Gdzie zgłosić uciążliwy remont? Co mogą współlokatorzy?

Gdzie zgłosić uciążliwy remont? W pewnym sensie remont mieszkania w bloku czy kamienicy zawsze jest uciążliwy dla pozostałych lokatorów. Prace wiążą się z nadmiernym hałasem czy bałaganem. Czy współlokatorzy mają prawo reagować?
gdzie zgłosić uciążliwy remont

Zapamiętaj!

  • Właściciel mieszkania ma prawo do wykonania remontu i modernizacji.
  • Osoby przeprowadzające remont powinny być świadome, że jest on uciążliwy dla innych mieszkańców.
  • Przed rozpoczęciem remontu warto zapoznać się z regulaminem porządku domowego.
  • W przypadku rażącego łamania zasad regulaminu funkcjonariusze policji mogą nałożyć mandat.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa między lokatorami i wspólne ustalanie zasad dotyczących prac remontowych.

Gdzie zgłosić uciążliwy remont? Prawa lokatorów

Wielu lokatorów planujących remont zgłasza taki zamiar pozostałym mieszkańcom bloku. Oczywiście, ci muszą wykazać się cierpliwością i zrozumieniem. Z drugiej strony osoby przeprowadzające remont muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jest on uciążliwy dla pozostałych. To trudna i niewygodna, jednak bardzo częsta sytuacja. Właściciel mieszkania ma bowiem pełne prawo do wykonania modernizacji, przeróbki. 

Zdarza się jednak, że remont przeciąga się w czasie, czy dochodzi do uszkodzenia budynku (w częściach wspólnych). Bywa, że kończy się to sąsiedzką awanturą, wzajemnymi oskarżeniami, a sprawa trafia do sądu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto wiedzieć, co można, jakie prawa i obowiązki mają mieszkańcy bloku. Najpierw zaleca się zapoznanie z tzw. regulaminem porządku domowego. To w nim powinny znajdować się informacje na temat godzin, w których prace mogą wykonywane. Zazwyczaj regulamin precyzuje także zasady utrzymania porządku na klatce oraz ewentualnego pokrywania kosztów powstałych szkód. Mogą być w nim określone także takie kwestie jak ta, gdzie zgłosić uciążliwy remont.

Jak radzić sobie z uciążliwym remontem?

W stosunku do osób, które w sposób rażący łamią zasady ustalone w regulaminie, można zastosować przepisy Kodeksu wykroczeń. Mandat mogą nałożyć funkcjonariusze policji, sprawa może zostać także skierowana do sądu. Inną opcją jest odniesienie się do Kodeksu cywilnego. Najczęściej ma to miejsce, gdy lokatorzy są narażeni na długotrwały hałas. Mieszkańcy, gdy już będą wiedzieli, gdzie zgłosić uciążliwy remont, mogą domagać się np. naprawienia szkód czy zaprzestania działalności, jednak wynik rozprawy może być różny. 

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozmowa lokatorów, wspólne ustalanie zasad dotyczących przeprowadzania prac remontowych. Należy pamiętać, że każdy właściciel mieszkania ma prawo do dysponowania swoim lokalem i wykonywania w nim przeróbek, napraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
budowa dachu dwuspadowego

Budowa dachu dwuspadowego – przebieg prac i koszt wykonania dachu

Next Article
okna pcv

Okna PVC – czym charakteryzuje się najczęściej wybierana w Polsce odmiana okien?

Related Posts