Jaki impregnat do betonu wybrać, by zwiększyć jego trwałość i utrzymać efekt początkowy?

impregnat do betonu

Istnieje wiele rodzajów impregnatów do betonu. Inny wykorzystywany jest do betonu zewnętrznego, inny w przypadku prefabrykatów architektonicznych a jeszcze inny podczas renowacji kostki brukowej. Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć beton!

Do niedawna beton był materiałem wyłącznie konstrukcyjnym, który najczęściej był przykrywany przez inne elementy wykończeniowe. Obecnie beton architektoniczny i produkty betonowe świetnie wpisują się w dekoracje miast, osiedli, a nawet wnętrz. Aby utrzymać efekt początkowy, kluczowa jest impregnacja betonu. Jak, czym i kiedy ją przeprowadzać?

Dlaczego zabezpieczenie betonu jest konieczne?

Impregnat do betonu chroni przede wszystkim przed wilgocią. Powoduje ona korozję biologiczną i powstawanie wykwitów czy zmian strukturalnych na jego powierzchni. Beton zmienia kolor, staje się bardziej podatny na uszkodzenia i kruszeje.
Preparat do konserwacji betonu zwiększa trwałość elementów wykonanych z betonu. Są bardziej odporne na wchłanianie wilgoci, a ich struktura lepiej znosi wszelkie naciski mechaniczne. Dobry środek do zabezpieczania betonu zapobiega też powstawaniu rys, które na zwykłym betonie są częstym widokiem.

Jakie jeszcze korzyści przynosi impregnacja betonu?

Zabezpieczenie powierzchni betonowych nie tylko je chroni przed czynnikami zewnętrznymi, ale też poprawia ich wygląd. Drobne rysy i niedoskonałości możesz zniwelować właśnie przy użyciu odpowiedniego preparatu. Impregnaty do betonu na zewnątrz mogą być bezbarwne lub koloryzujące. Przy ich pomocy możesz zatem całkowicie odmienić styl.

Dzięki impregnatom do betonu woda nie wsiąka w głąb, a zamiast tego spływa po powierzchni. Chroni to elementy betonowe na elewacjach budynków, ale też kostkę brukową, którą wyłożone są chodniki i przydomowy podjazd.

Jak przebiega impregnacja betonu na zewnątrz?

Elementy betonowe zewnętrzne, takie jak posadzka, chodniki czy ścieżki mogą zostać zaimpregnowane, jednak nie od razu po wylaniu masy. Najpierw powinieneś wygładzić strukturę powierzchni zacieraczką i wstrzymać się przez około 4 tygodnie zanim nałożysz na beton substancję impregnującą.

W tym czasie chroń powierzchnię przed zabrudzeniami czy powstaniem plam. Tylko wtedy zabezpieczenie betonu będzie miało sens i spełni swoje zadanie.

Impregnat do betonu na zewnątrz powinien zostać przygotowany zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu i aplikowany w rekomendowany sposób. W przypadku bezbarwnych substancji użyć zwykłego opryskiwacza ogrodowego. Zazwyczaj do zabezpieczenia jest spora powierzchnia, więc stosowanie mniejszych narzędzi nie zapewni szybkich postępów w pracach.

Stare powierzchnie betonowe wymagają więcej prac przygotowawczych. Konieczne jest usunięcie wszelkich zabrudzeń i roślinności. Tylko wtedy impregnacja betonu ma sens.

Impregnat do betonu architektonicznego – bezbarwny czy kolorowy?

Popularność tego rozwiązania nie słabnie, a beton w architekturze sprawdza się rewelacyjnie. Jest on szczególnie narażony na zabrudzenia, graffiti lub akty wandalizmu. Impregnacja staje się tu wręcz koniecznością. Czy w tym przypadku konieczny jest koloryzujący impregnat do betonu? Nie, wystarczy po prostu użyć substancji bezbarwnej po wyschnięciu. Jak przeprowadza się taki proces?

W odróżnieniu od zwykłej powierzchni betonowej przygotowanej np. na posadzce, beton architektoniczny nie musi mieć idealnie gładkiej powierzchni. Z tego powodu aplikowanie na niego substancji przy pomocy opryskiwacza nie zapewni odpowiedniego efektu. Z tego względu impregnaty do betonu architektonicznego nakłada się najczęściej przy pomocy wałka.

Impregnacja betonu architektonicznego krok po kroku

Przygotowanie powierzchni to połowa sukcesu. Ułatwia to pracę i zapewnia szybszy jej przebieg. A sama aplikacja jest bardzo prosta. Jeżeli element betonu architektonicznego ma wykończenia, które nie będą poddawane impregnacji, należy je odpowiednio zabezpieczyć, np. przy pomocy taśmy malarskiej.

W zależności od chłonności podłoża i rodzaju zastosowanego impregnatu do betonu możesz położyć jedną lub więcej warstw.

