Kamień naturalny na ścianę elewacji? To rozwiązanie popularne od naprawdę wielu lat. Ale czy można zastosować kamyki na ścianę wewnątrz domu? To trend inspirowany wiejskimi rustykalnymi pomieszczeniami rodem z południa Europy. Kamień na ścianie możesz wykorzystać do zaaranżowania salonu, kuchni czy przedpokoju.
Kamień dekoracyjny na ściany – który materiał wybrać?
W sklepach budowlanych znajdziesz wiele surowców przypominających kamień. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie nadają się do wyłożenia ścian wewnątrz budynku. Aby nie popełnić błędu, szukaj specjalnych oznaczeń producenta. Pomogą Ci odróżnić kamień dekoracyjny na ściany wewnętrzne od tego, który jest przeznaczony na elewacje budynków.
W ofercie kamieni na ścianę znajdziesz kilka typów wykończeń, które są naturalnym kamieniem lub bardzo dobrze go imitują. Zapoznaj się z ofertą, zanim dokonasz wyboru materiału na wykończenie ścian w swoim domu.
Naturalny kamień
Wspaniały i oryginalny wygląd, duża trwałość oraz odporność – to tylko kilka cech naturalnego kamienia, który możesz stosować na ścianie wewnątrz domu. Jeśli zdecydowałeś się na takie rozwiązanie, masz do wyboru cztery rodzaje najbardziej popularnego kamienia na ściany. To:
- granit – bardzo wytrzymały i odporny surowiec o zabarwieniu granatowym, zielonym, a nawet żółtym albo różowym;
- trawertyn – nie jest równie wytrzymały jak granit; wymaga prac konserwacyjnych i impregnacji; ma odcienie beżów i brązów;
- piaskowiec – ma charakterystyczne kremowe lub śmietankowe zabarwienie; jest dość miękki;
- wapień – ma wytrzymałość podobną jak piaskowiec, za to odcień wpadający w biel złamaną szarością.
Płytki gresowe imitujące naturalny kamień
Gres to materiał, którego popularność nie słabnie. Oferuje nie tylko funkcjonalność i dobre parametry techniczne, ale przede wszystkim walory estetyczne. Gresowe płytki bardzo dobrze imitują naturalne materiały. Zamiast kosztownego kamienia naturalnego możesz więc wybrać wersję budżetową i postawić właśnie na płytki z gresu. Kamień na ścianę z gresu jest nie tylko podobny barwowo, ale także ma podobną strukturę. Możesz wybierać spośród różnych wersji kolorystycznych płytek, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do wnętrza.
Kamień ozdobny na ścianach salonu, przedpokoju i kuchni
Dlaczego warto postawić na kamień we wnętrzu? Ten materiał wnosi do przestrzeni surowy klimat i dodaje pomieszczeniom oryginalności. Gdzie i dlaczego można go z powodzeniem stosować?
Kamień dekoracyjny do salonu
Co zawsze sprawdzi się w przypadku kamienia w salonie? Jedna wyróżniająca się ściana w kamienne płytki. Jeśli wybrałeś to rozwiązanie, wybierz dłuższą ścianę pokoju. Masz małe wnętrze? Aby uniknąć przytłoczenia, wybierz materiał w odcieniach piasku, śmietanki lub złamanej bieli. Kamień dekoracyjny biały, szary czy neutralnych kolorach nie pomniejszy optycznie pomieszczenia. Dysponujesz nieco większym pokojem? Śmiało wybieraj ciemniejsze odcienie.
Kamień na ścianę w przedpokoju
Przedpokój często jest pomieszczeniem bez okien. W słabo doświetlonych przestrzeniach nie należy stosować zbyt ciemnej kolorystyki. Postaw na rozświetlające tonacje beżu, bieli i jasnej szarości. To uniwersalne odcienie, do których łatwo dopasujesz dodatki czy umeblowanie. Pamiętaj, że zbyt ciemny przedpokój traci swoją naturalną „zapraszającą” funkcję.
Kamień do kuchni
Kamień w kuchni sprawdzi się nie tylko na dłuższej ścianie, ale także np. jako okładzina w okolicy blatu. To estetyczna alternatywa dla płytek ceramicznych. Chcesz mieć pewność niskiej nasiąkliwości wodnej? Wybierz w to miejsce płytki gresowe imitujące naturalny kamień.
Z czym połączyć kamień na ścianie?
Kamień na ścianie ma zwykle neutralny kolor. Przeważnie są to tzw. odcienie ziemi, czyli beże, brązy, biele i szarości. Te tonacje dają dużą swobodę aranżacyjną i sprawiają, że łatwo dopasujesz kamień do różnego rodzaju materiałów.
Kamień dekoracyjny, w zależności od pożądanego efektu, możesz połączyć z:
- farbą lub tapetą w neutralnych odcieniach – to najbardziej stonowany wybór, idealny dla miłośników klasycznych rozwiązań i tradycyjnych wnętrz. Do kamienia będzie pasować w zasadzie dowolny jasny odcień farby czy tapety. Postaw na taką typu kolorystykę w mniejszych lub słabiej doświetlonych pomieszczeniach;
- farbą lub tapetą w kontrastujących odcieniach – to opcja dla posiadaczy wnętrz nowoczesnych lub maksymalistycznych. Do szarego kamienia pasować będzie soczysta lub butelkowa zieleń, granaty, fiolety; możesz je również połączyć z tapetami o złotej lub srebrnej nitce.
Aby dodatkowo wydzielić strefy we wnętrzu (np. oddzielić część jadalną od strefy rozrywki), kamień możesz zestawić z:
- jasnym drewnem – to stworzy kontrastujący, ale wciąż naturalnie wyglądający efekt. Połączenie szarości z jasnym drewnem to nieśmiertelny hit rodem z wnętrz skandynawskich; w obecności drewna kamień zyskuje łagodność i minimalistyczny sznyt;
- betonem – aby wzmóc wrażenie chłodu (kiedy wybierasz szary odcień kamienia) lub uzyskać efekt podobny jak ten, który dają jasne drewno i szary kamień (kiedy wybierasz kamień w odcieniu żółci lub beżu).
Kamień na ścianę – uniwersalne rozwiązanie
Mnogość kolorystyczna kamienia pozwala uzyskać wiele efektów. Jeśli zestawisz kamień z różnymi materiałami wykończeniowymi, możesz osiągnąć niemal każdy rezultat dekoratorski!
Chcesz uczynić wnętrze jeszcze bardziej nietuzinkowym? Poznaj wzory układania kamienia na ścianie. To może być klasyczna cegiełka albo nowoczesny przeplataniec.