L4, czyli zwolnienie lekarskie należy wykorzystać na powrót do zdrowia. Czy chory, który lepiej się poczuje może przeprowadzić w domu remont? Na co można sobie pozwolić, będąc na L4? Sprawdzamy!
Wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem może skutkować pozbawieniem pracownika świadczenia, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. L4 to czasowe zwolnienie z obowiązków pracowniczych z powodu złego stanu zdrowia. Jest to czas, który chory ma obowiązek wykorzystać na leczenie. Jego postępowanie ma doprowadzić do jak najszybszej poprawy kondycji, co pozwoli wrócić do pracy. Każdy pracownik powinien wiedzieć, co może, a czego nie wolno robić w trakcie zwolnienia.
Zwolnienie lekarskie a prace domowe
L4 wystawia lekarz, który po zbadaniu pacjenta stwierdza jego chwilową niezdolność do pracy. Jeśli zależy ci na czasie, nie masz możliwości wybrania się do lekarza osobiście, skorzystaj z konsultacji przez Internet. W ten sposób nie tylko porozmawiasz z lekarzem, ale również otrzymasz e-receptę i L4 online – tanio, szybko i bez wychodzenia z domu. Dopytaj lekarza, jaki rodzaj zwolnienia proponuje i upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo je wykorzystać. Co możesz, a czego nie?
Podejmowanie ciężkich prac podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest naruszeniem prawa.
Nadmierny wysiłek nie przyspiesza procesu zdrowienia, może go także znacznie opóźnić. Oznacza to, że osoba korzystająca z L4 nie może w tym czasie np. przeprowadzać remontu w mieszkaniu.
Co jeszcze jest zakazane? Wyjazd na wakacje, wyjście do restauracji czy wycieczka za miasto. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo skontrolować chorego. Nieprawidłowe wykorzystanie L4 niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli twoje postępowanie zostanie uznane za poważne naruszenie prawa grozi ci zwolnienie dyscyplinarne. W najlepszym wypadku zostanie ci odebrane prawo do pobieranego zasiłku.
Co musisz wiedzieć o L4?
Zagadnienie zwolnień lekarskich budzi wiele wątpliwości – nie wszyscy wiedzą, czy zwolnienie lekarskie na okresie próbnym jest możliwe, czy na L4 można wyjść na spacer? Przede wszystkim warto wiedzieć, że zarówno zwolnienie wystawione w przychodni, jak i uzyskane przez Internet mają taką samą moc. Pracownik natomiast w obu tych przypadkach musi przestrzegać ustalonych zasad. Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy otrzymałeś zwolnienie leżące, czy chodzące (oznaczone cyfrą 1 lub 2). Jeżeli lekarz wystawił L4 z oznaczeniem 1, musisz bezwzględnie pozostać w domu. Jeśli to konieczne możesz udać się do przychodni lub apteki czy najbliższego sklepu. Takie wyjście musisz jednak uzasadnić i usprawiedliwić.
Otrzymałeś zwolnienie z symbolem 2? Możesz zatem pozwolić sobie na więcej, np. wyjście na spacer do pobliskiego parku (pod warunkiem że lepiej się czujesz). Wciąż jednak należy pamiętać, aby nie podejmować czynności, które mogą opóźnić powrót do zdrowia. Absolutnie zakazane są ciężkie prace (jak np. remont), ale także wszelkiego rodzaju wyjazdy i wyjścia mające służyć rozrywce.
Jak uzyskać L4 przez Internet?
Jeśli czujesz się źle, a w przychodni musisz czekać zbyt długo na swoją kolej, skorzystaj z serwisu, dzięki któremu zdobędziesz e-zwolnienie. Wystarczy wypełnić formularz z danymi osobowymi, podać NIP pracodawcy, a także opisać swoje dolegliwości, objawy, samopoczucie. Ważne, aby podać datę zachorowania oraz sugerowanego powrotu do zdrowia (czyli czas trwania L4). Kolejnym krokiem jest opłacenie usługi.
Na konsultację lekarską musisz poczekać kilkanaście minut. Równie szybko zostanie wystawione zwolnienie. L4 jest automatycznie przesyłane dalej, dlatego nie musisz się martwić o dopełnienie formalności. Twoim jedynym zadaniem jest odpowiednio wykorzystać czas oznaczony w zwolnieniu lekarskim. Pamiętaj, aby dużo odpoczywać, nie przemęczać się, przebywać w miejscu, które podałeś w L4.
Najważniejszą kwestią w przypadku L4 są zalecenia lekarskie. Osoba wystawiająca zwolnienie powinna wytłumaczyć choremu, jakie czynności może wykonywać. Czasem lekarze zalecają np. aktywność fizyczną, która znacznie przyspiesza proces zdrowienia. Mimo że jesteś na zwolnieniu, możesz w takich przypadkach np. zagrać w piłkę czy spacerować.