Ile dostaliście odszkodowania za zalanie mieszkania od ubezpieczyciela?

Ile dostaliście odszkodowania za zalanie mieszkania? Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie kwoty wypłaca ubezpieczyciel w przypadku wystąpienia szkody zalania mieszkania. Ostateczna wypłata zależy od kilku rzeczy. Sprawdź jakich.
ile dostaliście odszkodowania za zalanie

Zalało ci mieszkanie i otrzymałeś wypłatę ubezpieczenia? To ile dostaliście odszkodowania za zalanie mieszkania, zależy od kilku czynników. To nie tylko wysokość sumy ubezpieczenia mieszkania, ale również odpowiednie zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź, jak wygląda cała procedura, co zrobić po zalaniu mieszkania i od czego w głównej mierze zależy wysokość odszkodowania.

W jakich sytuacjach może dojść do zalania mieszkania?

Do zalania mieszkania może dojść w różnych sytuacjach. Może to nastąpić m.in. z takich powodów jak:

  • awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej;
  • błędy instalacyjne na etapie budowy lub wykonywania remontu;
  • awaria sprzętów domowych;
  • nieuwaga sąsiada;
  • własne niedopatrzenie.

Podstawą przy zalanej nieruchomości jest ustalenie winnego całego zajścia. To kluczowe w kontekście dalszej procedury i wypłaty odszkodowania. Jeżeli mieszkanie zostanie zalane przez sąsiada z góry, to wówczas odszkodowanie pójdzie z jego ubezpieczenia i OC w życiu prywatnym, o ile posiada ubezpieczenie. Jeżeli przyczyny zalania mają źródło w warunkach atmosferycznych, to odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy z ryzykiem zalania właściciela mieszkania. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja wtedy, gdy wina za zalanie leży po stronie wspólnoty mieszkaniowej. Może okazać się również, że to ty jesteś winny zalania mieszkania sąsiadowi. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z twojej polisy i OC w życiu prywatnym. Brak ubezpieczenia może skutkować poważnymi problemami i dużymi szkodami do pokrycia z własnej kieszeni, dlatego warto zawczasu się zabezpieczyć.

Co zrobić po wystąpieniu szkody?

Gdy zauważysz wyciek w mieszkaniu i ślady zalania, to należy niezwłocznie reagować. Przede wszystkim zlokalizuj źródło przecieku i postaraj się ograniczyć straty. Aby zalanie wyrządziło mniejsze szkody, warto zakręcić wodę w instalacji i zgłosić awarię zarządcy budynku. Następnie przechodzi się do procedury związanej ze zgłoszeniem szkody od TU. Jak to wygląda w praktyce? Podstawowe kroki to:

  • ustalenie winowajcy;
  • wykonanie dokumentacji (nagranie filmu, zrobienie zdjęć);
  • przygotowanie oficjalnego protokołu zalania na piśmie (zawiera szczegółowe dane adresowe, opis szkody, dane winowajcy, dane świadków i niezbędne podpisy);
  • wezwanie na miejsce służb (straż pożarna, policja);
  • uzyskanie notatek od wezwanych służb;
  • powiadomienie ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji zgodnie ze sposobem komunikacji ustalonym w polisie mieszkaniowej.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za zalane mieszkanie?

To, w jakiej kwocie ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się skala zniszczeń. Za wycenę szkody odpowiada rzeczoznawca przysłany przez towarzystwo ubezpieczeniowe lub wybrany przez właściciela zalanego mieszkania w konsultacji z przedstawicielem ubezpieczyciela. Podczas oględzin wykonywany jest kosztorys szkód. W tym zakresie pomocne jest przedłożenie dokumentów takich jak: faktury za zakup sprzętu, mebli w zabudowie i innych elementów mieszkania, które uległy uszkodzeniu. Przy małych zalaniach odszkodowanie może wynieść kilkaset złotych, jednak przy dużych stratach możesz otrzymać wysokie odszkodowanie, nawet w kwocie pełnej sumy ubezpieczenia. Ta ostatnia również wpływa na to, w jakiej wysokości możesz otrzymać odszkodowanie. Ważne, aby suma ubezpieczenia była odpowiednio wyliczona i odpowiadała realnej wartości mieszkania w danym momencie. Wykupując ubezpieczenie od zalania, należy także dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony i OWU. Podstawowe ubezpieczenie chroni przede wszystkim zalane ściany, zalany sufit i stałe elementy. Rozszerzony pakiet obejmuje również elementy wyposażenia, w tym m.in. sprzęty, książki, ubrania itp.). Zdarza się również, że przez pierwsze 30 dni trwania polisy nie chroni ona przed zalaniem.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie mieszkania?

Bez dwóch warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości, w tym również zabezpieczenie od jej zalania. Na co dzień mogą wydarzyć się różne sytuacje, a zalane w mieszkaniu to spory problem, który może wiązać się z dużymi wydatkami. Dobrze dobrane ubezpieczenia pozwoli się przed tym zabezpieczyć i da szansę na odpowiednie odszkodowanie. Brak ubezpieczenia skutkuje tym, że straty własne oraz innych osób (jeżeli to ty jesteś sprawcą zalania), będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Ile dostaliście odszkodowania za zalanie?

Choć wiele osób szuka odpowiedzi na to, ile dostaliście odszkodowania za zalanie, to jednak nie warto posiłkować się kwotami krążącymi w sieci. Wysokość odszkodowania to kwestia indywidualna i zależna jest od wielu czynników. W związku z tym, w przypadku każdego zdarzenia i każdej nieruchomości kwota będzie się różnić. Warto mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
tynki zywiczne

Tynki żywiczne we wnętrzach – co musisz o nich wiedzieć?

Next Article
budowa komina

Budowa komina w istniejącym budynku – jak ją przeprowadzić?

Related Posts