Ile kosztuje remont mieszkania? Szacunkowe wyliczenia i porady

Jednoznaczne odpowiedzenie na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania, nie jest proste. Wszystko dlatego, że obejmuje wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę. Można jednak wiele rzeczy oszacować, żeby znać choć przybliżoną kwotę.

Koszty zarówno materiałów budowlanych, jak i ekip remontowych stale rosną. Rok 2022 przyniósł wiele zawirowań, które wpłynęły na rynek bardzo negatywnie. Choć można się z remontem wstrzymać, nie wiadomo, czy za rok będzie lepiej. Dlatego – jeśli sytuacja tego wymaga – warto przejść od słów do czynów. Pytanie jednak brzmi – ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku? Postaramy się pomóc w udzieleniu na nie odpowiedzi.

Zakres prac w kontekście generalnego remontu mieszkania

Nie wiesz, ile kosztuje generalny remont mieszkania? Poniżej prezentujemy najważniejsze zagadnienia związane z tym złożonym procesem. Dzięki temu będziesz w stanie określić, jakie prace musisz wykonać, a następnie dokonać orientacyjnych obliczeń.

Prace przygotowawcze

Obejmują one usunięcie starej powierzchni ze ścian czy podłóg, a następnie przygotowanie ich do remontu. Chodzi o uzupełnienie ubytków. W zakres prac wchodzą również takie zagadnienia, jak wylewka oraz położenie gładzi. Ten podpunkt skierowany jest do osób, które remontują już użytkowane mieszkanie w bloku, a nie nowo wybudowany i przygotowany lokal.

Wymiana instalacji

Również w tym wypadku mowa o osobach, które remontują zamieszkały lokal. Wymiana instalacji – elektrycznej czy gazowej – to spora inwestycja, która obejmuje prace we wszystkich pomieszczeniach. Muszą być one wykonywane przez fachowców posiadających odpowiednie uprawnienia, a także doświadczenie. Koszty w tym wypadku potrafią być bardzo wysokie, ale wiele zależy od wielkości mieszkania i stanu instalacji.

Malowanie lub tapetowanie ścian

To – w porównaniu z całą resztą – jedna z tańszych usług. Zarówno malowanie, jak i tapetowanie nie zajmuje dużo czasu, a także nie obciąża budżetu. Można je oczywiście wykonać samodzielnie, ale zatrudniając ekipę zajmującą się całym procesem remontu lepiej oddać to w ręce fachowców. Zrobią to szybciej i lepiej, a koszt nie powinien być wygórowany.

Podłogi

W przypadku podłóg można podjąć wiele decyzji, które zwiększą lub zmniejszą koszt tego procesu. Tańsze i szybsze w położeniu są panele, natomiast znacznie droższe podłogi drewniane. Ustalając budżet, koniecznie musisz zdecydować, które rozwiązanie będzie w twoim wypadku najlepsze. Różnice w cenie mogą być naprawdę duże.

Remont sufitów

Malowanie, a może sufit podwieszany? Pierwsza opcja jest oczywiście tańsza, druga natomiast bardziej wymagająca. Wiele zależy od stanu sufitów, a także takich dodatkowych zagadnień, jak oświetlenie czy wentylacja.

Łazienka oraz kuchnia – największe obciążenie budżetu

Te dwa pomieszczenia potrafią pochłonąć nawet połowę budżetu. Jeśli nie wiesz, ile kosztuje remont mieszkania, zacznij od wyliczenia, jak drogie w odnowieniu będą łazienka oraz kuchnia. Wtedy określenie całej kwoty będzie dużo prostsze. Pamiętaj, że oba pomieszczenia są kluczowe w kontekście całego procesu remontowego.

Wykończeniówka

Wszystkie drobne prace wykończeniowe, choć wydają się błahostkami, również mogą cię słono kosztować. Nie pomijaj tego podpunktu w swoim kosztorysie, ponieważ możesz być naprawdę zaskoczony, ile ostatecznie kosztowała tak zwana wykończeniówka.

Ile kosztuje remont mieszkania? Szacunkowe dane w zależności od metrażu

Zakładając, że planujesz przeprowadzić generalny remont z wykorzystaniem dobrej ekipy, będziesz w stanie określić, ile będzie to kosztowało. Biorąc pod uwagę rosnące ceny materiałów budowlanych, a także uśredniając stawki fachowców, można określić cenę za metr kwadratowy remontowanej powierzchni. Obecnie trzeba przyjąć, że będzie to 3100 zł. Mówimy w tym wypadku o mieszkaniu w stanie surowym zamkniętym.

W tabeli znajdziesz wyliczenia a oparciu o metraż. Jeśli więc chodzi o remont mieszkania w bloku, koszt może w przybliżeniu wyglądać następująco:

Metraż całkowity remontowanego mieszkaniaUśredniona cena remontu obejmująca materiały budowlane oraz usługę ekipy remontowej (3100 zł/m²)
35 m²108 500 zł
45 m²139 500 zł
55 m²170 500 zł
65 m²201 500 zł
75 m²232 500 zł
85 m²263 500 zł
95 m²294 500 zł

Koszt remontu mieszkania a dynamika zmian na rynku

Nie ma przesłanek sugerujących, że wzrost cen materiałów budowlanych zostanie zatrzymany. Inflacja, a także zwiększające się koszty produkcji sprawiają, że trudno o optymizm. Jeśli zatem planujesz remont mieszkania, nie powinieneś za długo czekać. Warto zaryzykować przeprowadzenie tego kosztownego procesu teraz, zamiast czekać na polepszenie sytuacji na rynku. Trudno powiedzieć, kiedy to może nadejść.Wiesz już, ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku. Nie są to niestety małe kwoty, ponieważ sytuacja na runku budowlanym jest bardzo trudna. Polska gospodarka jest obecnie w kryzysie, który spowodowany jest przez wiele różnych zagadnień. Nie są to na pewno najlepsze okoliczności do przeprowadzenia tak dużej inwestycji, ale nie wydaje się, żeby za rok czy dwa miało być zauważalnie lepiej. Przed rozpoczęciem dokonaj dokładnej analizy sytuacji, określ zakres prac i na tej podstawie oszacuj, ile będzie kosztował remont. Nie zapomnij dodać finansowej poduszki bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych kosztów – 10% to absolutne minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
elewacje budynków

Elewacje budynków – poznaj ich rodzaje i metody wykonania

Next Article
koszt remontu łazienki 5m2 robocizna

Koszt remontu łazienki 5m2 – robocizna i inne wydatki

Related Posts