Wykonywanie prac remontowych to okres uciążliwy nie tylko dla domowników. Najbardziej hałaśliwe prace mogą też uprzykrzyć życie sąsiadom. W jakich godzinach przeprowadzać remont, żeby nie dochodziło do konfliktów? Kiedy hałas jest dopuszczalny i które akty prawne to regulują. Wszystkie wątpliwości wyjaśnimy w poradniku.
Prace remontowe a naruszenie ciszy nocnej – obowiązujące przepisy
Planujesz odnowienie mieszkania i czeka cię głośny remont w bloku? Do której godziny powinieneś zakończyć prace emitujące największy hałas? Analizując wszystkie akty prawne, trudno wskazać konkretne ramy czasowe. Spróbujmy jednak poszukać odpowiedzi na to pytanie.
Panuje przekonanie, że nie można robić remontu w godzinach nocnych. Te nie są ustalone przez żaden kodeks wykroczeń, a jedynie figurują w kodeksie pracy. Powszechnie przyjmuje się, że cisza nocna trwa od godziny 22 do 6 rano. Takie informacje można znaleźć na drzwiach pensjonatów i niektórych budynków wielorodzinnych. Z pewnością w tych godzinach warto darować sobie wszystkie prace budowlane, zwłaszcza te, które mogą zakłócać spokój sąsiedzki.
Remont mieszkania – w jakich godzinach prowadzić prace remontowe?
Cisza nocna nie jest dobrym wyznacznikiem dla prowadzenia głośnych prac remontowych. Wobec tego, do której godziny można wiercić, ciąć z wykorzystaniem elektronarzędzi i prowadzić inne uporczywe prace? Reguluje to precyzyjnie regulamin spółdzielni mieszkaniowej, w którym znajdują się zapisy dotyczące naruszania spokoju. Spółdzielnie mają takie prawa na mocy art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali. W większości spółdzielni nie można remontować od godziny 8 do 20 w dni powszednie. Często też regulamin zabrania wykonywania takich robót w sobotę i niedzielę oraz dni świąteczne.
Jeśli sąsiad uzna, że hałas związany z prowadzonymi pracami jest dla niego uciążliwy, może zgłosić problem policji. W tym przypadku obowiązują zapisy kodeksu wykroczeń, a konkretnie art. 51 § 1 KW. Jego treść brzmi: „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. W tym wypadku to policja na życzenie sąsiada ocenia, czy zakłócenie można zaliczyć do założeń tego przepisu.
Uciążliwy remont – co grozi za naruszenie regulaminu i przepisów?
Wezwany na miejsce funkcjonariusz może wezwać do zaprzestania prac, a nawet wręczyć mandat w wysokości 500 złotych. Jeśli sprawca nie uzna swojej winy, sprawę będzie rozpatrywał sąd. Specjalne kary przewidują też spółdzielnie mieszkaniowe, kiedy łamany jest ich wewnętrzny regulamin wspólnoty.
Remontując budynek, przed najbardziej uciążliwymi pracami poinformuj sąsiadów o ich terminie. Wystarczy notatkę w formie pisemnej umieścić na tablicy informacyjnej. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności i utrzymać przyzwoite relacje ze wszystkimi mieszkańcami bloku.