Powierzchnia betonowa jest najchętniej wybierana do tworzenia stropów i wylewek. Jednak pod wpływem czynników zewnętrznych może pękać, a następnie się wykruszać. Objętość zmienia się pod wpływem temperatury i powstają naprężenia. Inna przyczyna uszkodzenia to eksploatacja podłoża. Aby temu zapobiec, stosuje się dylatacje posadzek w określonych miejscach. Na czym to polega? Dowiedz się z artykułu!
Dylatacja posadzki betonowej – czemu ma służyć?
Dylatacje posadzek zapobiegają tworzeniu się pęknięć podczas wiązania mieszanki. Schnięcie betonu trwa cztery tygodnie i wówczas zmienia się konsystencja mieszanki. Szczeliny dylatacyjne są rozwiązaniem, które ma sprawić, że powierzchni nie pokryje sieć pajączków i pęknięć. Ich wymiary i to, ile ich będzie, trzeba dostosować. Wszystko zależy od rodzaju cementu, jakości kruszywa, a także zastosowania zbrojenia.
Rodzaje dylatacji posadzki
Dylatacja posadzki betonowej to w rzeczywistości szczelina w powierzchni podłoża. Jej lokalizacja i wymiary zależą od rodzaju materiału oraz przewidywanych obciążeń. Skuteczne będą tylko dylatacje posadzek odpowiednio zaplanowane i wykonane z uwzględnieniem rodzaju obciążenia. Do najczęściej wykonywanych dylatacji posadzki można zaliczyć następujące rodzaje:
- dylatacja termiczna – najpopularniejsza ze wszystkich. Niweluje zmiany wynikające z rozszerzalności cieplnej danego materiału. Pod wpływem zmiany temperatury pomieszczenia (ogrzewania albo wychłodzenia) beton w minimalnym zakresie zmienia swoją objętość. Przy dużych powierzchniach może to prowadzić do wypiętrzania lub pękania materiału. Szczeliny dylatacyjne tworzą wolną przestrzeń, w której znajdzie się miejsce dla rozszerzającego materiału;
- dylatacja technologiczna – ten rodzaj dylatacji posadzek stosowany jest niezależnie od obciążeń. Wynika głównie z technologii wylewania betonu. Za pomocą dylatacji dzieli się powierzchnię na mniejsze obszary, które łatwiej będzie wypełnić za jednym razem;
- dylatacja przeciwdrganiowa – stosowana głównie w obiektach przemysłowych, które narażone są na drgania. Najczęściej wynikają one z pracy maszyn lub pojazdów. Co ma na celu taka dylatacja? Posadzki przemysłowe są obciążone. Takie działanie ma ograniczyć przenoszenie się obciążeń na powierzchnię stropów i ścian budynku.
Kiedy wykonuje się dylatację posadzki betonowej?
Przeciążenia wewnątrz betonu widoczne są jeszcze w czasie jego wiązania. Dlatego dylatacje posadzek wykonuje się już na etapie wylewania powierzchni betonowych. Najczęściej szczeliny dylatacyjne wyznaczają obszary jednorazowego wylewania betonu. Mieszanką wypełnia się przestrzenie pomiędzy dylatacjami.
Kiedy i jak wykonać dodatkowe dylatacje posadzek?
W szczególnych przypadkach można wykonać dodatkową dylatację wylewki. Dzieje się tak, jeśli zmienisz sposób użytkowania powierzchni. Najczęściej proces cięcia podłoża i wstawienie listew dylatacyjnych dotyczy obiektów aranżowanych na przemysłowe. Takie miejsca są narażone na większe obciążenie i drgania, dlatego warto wykonać dodatkowe szczeliny zapobiegające pękaniu.
Jak prowadzona jest dylatacja posadzki?
Dylatacje posadzek prowadzone są w miejscach niewidocznych dla użytkowników. Wąskie szczeliny najczęściej pozostawiane są przy ścianach wokół pomieszczenia. Tak zwana dylatacja obwodowa wystarczy przy tworzeniu wylewki w niewielkich pomieszczeniach. Zasłania się ją elementami wykończeniowymi, czyli parkietem lub płytkami ceramicznymi. Można ją zakleić z wierzchu lub wprowadzić jeden z elementów wypełniających.
Szczeliny dylatacyjne pozorne, czyli jakie?
