Budowa ogrodzenia – jaką procedurę trzeba przejść przed rozpoczęciem prac?

budowa ogrodzenia

Budowa ogrodzenia to jeden z etapów prac wykończeniowych wokół budynku. Proces podlega określonym przepisom prawa budowlanego, a także zasadom związanym z innymi ustawami. Jak wyglądają formalności i budowa ogrodzenia krok po kroku?

Budowa ogrodzenia jest prawdziwym zwieńczeniem i wizytówką nowego budynku. Jednak prawo budowlane i zgodność tej konstrukcji z przepisami prawa budowlanego jest równie ważne co estetyka płotu. Pozwoli to uniknąć różnych nieprzyjemności z nakazem rozbiórki włącznie. Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę ogrodzenia i o jakich innych formalnościach musisz pamiętać?

Budowa ogrodzenia – najważniejsze informacje

Zakończenie prac elewacyjnych zazwyczaj nie jest ostatnim etapem przy budowie domu. Jeszcze równolegle z trwaniem niektórych robót lub już po ich zakończeniu prowadzona jest budowa ogrodzenia. Solidny płot z założenia ma chronić dostępu do wewnątrz obiektu i wyraźnie wyznaczać strefę prywatną. Dodatkowo jest to także element dekoracyjny, którego wygląd podkreśla wybraną stylistykę domu i jego otoczenia.

Ogrodzenia wykonywane są z różnych materiałów i wielu technologiach. Część z nich to proste lekkie konstrukcje, które z łatwością można zdemontować. Inne to solidne murowane budowle osadzone na fundamentach. Choć wszystkie płoty tak mocno różnią się od siebie, zawsze budowa ogrodzenia musi być poprzedzona załatwieniem spraw formalnych. Dzięki temu płot nie będzie przeszkadzał sąsiadom, kierowcom, a także nie będzie uciążliwy dla innych sfer życia społecznego.

Czy trzeba zgłaszać budowę ogrodzenia – niezbędne formalności

Większość prac budowlanych, jakie wykonujesz na swojej posesji, wymaga zgłoszenie lub uzyskania pozwolenia na taką budowę. Procedury mają na celu kontrolę zabudowy, utrzymanie spójności w niektórych rejonach, a także utrzymanie bezpieczeństwa. Jednak w przepisach budowlanych ogrodzenie nie jest traktowane jako budynek, a budowla. W takim razie czy trzeba zgłaszać budowę ogrodzenia? Jeśli spełnisz określone warunki, nie musisz wypisywać żadnych wniosków.

Pozwolenie i zgłoszenie budowy ogrodzenia – kiedy nie będzie potrzebne?

Do niedawna obowiązywały przepisy, w myśl których budowa ogrodzenia zawsze wymagała zgłoszenia. Po nowelizacji przepisów i ich liberalizacji, zgłoszenie budowy ogrodzenia jest najczęściej niepotrzebne. Warunkiem jest to, że Twój płot powinien mieć maksymalną wysokość nieprzekraczającą 2,2 metra. Dodatkowo ustawa określa, że konstrukcja musi mieć charakter tradycyjny i może pojawić się na granicy pomiędzy posesjami, od strony dróg czy terenów publicznych.

Pozwolenie na budowę ogrodzenia – kiedy będzie konieczne?

Istnieje kilka wyjątków, kiedy jednak pozwolenie na budowę ogrodzenia będzie konieczne. Przede wszystkim budowa płotu wyższego, niż 2,2 metra wymaga zgłoszenia do urzędu chęci wykonywania robót. Podobną procedurę musisz przejść, jeśli płot ma jednocześnie być murem oporowym. Dodatkowo zgłoszenie prac będzie konieczne przy przebudowie nietypowego ogrodzenia, którego w świetle przepisów nie da się określić, jako tradycyjne.

Zgłoszenie chęci budowy ogrodzenia należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. We wniosku musisz wpisać dokładny adres, a także termin rozpoczęcia prac, jednak nie wcześniejszy, niż 30 dni od daty wnioskowania. Potrzebne będą także załączniki w postaci oświadczenia o prawie do nieruchomości, a także rysunku ogrodzenia.

