Klej polimerowy – preparat pierwszej pomocy, czy narzędzie monterskie?

Klej polimerowy

Przy wielu pracach montażowych i naprawczych konieczne jest trwałe łączenie różnych tworzyw i materiałów. Niezastąpionym środkiem w rozmaitych pracach remontowych jest klej polimerowy. Jakie są właściwości klejów polimerowych i do czego możesz go zastosować?

Czym są kleje polimerowe?

Wiele prac domowych czy monterskich wymaga użycia kleju o określonych właściwościach. Szukając preparatu łatwego w użyciu i dobrze wiążącego, trafisz zapewne na klej polimerowy. Zawiera on polimery, czyli składniki budulcowe większości tworzyw sztucznych. Te substancje charakteryzują się dużą masą cząsteczkową, dlatego wykorzystywane są do tworzenia chemii budowlanej, lakierów czy właśnie substancji klejących.

Kleje polimerowe – właściwości

Niezależnie od ostatecznego składu i przeznaczenia każdy klej polimerowy charakteryzuje się neutralnością chemiczną. W składzie preparatów nie znajdziesz substancji żrących czy wywołujących silne reakcje. Ponadto klej wnika głęboko w strukturę materiału, dzięki czemu tworzy solidne połączenie. Warto wskazać także trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne.

Klej polimerowy – do czego służy?

Możliwości zastosowania klejów polimerowych są szerokie, co wynika z właściwości tych preparatów. Najlepiej sprawdzają się przy łączeniu:

  • drewna;
  • tkanin;
  • papieru;
  • metalu;
  • szkła;
  • skóry.

Jeśli chcesz kupić specjalistyczny klej polimerowy, zastosowanie produktu znajdziesz na opakowaniu.

Klej polimerowy – zastosowanie w glazurnictwie

Każdy polimerowy klej sprawdza się przy mocowaniu płytek ceramicznych. Możesz zastosować go w przypadku ułamanej płytki lub do przyklejenia niewielkiego docinka w trudno dostępnych miejscach. Nie zaleca się mocowania całych powierzchni glazurniczych przy pomocy polimerowych klejów, choć część producentów dopuszcza taką możliwość. Produkt powinien służyć tylko do drobnych napraw.

Klej polimerowy – zastosowanie przy pracach ociepleniowych

Neutralność chemiczna sprawia, że klej polimerowy może być stosowany przy montażu styropianu. Spieniony polistyren jest wrażliwy na rozpuszczalniki, a zawartość polimerów nie ma szkodliwego wpływu na jego strukturę. Klej przyda się w czasie układania izolacji termicznej na elewacji. Stosuje się go na łączeniach płyt lub przy zakładkach. Ten preparat służy także do montażu kasetonów styropianowych w czasie wykończenia wnętrz.

Uniwersalne kleje polimerowe do drobnych napraw

Masz problem z odpadającym fragmentem boazerii czy dekoracją szklaną? Może jeden z paneli podłogowych został źle docięty i teraz przesuwa się przy poruszaniu?

Uniwersalny klej polimerowy rozwiąże większość problemów montażowych. Będzie niezastąpiony przy zakładaniu paneli korkowych czy szklanych dekoracji. Z pomocą tego preparatu możesz też przeprowadzić prace lub naprawy stolarskie. Uniwersalny klej polimerowy sprawdzi się przy wzmocnieniu połączeń na kołki w meblach.

Klej polimerowy – cena

Wcześniej wymieniliśmy różne zastosowania i zalety, jakimi charakteryzuje się klej polimerowy. Cena takich mieszanek może być uznana za wadę produktu. W zależności od wielkości opakowania i typu produktu klej polimerowy może mieć bardzo zróżnicowaną cenę. W skrzynce majsterkowicza wystarczy buteleczka o pojemności 50 ml, która kosztuje kilkanaście złotych. Masy montażowe na bazie polimerów w kartuszach, stosowane przy wykończeniu podłóg czy montażu elementów z tworzyw sztucznych to koszt nawet 30 złotych.

W sklepach znajdziesz również klej polimerowy znacznie tańszy od wymienionych. Przed zakupem zwróć uwagę na moc wiązania kleju i obciążenie, jakie będzie w stanie przenieść ten produkt. Może to zależeć od rodzaju polimerów i stężenia kleju. Taki klej uniwersalny polimerowy najczęściej nadaje się tylko do klejenia styropianu, papieru lub lekkich elementów dekoracyjnych.

Możliwości zastosowania kleju polimerowego są spore, a wiele zależy od jego składu. W związku z tym odpowiednio dobrany klej polimerowy może się przydać zarówno w profesjonalnych pracach monterskich, jak i w skrzynce narzędziowej majsterkowicza. Zanim użyjesz klejów polimerowych do określonego typu prac, nie zapomnij przeczytać informacji o ich przeznaczeniu i technice aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jak podłączyć domofon

Jak podłączyć domofon samodzielnie? Poznaj skuteczny sposób

Next Article
dom dwurodzinny

Dom dwurodzinny: cena budynku, jaki powinien być i czy warto się na niego zdecydować?

Related Posts