Budowa komina w użytkowanym domu wymaga zastosowania określonych materiałów i konstrukcji. Tylko spełnienie tych warunków pozwoli na skuteczne odprowadzanie spalin. Sprawdź, o jakie warunki chodzi i jak przeprowadzić budowę.
Budowa komina najczęściej wykonywana jest w czasie budowy domu. Jednak w szczególnych sytuacjach pojawia się konieczność budowy w obiektach już zamieszkałych. Będzie to powodowało spore utrudnienia w użytkowaniu i może przynieść wiele wątpliwości. Jak zabrać się za budowę komina w domu i w jaki sposób go wykonać?
Kiedy będzie konieczna budowa komina?
Komin wydaje się być nieodłącznym elementem konstrukcji budynku. Uwzględnia go większość projektów budowlanych, a sama konstrukcja powstaje w czasie budowy domu. Jednak w szczególnych sytuacjach budowa komina może być konieczna już w czasie jego eksploatacji . Co więcej, nawet dom wyposażony w komin i układ odprowadzania spalin może potrzebować dodatkowego ciągu.
W jakich sytuacjach budowa komina w użytkowanym obiekcie jest niezbędna? Komin jest konstrukcją przeznaczoną do odprowadzania spalin powstałych w wyniku ogrzewania obiektu paliwami. W związku z tym powstanie nowego źródła emisji spalin wymusza budowanie komina. Jeśli zechcesz zbudować w salonie kominek, potrzebny będzie nowy wylot spalin. Będziesz musiał go wybudować w sytuacji, kiedy wstawisz kocioł grzewczy lub będziesz chciał dodatkowo ogrzewać garaż czy warsztat.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę komina?
Żeby cała konstrukcja była bezpieczna i legalna, konieczne jest postępowanie w zgodzie z przepisami. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę komina? Jeśli konstrukcja nie wystaje ponad 3 metry nad połać dachu i nie zmienia się obrys budynku, nie będzie konieczności zgłaszania takich prac do urzędu.
Najważniejsze elementy komina
Konstrukcje kominów to różnorodne budowle, do wykonania których stosuje się odmienne materiały budowlane. Także sam wygląd ciągów kominowych jest różny w zależności od miejsca lokalizacji obiektu. Jednak niezależnie od tego niektóre elementy komina są te same dla każdego ciągu. Przy budowie komina nie możesz zapominać głównie o fundamentach, kanale i zabezpieczeniu wylotu.
Stopa fundamentowa
Elementy komina wykonywane są z reguły z cegieł, pustaków i tym podobnych materiałów budowlanych. Wpływa to na trwałość budowli, ale też jej wagę. Komin przebiegający przez dwie kondygnacje może ważyć nawet kilkaset kilogramów, dlatego konieczne staje się osadzenie go na fundamencie. W budynku już użytkowanym możesz wykorzystać fundamenty domu. Jeśli nie ma takiej możliwości, wykonaj stopę żelbetową na głębokości pół metra poniżej powierzchni posadzki. Fundament powinien być szerszy od obrysu komina o około 15 centymetrów z każdej strony.
Kanał kominowy
Najważniejszym elementem przy każdej budowie komina jest zaplanowanie i wykonanie kanału odprowadzania spalin. Musisz dokładnie zaplanować jego wysokość, a także materiał, z jakiego zostanie wykonany. Rodzaje materiałów wykorzystywanych do budowy kanału zależą od rodzaju paliwa, a więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu. Także minimalna wysokość kanału jest zależna od rodzaju paliwa.
Przy budowie komina musisz pamiętać, że ta konstrukcja powinna być niezależna od ścian i stropów. W żadnym miejscu nie możesz wykonać stałego łączenia ściany komina ze stropem, więźbą dachową czy ścianą. W kominie dochodzi do przemieszczeń o innych kierunkach niż ma to miejsce w przypadku ścian czy dachu, dlatego mogłoby dochodzić do pęknięć. Sporym wyzwaniem może być elastyczne połączenie w obrębie połaci dachowej, a także samo przeprowadzenie ciągu komina przez połać.
Zabezpieczenie wylotu
Na końcu każdego komina znajduje się konstrukcja zabezpieczająca wylot przed dostawaniem się do wewnątrz deszczu, śniegu czy zabrudzeń. W zależności od rozmiaru i kształtu kanału daszek na komin może mieć inny kształt i wymiar. Przy okazji wylotu warto dodać, że przy budowie komina musisz wystrzegać się przesłon, które mogą ograniczać możliwość swobodnego wydostawania się dymu. Tu przepisy budowlane dokładnie wskazują odległości i ich zależność od wysokości komina.
Podstawowe rodzaje kominów w zależności od rodzaju paliwa
Wszystkie konstrukcje kominowe powinny być wykonywane stabilnie i szczelnie. Rodzaje kominów, ich wypełnienie i wysokość zależą od rodzaju paliwa, jakie jest wykorzystywane do ogrzewania.
Kominy na paliwo ciekłe
Do ogrzewania warsztatów, garaży czy magazynów wykorzystuje się paliwa ciekłe w postaci oleju opałowego lub napędowego. Emitowane spaliny z takich paliw nie zawierają wielu substancji żrących, dlatego budowa komina w takim przypadku nie musi mieć wyjątkowej odporności kwasowej. Wystarczy zastosowanie rur stalowych szczelnie połączonych. Musisz też zachować minimalną odległość pomiędzy paleniskiem a wylotem komina, która powinna wynieść minimum 4 metry.
Budowa komina na paliwa stałe
Przy paliwach stałych, takich jak pelet, drewno czy węgiel, budowa komina będzie nieco wyższa. Minimalna odległość pomiędzy paleniskiem a wylotem to 5 metrów. W tym wypadku budowa komina z gotowych elementów musi uwzględniać też zawartość szkodliwych substancji w spalinach. Nie można tu zastosować czarnej stali, która szybko uległaby zniszczeniu, dlatego stosuje się wkłady ceramiczne lub kwasoodporne.
Ile kosztuje budowa komina?
Na koniec pozostaje wyjaśnienie, ile kosztuje budowa komina? Ostateczna cena zależy do wielu czynników, spośród których najważniejszym jest wielkość komina. Koszt samych pustaków kominowych to około 100 złotych za metr bieżący. Wypełnienie z rur stalowych jest nieco tańsze. Jednak przy budowie komina cena materiałów będzie powiększona dodatkowo o robociznę, izolację termiczną i prace dekarskie.
Budowa komina w budynkach istniejących nie jest procesem łatwym, ponieważ może wymagać zaawansowanych prac remontowych. Często konieczne jest przebijanie się przez stropy, zrywanie podłóg i zmiany w połaci dachowej. Dlatego przed przystąpieniem do pracy zastanów się, czy budowa kominka w salonie warta jest takiego zachodu.