Czym zabezpieczyć betonowy bruk?

Wybierz impregnat bezbarwny lub koloryzujący hydrofobowy impregnat do betonu. Kostka wokół domu jest bardzo mocno eksploatowana przez ludzi i auta. Czym impregnować kostkę brukową? Sposoby są dwa – można użyć do tego bezbarwnych substancji nakładanych pod ciśnieniem lub wykorzystać impregnat koloryzujący do betonu. Aplikacja pierwszego z wymienionych nie różni się znacząco od sposobów wyszczególnionych przy posadzkach betonowych. Natomiast płyn koloryzujący wymaga nieco większych starań, szczególnie jeśli chodzi o bruk i intensywnie eksploatowane miejsce.

Impregnat koloryzujący do kostki brukowej – jak go aplikować?

Impregnacja kostki brukowej nie jest zbyt skomplikowana, jednak ze względu na nanoszenie koloru wymaga sporej dokładności i zaangażowania. Można tę pracę wykonywać pędzlem, wałkiem lub natryskowo, jednak szczególnie pierwsza i ostatnia metoda obarczona jest ryzykiem niedokładności lub zaaplikowaniem środka w niechciane miejsca. Jeśli nie masz większego doświadczenia, wybierz wałek. Co ważne kostka musi być sucha i nie może być gorąca. Więc najlepiej wybierać wczesny poranek na prowadzenie tych prac.

Impregnację betonu przy użyciu koloryzujących substancji zacznij od przygotowania podłoża, czyli umycia i odkurzenia (tak jest) przemysłowym odkurzaczem i zabezpieczenia wszystkich wrażliwych elementów. W dalszym kroku należy odciąć wąskim pędzlem wszystkie ranty i zakamarki. Malowanie przypomina pokrywanie ścian farbą, dlatego należy pamiętać o tym, by zawsze używać nasączonego w impregnacie wałka. Pozwoli to na uniknięcie nierówności w pokryciu.

Impregnat do betonu wewnątrz pomieszczeń

Zarówno posadzki betonowe w garażu, piwnicy, jak i elementy wykończeniowe w mieszkaniach zabezpiecz środkami nietoksycznymi. Zazwyczaj sprawdza się w takiej pracy bezbarwny impregnat do betonu, który odpowiednio zabezpieczy powierzchnię i nie będzie sprawiał problemu w oddychaniu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

Surowy beton wewnątrz można zabezpieczyć środkami powstrzymującymi wchłanianie wilgoci, ułatwiającymi czyszczenie lub poprawiającymi kolor. Zazwyczaj pierwsze z nich wykorzystuje się do impregnacji prefabrykatów w łazienkach, gdzie wpływ wilgoci jest naturalny. Natomiast impregnat do betonu w formie bezbarwnej przyda się w innych pomieszczeniach np. w sypialni lub kuchni.

Do zabezpieczenia posadzek użyj produktów na bazie polimerów, wosku lub poliuretanów. Dzięki nim podłoga nabiera połysku, jest jednocześnie antypoślizgowa i nie wchłania wody. Takie połączenie powoduje, że podłogę w mieszkaniu możesz zmywać podobnie jak płytki.

Sam proces impregnacji zazwyczaj jest bardziej wymagający od wyżej wyszczególnionych sposobów ze względu na wysoki stopień eksploatacji. Po nałożeniu kilku warstw bezbarwnego impregnatu do betonu (zazwyczaj 2 lub 3), utwardź je mechanicznym padem. To zapewnia wysoką wytrzymałość posadzki, która nie wymaga dodatkowych preparatów, by mogła być eksploatowana.

Impregnacja betonowych posadzek – czy warto to zlecić?

Samodzielne nakładanie impregnatu do betonu nie jest proste. Warto zlecić to firmie specjalizującej się w zabezpieczaniu powierzchni betonowych. To zapewni (a przynajmniej powinno) odpowiedni efekt i idealne wykończenie. Samodzielne impregnowanie domowej posadzki lepiej robić przy pomocy mniej wymagających preparatów, które jednak nie zawsze zapewniają wystarczające efekty.

Co zyskasz impregnując beton?

Na rynku znajdziesz wiele produktów, które różnią się pod kątem zdolności hydrofobowych czy możliwości zmiany koloru powierzchni. Impregnacja ma swoje uzasadnienie i nie jest jedynie wymysłem producentów. Materiał ten niestety narażony jest na erozję biologiczną i chłonie wilgoć. Z czasem też brudzi się i może kruszyć. Dlatego – szczególnie w domowych warunkach – warto go zabezpieczyć i wzmocnić dedykowanym impregnatem do betonu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile kosztuje ocieplenie poddasza wełną

Ile kosztuje ocieplenie poddasza wełną mineralną?

Next Article
kolory do salonu

Modne kolory do salonu. Jak uzyskać pożądany efekt samą barwą?

Related Posts