Grzyb na ścianie – w jaki sposób usunąć grzyb i pleśń z zagrzybionej ściany?

Grzyb na ścianie to niestety często nawracający problem. Odbiera walory estetyczne mieszkaniu. Co gorsze, ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego należy podjąć z nim walkę. Dowiedz się więcej!

Grzyb na ścianie pojawia się niespodziewanie. Najczęściej dotyka domy, w których z jakiegoś powodu wzrasta wilgotność powietrza. W związku z tym, plamy grzybni można zaobserwować często w łazience oraz kuchni. Te pomieszczenia nie są jednak jedynymi, gdzie tego typu problem może się pojawić. Grzybnia na ścianie może zaatakować dosłownie każde pomieszczenie. Jest to częsty powód do wstydu. Nie chcemy zapraszać gości z obawy przed ich osądem. Problem ten należy rozwiązać. A w jaki sposób? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

Grzyb na ścianie – przyczyny powstawania

Grzyb na ścianie wbrew często powielanym opiniom nie ma nic wspólnego z brudem. W związku z tym, jeżeli widzisz grzyb, to nie oznacza to, że mieszkanie jest zaniedbane pod względem higieny. Zaniedbanie musiało pojawić się w zupełnie innym aspekcie! Najczęstszą przyczyną grzybni w mieszkaniu jest wadliwa konstrukcja budynku. To właśnie w niej należy upatrywać przyczyn grzybni. Grzyb pojawia się w budynkach gdzie:

  • izolacja została niewłaściwie wykonana;
  • nie ma prawidłowej wentylacji;
  • panuje wysoka wilgotność powietrza.

Jak podjąć walkę z grzybem?

Żeby skutecznie zwalczyć grzyb na ścianie, musisz zlokalizować przyczynę jego powstawania. Jeżeli nie uda ci się jej usunąć, to prędzej lub później problem powróci. Postaraj się poprawić obieg powietrza w pomieszczeniu. Częste otwieranie okien pomoże ci wywietrzyć pomieszczenie. Jeżeli to jednak nie pomaga, to możesz zamontować mechaniczną wentylację, która wprawi powietrze w ruch. Sprawdź, czy twoje okna są szczelne oraz, czy nie pojawiły się problemy z izolacją budynku. Jeżeli doszło do zalania, to należy zlokalizować jej przyczynę.

Grzyb na ścianie – preparaty grzybobójcze

Grzyb na ścianie możesz spróbować wyeliminować przy pomocy preparatów grzybobójczych. Są one ogólnodostępne. Znajdziesz je praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Pozwalają one na wyeliminowanie wykwitów. Niestety, ta metoda nie zawsze działa. Czasem konieczne będzie usunięcie warstwy farby. Przeważnie ma to miejsce w sytuacji, gdy grzyb zagnieździł się w murze i doprowadził do łuszczenia się farby. Pamiętaj o tym, że musisz zachować wszelkie środki ostrożności podczas stosowania środków chemicznych. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu wybranego produktu.

Grzybnia w tynku

Niestety, grzyb na ścianie może być znacznie bardziej problematyczny. Jeżeli wniknie on w tynk, to konieczne będzie miejscowe kucie. Wiąże się to z wieloma problemami. Należy zlokalizować, w których miejscach tynku widnieją oznaki grzybni, a następnie skuć powierzchnię. Pamiętaj o tym, że musisz zrobić to z zapasem, ponieważ grzybnia może się odnowić. Zastosuj środki grzybobójcze. Jeżeli pozostawisz grzybnię w głębokiej warstwie, to przez pewien czas nie będzie się pojawiała. Jednak w przyszłości ponownie się rozwinie i znów zniszczy twoją ścianę.

Warunki do rozwoju grzyba i pleśni

Żeby grzyb i pleśń na ścianie mogły się rozwinąć, musi najpierw zaistnieć odpowiednie środowisko. Ściany muszą być wilgotne. W suchych pomieszczeniach nie dochodzi do rozwoju grzyba oraz pleśni, ponieważ nie są to optymalne warunki do ich rozwoju. Bardzo często grzyb rozwija się w domach, gdzie występuje skraplanie. Powodowane jest przez mostki termiczne. Są to miejsca, w których następuje proces skraplania na skutek zetknięcia się dwóch skrajnych temperatur.

Czym jest mostek termiczny?

