Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa wciąż zaskakują. Jedną z bardzo modnych konstrukcji w ostatnich latach stają się domy z kontenerów. Jeśli zastanawiasz się nad taką inwestycją, sprawdź, czy warto.
Czym są budynki z kontenerów?
Budownictwo jest branżą dynamicznie rozwijającą się i wciąż poszukującą ciekawych rozwiązań. Jednym z nowych pomysłów na tworzenie budowli o różnorodnym przeznaczeniu stały się budynki z kontenerów. To forma budownictwa modułowego, w której wykorzystywane są kontenery morskie. Najczęściej są to te same konstrukcje, które służą do transportu materiałów i surowców w długich trasach morskich. Po zakończeniu służby mogą stać się materiałem budowlanym.
Zastosowanie kontenerów morskich w budownictwie
Obiekty z kontenerów mogą mieć różnorodne przeznaczenie i coraz mniej kojarzą się z magazynami materiałowymi na placach budowy. Często tworzy się w nich punkty usługowe, biura, lokale gastronomiczne czy miejsca sprzedaży. Coraz chętniej korzysta się z kontenerów podczas prac związanych z budownictwem mieszkaniowym. Domy z kontenerów morskich stają się ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.
Choć przez wielu ekspertów budowlanych domy z kontenerów traktowane są z przymrużeniem oka, nie można przejść obojętnie obok tego trendu. Szczególnie, że dom z kontenera wydaje się bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o czas wzniesienia gotowej konstrukcji. Istotna może okazać się także możliwość przenoszenia obiektu w inne miejsce.
Domy z kontenerów – projekty
Na rynku pojawiło się sporo firm, które wykonują domy z kontenerów. W ich ofercie możesz znaleźć wiele projektów domów różniących się wielkością i formą. Kontenery układane są w różny sposób, łączą się całymi ścianami lub jedynie ich częściami. Najczęściej domy kontenerowe to obiekty jednokondygnacyjne, jednak wśród projektów znajdziesz także obiekty piętrowe.
Domy z kontenerów – projekty o nowoczesnej formie
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej ucieka się od mocno dekoracyjnego charakteru budynków. W najmodniejszych konstrukcjach dominuje minimalizm i geometryczne bryły. To nie tylko moda, ale także element mający wpływ na lepsze wykorzystanie zasobów w postaci ciepła czy światła słonecznego. Minimalistyczne i geometryczne domy z kontenerów wpisują się w tę nowoczesną stylistykę. Projekty obiektów są proste i symetryczne, a sposób wykończenia elewacji sprawia, że trudno rozróżnić je od obiektów wznoszonych tradycyjnie.
Inne budynki z kontenerów
Kontenery nie od razu trafiły do budownictwa mieszkaniowego. Zanim poznaliśmy domy z kontenerów, najpierw wykorzystywano je jako miejsca magazynowania elektronarzędzi czy materiałów budowlanych. Budowa kontenera spełniała wszystkie wymogi magazynów w zakładach przemysłowych czy na budowie. Równocześnie kontenery tworzyły konstrukcje altan i domków na działkach poza miastem.
Dostępne warianty domów z kontenerów
Obecnie na rynku dostępne są kontenery już wykończone i zaadaptowane do konkretnego przeznaczenia. Domki z kontenerów wykorzystywane są jako biura na placu budowy lub w miejscach tymczasowych. Często stają przed punktami turystycznymi jak mini ogrody zoologiczne czy parki linowe.
W ostatnich miesiącach popularne stało się wykorzystywanie ocieplonych i uzbrojonych konstrukcji kontenerów do tworzenia punktów usługowych. Domy z kontenerów w dobie zamknięcia branży fitness stały się mobilnymi siłowniami dla kilku osób. Często wykorzystywane są także jako punkty przygotowywania i wydawania posiłków typu fast food. Wiele niewielkich salonów kosmetycznych także aranżowanych jest w takich kontenerach. Ich proste konstrukcje ciągle jeszcze czekają na znalezienie nowych sposobów wykorzystania.
Kontenery mieszkalne – ceny
Materiał użyty do tworzenia konstrukcji domów może sugerować, że domy z kontenerów będą tańsze od tradycyjnego budownictwa. Czy można liczyć na poważne oszczędności, wybierając kontenery mieszkalne? Ceny są różne, zależne od rodzaju projektów i konstrukcji kontenerów. Analizując rynek można jednak doszukać się pewnych zależności pomiędzy cenami poszczególnych domów z kontenerów.
Koszt kontenerów
Niezależnie od tego czy interesuje cię biuro czy mieszkanie w kontenerze, istotna będzie dla ciebie cena takiego modułu. Używane kontenery trafiające do recyklingu kosztują już od 6 tysięcy złotych wzwyż, w zależności od ich stanu technicznego. Nowe konstrukcje to koszt około 15 tysięcy. Jeszcze więcej będziesz musiał zapłacić, jeśli interesują cię już zaaranżowane kontenery. Wówczas koszt jednego modułu tworzącego biuro może kosztować do 40 tysięcy złotych.