W większych pomieszczeniach obwodowe dylatacje posadzek mogą okazać się niewystarczające. Wówczas tworzona jest tak zwana pozorna dylatacja posadzki. Szczeliny wykonywane są już po pierwszym etapie wiązania betonu. Powierzchnia nacinana jest na głębokości około połowy grubości podłoża. Następnie szczelinę trzeba zabezpieczyć, a z wierzchu zatrzeć. Dzięki temu nie będzie widoczna z zewnątrz.
Jak często wykonuje się pozorne dylatacje posadzek?
Tworzenie dylatacji posadzki przy ścianie i dodatkowo szczelin do dylatacji pozornych dzieli podłogę na mniejsze płyty. Dzięki temu te części mogą pracować niezależnie od siebie, co minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć. Wielkość płyty zależy od rodzaju obciążeń i jakości betonu. Przyjmuje się, że jej powierzchnia nie powinna przekraczać 30 m2. Z kolei żadna ze ścian takiej płyty nie powinna przekraczać 6 metrów długości.
Dylatacja posadzki – jak wykonać i wypełnić?
Jednym z etapów tworzenia dylatacji posadzek jest wypełnianie szczeliny. Niezależnie od rodzaju nacięcia, jego głębokości czy szerokości, konieczne jest wypełnienie odpowiednim materiałem. Dzięki temu nie będzie pęknięć, a otwór nie zostanie zasypany przez wykruszony beton.
Szczeliny dylatacyjne wypełniane listwami
Dylatacja posadzki na gruncie lub na stropach wypełniana jest za pomocą specjalnych listew. Ich kształt przypomina odwróconą literę T. Listwy najczęściej umieszczane są pomiędzy dwiema płytami wylewki. Konstrukcje są pomocne także przy dzieleniu powierzchni na mniejsze płyty jeszcze w czasie aplikacji betonu. Listwy do dylatacji posadzek mogą być wykonywane z mosiądzu lub aluminium. Wybierając odpowiedni model, weź pod uwagę, czy materiał nie będzie wchodził w reakcję z mieszanką betonową.
Sznury do wypełniania dylatacji
Plecione z wytrzymałych linek sznury wykorzystywane są wewnątrz mieszkań, a także na balkonach. Do ich produkcji stosuje się głównie włókna poliestrowe. Dlatego sznury są bardzo trwałe, odporne na wilgoć i nie wchodzą w reakcję z mieszanką betonową. Wykonane przy ich użyciu dylatacje posadzek są elastyczne i bardzo dobrze znoszą drobne ruchy materiału.
Masy elastyczne
Na rynku coraz większym zainteresowaniem cieszą się masy elastyczne do wypełniania dylatacji posadzek. Oto ich zalety:
- są łatwe w aplikacji;
- długo pozostają elastyczne;
- nie ulegają degradacji.
Są również odporne na wilgoć i nie tracą parametrów pod wpływem zmiennych temperatur. Wykonywane są na bazie żywic silikonowych, akrylowych, poliuretanowych lub epoksydowych. To, jaka będzie odpowiednia, zależy głównie od właściwości posadzki, jakie chcemy uzyskać.
Grunty do szczelin dylatacyjnych
Ścianki szczelin dylatacyjnych stanowi surowy beton, który może chłonąć masy elastyczne lub wilgoć. To z kolei będzie prowadziło do zniszczenia szczeliny. Aby temu zapobiec, bardzo często dylatacje posadzek pokrywa się gruntem. Ten środek pozwala ograniczyć chłonność i poprawić parametry wytrzymałościowe dylatacji.
Kiedy dylatacja posadzki betonowej nie jest konieczna?
Na forach internetowych można spotkać się ze stwierdzeniem, że w małych pomieszczeniach ocieplanych dylatacje posadzek nie są konieczne. Rzeczywiście, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w takich miejscach nie dojdzie do pęknięcia podłoża. Jednak wykonanie szczeliny przy ścianie nie wymaga wiele wysiłku. Na dodatek, pozwala to ukryć niedociągnięcia technologiczne. W związku z tym nie warto rezygnować ze szczelin dylatacji obwodowej nawet w pomieszczeniach o małej powierzchni.Szczeliny w posadzce to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod, aby zapobiegać pęknięciom na jej powierzchni. Dylatacje posadzek trzeba wykonywać z dużą starannością i precyzją, ale zdecydowanie warto się na to decydować – nawet w mniejszych pomieszczeniach. Ryzyko uszkodzenia podłoża po takich pracach można znacznie zminimalizować.