie montują je na budowie. Jednak takie budynki szkieletowe mają z reguły bardzo proste i geometryczne kształty.

Pierwszy etap budowy domu szkieletowego – fundamenty

Najtrudniejszym technologicznie etapem budowy domu szkieletowego od podstaw jest wylewanie fundamentów. To jedyna część konstrukcji, która musi być przygotowana nieco wcześniej, a następnie związać i osiąść na podłożu. Dopiero później można przejść do pozostałych prac montażowych. Przy budowie domu szkieletowego najczęściej stosuje się proste płyty fundamentowe. Sporadycznie zdarzają się budynki podparte na ławach i podpiwniczone.

Konstrukcje nośna – szkielet

Tworzenie szkieletu to z kolei najbardziej spektakularna część budowy domu szkieletowego. Do jego wykonania stosuje się deski o grubości około 4 cm, które łączone są za pomocą wkrętów, śrub lub gwoździ. Istnieje kilka sposobów na łączenie ze sobą desek. Najczęściej są to podwójne słupki, które później znajdują się w newralgicznych miejscach konstrukcji. Szkielet obejmuje wszystkie elementy nośne obiektu, czyli ściany, stropy, a często także więźbę dachową.

Dom szkieletowy – budowa poszycia

Konstrukcje nośne, czyli szkielet budynku, trzeba wypełnić. Do budowy domu szkieletowego stosuje się najczęściej płyty OSB lub specjalnie przygotowane płyty drewnopochodne, zabezpieczone przed wilgocią. Mocowane są bezpośrednio do desek szkieletu za pomocą wkrętów, od zewnętrznej strony. W domu szkieletowym budowa poszycia pierwszej kondygnacji często prowadzona jest równolegle do budowy stropów czy więźby.

Budynek szkieletowy – instalacje

Przed osiągnięciem stanu zamkniętego, do budynku szkieletowego trzeba doprowadzić instalacje. Przyłącza nie mogą być prowadzone wewnątrz ścian zewnętrznych, ponieważ wpływa to na cieńszą izolację termiczną. Dlatego często rury wodne, kanalizacyjne i gazowe wyprowadzane są od spodu płyty fundamentowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rury przyłączeniowe prowadzone były wewnątrz ścian działowych i często tak właśnie robi się przy budowie domu szkieletowego.

Jak wykończyć budynek szkieletowy od środka?

Wykończenie budynku szkieletowego od wewnątrz wykonywane jest dopiero po montażu więźby i stolarki. Wykonuje się je razem z izolacją ścian zewnętrznych budynku, która, w postaci wełny, wprowadzana jest pomiędzy poszyciem zewnętrznym a wewnętrznym. Tu także wykorzystuje się płyty drewnopochodne, a na ich powierzchnię można nakładać tynki, płyty g-k lub inne materiały wykończeniowe.

Samodzielna budowa domu szkieletowego – czas i koszty

Wielu wykonawców, którzy mają wiedzę na temat tych konstrukcji, nie korzysta z usług firm budowlanych. Samodzielna budowa domu szkieletowego bywa jednak być bardziej czasochłonna. W newralgicznych momentach konieczne będzie też wynajęcie ekip odpowiedzialnych za montaż instalacji lub prace dekarskie.

Ile trwa budowa domu szkieletowego?

Krótki czas prowadzenia prac to jeden z argumentów przemawiających za wyborem konstrukcji drewnianych. W takim razie, ile trwa budowa domu szkieletowego? Po wylaniu i związaniu płyty fundamentowej postawienie konstrukcji niewielkiego domu może zająć nawet 3 miesiące. Wiele zależy jednak od

  • tego, czy budowy domu szkieletowego podejmujesz się sam;
  • wielkości obiektu
  • warunków atmosferycznych.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego?

Niska cena i porównywanie kosztów domu szkieletowego do mieszkania to kolejny argument za wyborem tej konstrukcji. Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Łatwo dostępne surowce i brak skomplikowanych procesów produkcyjnych sprawiają, że koszty stworzenia takiego obiektu rzeczywiście są konkurencyjne. Budowa domu szkieletowego to także krótszy czas realizacji, który przekłada się na niższy koszt. Metr kwadratowy budynku w stanie surowym kosztuje nieco ponad 2000 złotych.

Dom w technologii szkieletowej – podsumowanie

Przekonanie tylko do bloczków z gazobetonu lub cegieł nie zawsze jest słuszne. Choć dla wielu osób dom w technologii szkieletowej wydaje się mało trwały lub niepraktyczny, warto rozważyć taką opcję. Przy usuwaniu wszelkich usterek na bieżąco i solidnym wykonaniu, jego żywotność jest porównywalna do domów murowanych. Może to być szczególnie korzystne w sytuacji, kiedy zależy ci na krótkim czasie realizacji budowy domu szkieletowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
budowa domu parterowego

Jakie wady i zalety ma budowa domu parterowego?

Next Article
czy gruntować elewację przed zimą

Czy gruntować elewację przed zimą i czy można to zrobić samodzielnie?

Related Posts