Czy można wykonywać prace remontowe podczas zwolnienia lekarskiego?

Wiele mieszkań i domów potrzebuje odświeżenia, a właściciele nie mają kiedy tego zrobić. Stąd pomysły, by wziąć L4 na remont – w końcu nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedokładnie przebadani. Przekonaj się, dlaczego takie działanie to ogromne ryzyko!

Przepisy są dość klarowne – osobie na zwolnieniu lekarskim przysługuje zasiłek chorobowy. Świadczenie w wysokości 80–100% wypłaca pracodawca lub ZUS. Płatnicy zasiłku mają prawo kontrolować, na co dokładnie idą ich pieniądze. Uzyskanie L4 na remont byłoby poważnym złamaniem warunków zwolnienia lekarskiego. Taki pracownik ma wracać do zdrowia, a nie dodatkowo się wysilać i załatwiać swoje prywatne sprawy. Osobom postępującym w ten sposób odbiera się świadczenia, grozi im też dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Prowadzenie prac remontowych w trakcie zwolnienia lekarskiego to zły pomysł

Oczywiście zawsze istnieje jakaś minimalna szansa, że kontrole cię ominą, a sąsiedzi nie poinformują twojego szefa lub ZUS-u o twojej smykałce do budowlanki. Jednak zamiast pracy o wiele bardziej zalecana jest e recepta online Prawdopodobieństwo szczęśliwego dla ciebie zbiegu okoliczności jest niewielkie – z pewnością mniejsze, niż kilka lat wcześniej. Branie L4 na remont, drogą tradycyjną albo przez internet stanowi spore ryzyko z kilku powodów:

  • w okresie pandemii COVID-19 instytucje państwowe odnotowały ogromny wzrost liczby wystawianych zwolnień lekarskich. Duża część z nich była nieuzasadniona, więc zaostrzyły się kontrole;
  • pracodawcy będą dbać o swoje interesy i sprawdzać L4 (osobiście lub wnioskując o kontrole do ZUS-u). Zwłaszcza w czasie, kiedy spadają na nich kolejne obciążenia finansowe z systemu podatkowego;
  • kwestie socjologiczne – poziom uczciwości powoli, ale systematycznie rośnie. 

16 maja 2022 r. oficjalnie zakończył się stan epidemii w Polsce. Wciąż obowiązuje wprawdzie stan zagrożenia epidemią, ale są też szczepienia. Kiedy wszyscy bali się kontaktu z drugim człowiekiem, istniały zdecydowanie większe szanse, że samodzielne prowadzenie prac remontowych na zwolnieniu lekarskim ujdzie płazem. Raczej nie powtórzy się sytuacja z wiosny 2020 r., gdy kontrole często polegały na telerozmowie, ewentualnie sprawdzeniu danych lokalizacji telefonu albo podejściu do okna.

L4 na remont – prawo tego zabrania z konkretnych powodów

Pracownik na zwolnieniu lekarskim ma poświęcić ten czas na odpoczynek, regenerację i powrót do zdrowia. Szczegółowe zalecenia zależą od przypadłości oraz indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Wszystko tak naprawdę zależy od lekarza – to on odpowiada za medyczne uzasadnienie wypisania zwolnienia lekarskiego. Nie musi badać pacjenta osobiście, by wystawione L4, np. na e-lekarz24h.pl, było w pełni legalne. Równie dobrą podstawą może być teleporada z włączoną kamerką, rozmowa przez telefon lub czat internetowy.

E-zwolnienie jest wygodnym odpowiednikiem tradycyjnego zwolnienia. Przewaga nad papierową wersją jest ogromna! Dlaczego? Elektroniczne zwolnienie jest automatycznie wysyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek oraz do systemu ZUS. Oznacza to, że nie musisz już samodzielnie dostarczać zwolnienia do pracodawcy czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. L4 online (e-ZLA) jest więc dużym ułatwieniem dla pacjentów. Od grudnia 2018 roku lekarze wystawiają już wyłącznie elektroniczne zwolnienia.

Co może usprawiedliwiać nieobecność w miejscu pobytu podczas L4?

Natomiast pracownik ma obowiązek przestrzegać wszystkich zaleceń – np. „może chodzić”, „musi leżeć” albo „musi się rehabilitować w uzdrowisku”. Pacjent powinien też przebywać pod adresem wskazanym w L4 jako miejsce pobytu, a o każdej zmianie informować pracodawcę i/lub ZUS. Nieobecność w trakcie kontroli mogą usprawiedliwiać:

  • przy zwolnieniu lekarskim ze wskazaniem grupy 1:
    • wizyta u lekarza lub w szpitalu;
    • wyjazd na rehabilitację;
    • wykupienie leków z recepty (dla osób samotnych również zakup innych produktów codziennego użytku);
  • przy L4 z kodem 2:
    • okoliczności wymienione powyżej;
    • brak przeciwwskazań do opuszczania domu/mieszkania;
    • zalecenia dot. aktywności fizycznej na świeżym powietrzu;
    • zakup artykułów niezbędnych do życia.

Co grozi za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem?

Pracownik, który na L4 wykonuje inną pracę zarobkową, oddaje się rozrywkom albo wyjeżdża na wakacje, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem grozi utrata zasiłku chorobowego i dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Również prowadzenie prac remontowych stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowi podstawę do natychmiastowego rozwiązania umowy z winy pracownika, bez okresu wypowiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile wiąże beton

Ile wiąże beton i kiedy osiąga pełną wytrzymałość?

Next Article

Jak zrobić stiuk wenecki na ścianie i czym on właściwie jest?

Related Posts