Kontenery mieszkalne – ceny gotowych domów
Jak przekładają się ceny samych konstrukcji na dom z kontenerów? Na cenę będzie miał wpływ transport kontenerów (1000 do 2000 złotych) oraz montaż ze sobą dwóch modułów (około 3000 złotych). Do tego dochodzi standardowe wykończenie wnętrza i elewacji. Szacuje się, że domy z kontenerów kosztują około 3000 złotych za m². Ostateczna cena zależy od charakteru materiałów użytych do wykończenia. Można zatem wyjść z założenia, że konstrukcje takie są nieco tańsze od budynków w tradycyjnym budownictwie.
Mieszkanie w kontenerze – czy potrzebne będzie pozwolenie?
Często można spotkać się z opiniami, że domek z kontenera nie wymaga pozwolenia na budowę i zgłoszenia prac. Osoby głoszące taką teorię powołują się na przepisy, w myśl których obiekty niezwiązane trwale z gruntem nie wymagają załatwiania takich formalności. Często poruszana jest także tymczasowość takiej konstrukcji. Trudno jednak udowodnić, że domy z kontenerów stoją w jednym miejscu przez 180 dni.
Brak obowiązku załatwienia pozwolenia na budowę dotyczy tylko kontenerów, których powierzchnia nie przekracza 36 m². Takie same przepisy dotyczą altan ogrodowych i obiektów handlowych jak kioski czy stragany targowe. Tymczasem domy z kontenerów podlegają takim samym przepisom jak budynki jednorodzinne. Przed rozpoczęciem prac wymagane są takie same dokumenty i procedury, jakie obowiązują przy tradycyjnym budownictwie.
Zalety domu z kontenerów
Zmierzając powoli do podsumowania, warto przedstawić pokrótce wady i zalety domów z kontenerów. Zaczynając od zalet należy wspomnieć przede wszystkim o mobilności takiej konstrukcji. Możliwe jest nie tylko przeniesienie jej na sąsiednią parcelę, ale nawet przewiezienie w inny region kraju. Biura i domy z kontenerów nie są stale związane z gruntem, co ułatwia ich podniesienie i załadowanie na platformę. Dodatkowo łączenia ścian można rozdzielić, dzięki czemu każdy moduł domu przewieziony zostanie oddzielnie.
Zaletą jest możliwość niemal dowolnego formowania i wykańczania takich obiektów. Domy z kontenerów z zewnątrz można ocieplać i tynkować, a z wewnątrz wykończyć płytami gipsowymi. To daje możliwość stworzenia każdej aranżacji zarówno po stronie elewacji, jak i wnętrza. Także podłączenia instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych czy gazowych nie odbiega od standardów znanych z klasycznego budownictwa.
Domy z kontenerów a ekologia
Konstrukcje domów z kontenerów często pochodzą z recyklingu, dlatego ich wykorzystanie tworzy namiastkę zachowań ekologicznych. Do wznoszenia konstrukcji domu nie używa się materiałów wykonywanych z myślą tylko o tym przeznaczeniu, a stosuje już wyprodukowane. Powszechne jest też wyposażenia domów z kontenerów w osprzęt do korzystania z odnawialnych źródeł energii. To także wpływa na ekologiczny charakter takich konstrukcji.
Wady domów z kontenerów morskich
Opisując domy z kontenerów nie da się uniknąć tematu związanego z ich wadami. Kontenery osadzane są na bloczkach betonowych lub stopach fundamentowych, dlatego najczęściej wskazywanym problemem jest brak piwnicy. Generuje to inne wady, jak brak kotłowni czy pomieszczeń technicznych.
Część inwestorów narzeka na bardzo ograniczony wybór projektów domów z kontenerów. Regularny i standardowy wymiar każdego modułu stanowią pewne ograniczenie. Nowoczesne geometryczne bryły nie każdemu odpowiadają, dlatego wielu inwestorów rezygnuje z tego rozwiązania na rzecz tradycyjnego budownictwa lub domów szkieletowych.
Jeszcze jednym problemem zaznaczonym przez inwestorów jest problem z prowadzeniem mediów. W tradycyjnym budownictwie przyłącza prowadzone są pod powierzchnią ziemi i łączą się z obiektem w piwnicach. Domy z kontenerów nie dają takiej możliwości i często instalacje prowadzone są po powierzchni budynku. Także cena domów z kontenerów nie jest na tyle atrakcyjna, żeby decydować się na ustępstwa.
Czy dom z kontenerów to przyszłość branży?
Na rynku budowlanym coraz wyraźniej zarysowuje się trend, w ramach którego inwestorzy wybierają domki za miastem przed mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym. Domy z kontenerów wpisują się w ten trend i można spodziewać się wzrostu zainteresowania tymi konstrukcjami. Czy mają szansę wyprzeć tradycyjne budownictwo lub wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na rynku? Będzie trudno o jakąś rewolucję z ich udziałem i raczej staną się jedynie alternatywą dla odważnych.