Budowa stawu hodowlanego – zrób to profesjonalnie i zgodnie z przepisami

budowa stawu

Budowa stawu na własnej posesji jest procesem skomplikowanym i wymaga sporego doświadczenia. Do przeprowadzenia prac konieczne będzie wykorzystanie maszyn budowlanych i profesjonalnych materiałów. Sprawdź, jak wykopać staw i go wykończyć.

Wśród wielu pomysłów na zagospodarowanie działki budowa stawu wydaje się dosyć spektakularna i stosunkowo trudna. Konieczna jest nie tylko spora powierzchnia, ale także znaczne nakłady sprzętu i materiałów budowlanych. Także samo wykonanie nie należy do łatwych pod względem technicznym. Jak wykopać staw i uniknąć błędów budowlanych? Sprawdź!

Budowa stawu wodnego – sposób na zagospodarowanie posesji

Hodowla ryb jest ciekawym sposobem na biznes, a także wykorzystanie wolnej przestrzeni na posesji. Budowa stawu wodnego do celów hodowlanych nosi też znamiona ekologicznej praktyki. Ryby hodowlane trafiające do sprzedaży sprawiają, że obniża się popyt na te żyjące dziko. Dla wielu inwestorów może to być też sposób na realizację swoich pasji i, przy okazji, spore wyzwanie. Także sama budowa stawu od strony technicznej może okazać się trudna w realizacji. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Budowa stawu wodnego, a przepisy wodne

Budowa stawu wodnego podlega pod prawo wodne, a w myśl przepisów taki obiekt jest określany jako urządzenie wodne. Do jego wybudowania potrzebne będzie zatem pozwolenie wodnoprawne, czyli określenie warunków korzystania z wód dla danego obszaru. To niezbędny dokument, który pozwoli zestawić nowy obiekt z mapą hydrologiczną terenu.

Jeśli powierzchnia stawu nie przekracza 500m², jego głębokość nie będzie większa niż 2 m od naturalnego poziomu gruntu, a zbiornik zasilany będzie z wody opadowej, budowę stawu morza załatwić na zgłoszenie wodnoprawne. To uproszczona procedura, w której wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wraz ze wspomnianymi warunkami wodnymi. Składa się go do systemu informacyjnego gospodarowania wodami i tam również musisz zgłaszać wszystkie zmiany pojawiające się po zakończeniu budowy stawu wodnego.

Budowa stawu wodnego, a przepisy budowlane

Zgłoszenie stawu do systemu informacyjnego gospodarowania wodami nie jest jedyną formalną ścieżką, jak czeka cię przed rozpoczęciem prac. Budowa stawu wodnego to praca budowlana, dlatego proces podlega także prawu budowlanemu. W tym przypadku w urzędzie gminy będziesz musiał uzyskać zgodę na wykonanie prac. To wymaga oceny miejscowych planów zagospodarowania, pozyskania mapy i przygotowania projektów budowlanych.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest budowa stawu wodnego o powierzchni do 30 m².Takie prace można przeprowadzić po dokonaniu zgłoszenia budowlanego. Wówczas możesz je rozpocząć po uzyskaniu cichej zgody, czyli po 21 dniach od złożenia wniosku.

Budowa stawu rybnego – od czego zacząć?

Zanim na swoją działkę wpuścisz maszyny do prac ziemnych, zastanów się nad podstawowymi kwestiami finansowymi. Budowa stawu rybnego to nie montaż ogrodzenia czy altany. Musisz dokładnie przemyśleć i zaplanować prace, ponieważ dokonujesz zmian trudnych do odwrócenia. Także koszty naprawy nieprawidłowo przeprowadzonej budowy stawu mogą być ogromne.

Wielkość posesji

Planując budowę stawu, weź pod uwagę rozmiar posesji, którą dysponujesz. Pamiętaj o tym, że staw nie może wychodzić poza jej obręb, a także wpływać na funkcjonowanie sąsiednich obiektów. Kopiąc nieckę, nie zapomnij o zaplanowaniu dodatkowych zbiorników do odławiania ryb czy konstrukcji do spuszczania wody. Musisz też wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach już w czasie użytkowania konieczny będzie dojazd do stawu ciągnikiem.

Zasilanie wodą

W większości przypadków inwestorzy decydują się na budowę stawu zasilanego wodą opadową. Napełnienie zbiornika będzie następowało zatem po silnych opadach czy wiosennych roztopach. Dlatego, dla usprawnienia napełniania, zlokalizuj staw w atrakcyjnym miejscu. Możesz wybrać do tego obszar w dolinie lub u podnóża wzniesienia. W takim miejscu z pewnością zbierzesz więcej wody, niż projektując zbiornik na wzniesieniu.