Budowa ogrodzenia – prawo budowlane i nie tylko

Czy spełnienie powyższych warunków wystarczy do tego, żeby można było rozpocząć budowę ogrodzenia? Prawo budowlane to nie jedyna grupa przepisów, którą musisz wziąć pod uwagę. Płot będzie miał znaczący wpływ na architekturę całego sąsiedztwa Twojej działki. Dlatego warto zwrócić uwagę także na inne ustawy i przepisy dotyczące budowy ogrodzenia.

Budowa ogrodzenia w świetle Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Jednym z najważniejszych dokumentów, na który trzeba zwrócić uwagę przy każdej budowie, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Ten dokument określa warunki, jakie muszą spełniać budowle wznoszone na danym obszarze. Ma to zapobiegać utrzymaniu charakteru dzielnic i zapobiegać budowie w miejscach, gdzie planowane są inwestycje samorządowe. Dlatego, zanim zdecydujesz się na budowę ogrodzenia, sprawdź w odpowiednim urzędzie, czy nie ma tam określonych warunków dotyczących budowy ogrodzenia.

Budowa ogrodzenia w sąsiedztwie dróg publicznych

Jeśli płot ma sąsiadować z drogą powiatową lub wojewódzką, musisz zwrócić uwagę na ustawę o drogach publicznych. Istnieją tam dokładne wytyczne dotyczące budowy ogrodzenia w takim sąsiedztwie. Wymagają one przede wszystkim zachowania odległości od drogi, a także utrzymania transparentności ogrodzenia w niektórych miejscach.

Budowa ogrodzenia a prawo wodne

Bardzo rygorystyczne dla wznoszenia wszelkich konstrukcji budowlanych jest prawo wodne. Trudno się dziwić, mając na uwadze wpływ wody na nasze życie i połączenie ze sobą większości naturalnych cieków. Budowa ogrodzenia w sąsiedztwie rzeki, jeziora lub stawu jest ściśle związana z linią brzegową. Płot nie może powstać bliżej, niż półtora metra do brzegu. Konstrukcja nie może też w żaden sposób zaburzać swobodnego przepływu wody.

Budowa ogrodzenia – nakaz rozbiórki płotu

Trzymanie się przepisów budowlanych, MPZP czy innych ustaw jest konieczne dla legalności konstrukcji. Jeśli nie dopełnisz wszystkich formalności, ogrodzenie może okazać się nielegalne i niezgodne z przepisami. Wówczas konieczna będzie formalna kosztowna legalizacja. Inspektorat budowlany może też wydać nakaz rozbiórki nieprawidłowo zbudowanego ogrodzenia. Co ciekawe, polecenie rozbiórki może być wydane także w sytuacji, kiedy ogrodzenie zostanie uznane za niebezpieczne, szpecące otoczenie lub jego stan techniczny okaże się zły.

Budowa ogrodzenia krok po kroku – zacznij zgodnie z przepisami

Spełnienie powyższych warunków i zgłoszenie prac do odpowiednich instytucji w zasadzie kończy ścieżkę formalną. Jednak równie ważne, co załatwienie wszelkich formalności, będzie rozpoczęcie prac zgodnie z założeniami projektu. Jeśli wznosisz całkiem nowy płot, budowa ogrodzenia krok po kroku powinna rozpocząć się od prac geodezyjnych. To właśnie wykwalifikowany geodeta wyznaczy dokładny przebieg granicy posesji i wskaże, w którym miejscu możesz rozpocząć budowę.

Przejście ścieżki formalnej przy budowie ogrodzenia tylko pozornie wydaje się trudne. Przy budowie nowego płotu możesz poprosić o pomoc projektanta, który sprawdzi wszystkie prawne zależności. Jeśli budujesz ogrodzenie na miejscu obecnego, w zasadzie obowiązują Cię jedynie przepisy budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
studzienka rewizyjna

Studzienka rewizyjna – co to za konstrukcja?

Next Article
ile kosztuje ocieplenie domu 100m2

Ile kosztuje ocieplenie domu 100m²? Przegląd wydatków

Related Posts