Mostek termiczny to miejsce, które wykazuje się większym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż otaczające go elementy. W takich miejscach jednocześnie występuje największa strata ciepła. Są to miejsca, w których przy niskiej temperaturze na zewnątrz dochodzi do osiągnięcia punktu rosy. Następuje skraplanie wody na powierzchni ściany. Jak już wiesz, ze wcześniejszej części artykułu, wilgoć jest czynnikiem niezbędnym do rozwoju pleśni oraz grzybów, które atakują ściany. Przeważnie mosty termiczne występują na:

  • połączeniach dachu;
  • miejscach osadzania okien;
  • wieńcach;
  • nadprożach.

Czy na każdej ścianie może pojawić się grzyb?

Grzyb na ścianie nie pojawia się bez powodu. Musi dojść do zakażenia. Zarodniki, w jakiś sposób muszą dostać się do odpowiedniego dla siebie środowiska. Niestety ich rozmiar nie pozwala usuwać ich natychmiast. Prawdopodobnie nie będziesz świadomy zakażenia do momentu, aż nie pojawią się widoczne gołym okiem owocniki. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Zarodniki przeważnie dostają się do pomieszczenia przez otwarte okno. Są one roznoszone przez powietrze. Mogą również zostać wprowadzone do mieszkania z drewnem opałowym, a czasem nawet konstrukcyjnym.

Czym żywią się grzyby?

Grzyby to organizmy żywe. Jest to zupełnie odrębne od roślin królestwo. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie. Rośliny potrafią same wytworzyć swój pokarm dzięki chlorofilowi. Ogranicza to ich zapotrzebowanie do słońca oraz wody. Grzyby jednak tego nie potrafią. Muszą one pobierać mikroelementy ze swojego otoczenia. W środowisku naturalnym rozkładają tkanki takie jak drzewa, rośliny lub martwe organizmy. W twoim domu działają podobnie. Wnikają głęboko w strukturę ściany w poszukiwaniu materiałów, z których mogą pobrać potrzebne do funkcjonowania minerały. Tym samym niszczą budynek.

Działaj szybko i rozważnie! Pleśń na ścianie

Czas w kontekście walki z grzybem jest bardzo ważny. Pleśń i grzyb rozwijają się bardzo szybko. Jeżeli chcesz usunąć pleśń oraz plamy na ścianie musisz działać sprawnie. Grzyb wnika głęboko, we wszystkie nieszczelności. W sprzyjających warunkach, takich jak niewłaściwa wentylacja, grzyb lub pleśń potrafią zdominować pomieszczenie. Żeby oczyścić ścianę i zwalczyć szkodliwy nalot sięgnij po środki pleśniobójcze oraz grzybobójcze. Im szybciej pozbędziesz się zagrzybienia, tym mniejsza część kuchni i łazienki (lub innego pomieszczenia) zostanie zaatakowana.

Grzyby a pleśń – czy w ogóle czymś się różnią?

Twój dom może zaatakować grzyb lub pleśń. Pomiędzy nimi istnieje pewna różnica. Co prawda pleśń to również rodzaj grzyba, nazywa się tak potocznie grzyby strzępkowe. Dlaczego w takim razie w tym artykule rozróżniamy grzyby od pleśni? Grzyby, które atakują ściany, wnikają w głębokie warstwy budynku. Pleśń występuje natomiast na wierzchniej warstwie. Ma to spore znaczenie w kontekście walki z tymi organizmami. Przy grzybach pleśniowych nie ma konieczności skuwania połowy ściany. Natomiast przy pozostałych taka konieczność może już występować.

Domowe sposoby na odgrzybianie, takie jak soda oczyszczona, często nie pozwolą wyeliminować zagrzybienia ściany. Zwalczanie grzybów jest bardzo ważne, ponieważ wykazują one rakotwórcze działanie. Grzyb czy pleśń nie tylko brzydko wyglądają, mają również niekorzystny wpływ na twoje zdrowie. Szczególnie toksyczna jest pleśń na ścianach. Obecność pleśni i grzybów prowadzi do problemów z układem oddechowym. Specjalistyczne preparaty pozwalają na usunięcie grzyba. Niestety, czasem konieczne będzie skucie tynku, ponieważ grzyb może wniknąć w głąb ściany nawet do 1 metra głębokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
domy z kontenerów

Domy z kontenerów – awangarda czy alternatywa?

Next Article
szafa zabudowana

Szafa zabudowana. Jak zrobić to samodzielnie?

Related Posts