Odpowiednie oświetlenie

Dobre światło to kolejny czynnik, który będzie miał wpływ na funkcjonowanie zbiornika i hodowanych w nim ryb. Budowa stawu rybnego powinna być prowadzona w miejscu o minimalnym zacienieniu w ciągu dnia. Dzięki temu woda w stawie łatwiej będzie się nagrzewała, a to z kolei sprzyja rozwojowi ryb. Dobrym sposobem na jeszcze lepsze wykorzystanie słońca jest budowa stawu w obszarze zalesionym od strony zachodniej. W ten sposób po południu staw będzie zacieniony i unikniesz namnażania się w nim glonów.

Jak wykopać staw – podstawowe informacje

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca możesz już szukać dobrych specjalistów od prac ziemnych. Jak wykopać staw? Przede wszystkim musisz dobrze zaplanować jego wymiary i kształt. Przy niewielkich stawach o charakterze rekreacyjnym możesz pozwolić sobie na nieregularną linię brzegową. Z kolei przy dużych zbiornikach przeznaczonych typowo do hodowli ryb na skalę biznesową, najlepszy będzie kształt prostokątny.

Jaki wykopać staw na głębokość? To kolejne pytanie, na które musisz znaleźć odpowiedź. Dla ułatwienia formalności głębokość nie powinna być większa niż 2 metry, ponieważ głębsze stawy wymagają dodatkowej procedury związanej z przepisami wodnymi. Także z punktu widzenia hodowcy taka głębokość wydaje się najlepsza. Podczas eksploatacji woda w głębszym stawie nie będzie wystarczająco się nagrzewała w okolicach dna. Z kolei budowa stawu płytszego niż 1,2 metra może prowadzić do jego całkowitego zamarzania zimą i konieczności odławiania ryb.

Kopanie stawu – uformowanie dna

Podczas kopania stawu warto zadbać o odpowiednie uformowanie dna. Zbiornik powinien utrzymywać jednakowy poziom w każdym miejscu. Dodatkowo zaleca się wyżłobienie podłużnych rowków, które dadzą schronienie rybom przy niskim poziomie wody. Dno można wypełnić świeżą gliną, najlepiej z cegielni. Dzięki temu będzie ono sztywniejsze i zbiornik w mniejszym stopniu będzie przeciekał.

Budowa stawu wodnego — wykończenie dna

Po uformowaniu dna, pora na jego wykończenie. Budowa stawu wodnego musi zakończyć się nałożeniem folii izolacyjnej. Zaleca się folię z PCV lub PE o grubości 1,5 mm, którą musisz rozłożyć na podłożu w dwóch warstwach, z dodatkową zakładką. Pod powierzchnią folii powinna znaleźć się warstwa włókniny, która będzie zabezpieczeniem przed narastającymi korzeniami czy pozostawionymi kamieniami. Przy budowie stawu wodnego powinieneś szczególną uwagę poświęcić na odpowiednie ułożenie i łączenie folii. W przeciwnym razie przeciekanie dna może prowadzić do problemów przy niskim stanie wody.

Budowa stawu rybnego – koszt

Zastanawiasz się, jaka jest cena budowy stawu na twojej posesji? Wiele czynników wpływa na koszt budowy stawu rybnego. Trudno jednoznacznie oszacować cenę, ponieważ w każdym przypadku czynniki wpływające na nią będą inne. Najważniejszym z nich jest powierzchnia stawu, ponieważ od niej będzie zależała długość prowadzenia prac ziemnych. Także dobór grubszych materiałów izolacyjnych do budowy stawu lub konieczność wzmocnienia podłoża będą generowały wyższe koszty.

Staw – budowa i wykorzystanie zbiornika

Choć istnieje wiele innych sposobów na zagospodarowanie działki, budowa stawu wydaje się dosyć ciekawym i pożytecznym pomysłem. Problemami mogą być znalezienie odpowiedniego miejsca na budowę, przeprowadzenie jej prawidłowo pod względem technicznym, a także samo prowadzenie hodowli. Jeśli mimo tego zamarzył Ci się staw, budowa i jej stosunkowo trudny charakter pewnie nie będą stanowiły dla ciebie ograniczenia. Jeśli do budowy stawu podejdziesz sumiennie, wkrótce będziesz cieszył się pierwszym odłowionym pokoleniem ryb.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
remont starej podłogi na legarach

Remont starej podłogi na legarach – kiedy warto i jak to zrobić?

Next Article
wyciszenie ścian

Wyciszenie ścian – zwiększ komfort w swoim mieszkaniu

Related Posts