Ściana z korka nie musi kojarzyć się negatywnie. Co więcej, aranżacje z korkiem w roli głównej mogą być naprawdę efektowne i nowoczesne! O czym warto pamiętać? Gdzie zastosować korek na ścianę, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Ściana korkowa – element dekoracyjny, który spodoba się wielu osobom
Naturalny korek prezentuje się efektownie w wielu aranżacjach. To dobry pomysł na stylowe wnętrze – niezależnie, czy lubisz styl nawiązujący do natury, czy nowoczesne i surowe przestrzenie typu industrialnego, czy tradycyjne zaaranżowane pomieszczenia. Korek nadaje się do praktycznie każdej aranżacji, jeśli tylko zadbasz o odpowiednie połączenie kolorystyczne ze ścianą, dekoracjami czy meblami.
Pokochają go miłośnicy stylu etnicznego, tradycjonaliści, a także wszyscy ci, którzy lubią loftowe inspiracje. Korkowa ściana dobrze pasuje do drewna, kamienia czy betonu. Uniwersalny charakter surowca sprawia, że jest wdzięcznym materiałem dekoracyjnym i wykończeniowym.
Korek na ścianę – sprawdź właściwości tego materiału
Jeśli masz przed sobą dekorację, która została wykonana z korka – niezależnie od tego, czy jest to podkładka, korek od butelki wina czy ściana z korka – to materiał ten najpewniej pochodzi z Portugalii. Aż 50% światowej produkcji ma miejsce właśnie w tym kraju.
Surowiec korkowy jest pozyskiwany z kory dębu korkowego, rośliny traktowanej niemal jak dobro narodowe Portugalii. Nic więc dziwnego, że z dobrodziejstwa korka korzysta cały świat. Co jeszcze musisz wiedzieć o właściwościach korka?
- Jest materiałem naturalnym;
- jest ekologiczny;
- jest wodoodporny;
- łatwo utrzymać go w czystości, wystarczy zastosować odpowiednie preparaty;
- wycisza i wygłusza pomieszczenia;
- jest łatwy w montażu (potrzebujesz jedynie kleju, wałka, ewentualnie papieru ściernego do przygotowania ściany);
- jest odporny na uszkodzenia.
Ściana korkowa – do których pomieszczeń się nadaje?
Ściana z korka nie jest zarezerwowana wyłącznie do pokoju dziecięcego czy młodzieżowego – chociaż ze względu na wspomnianą tablicę korkową może się z nimi kojarzyć. Za jej użyciem przemawiają:
- ciepła barwa, która nadaje wnętrzu przytulny charakter;
- właściwości izolacyjne, w tym wygłuszające.
Salon
Miodowy odcień korka sprawia, że salon natychmiast zyskuje przyjemny nastrój. To także nietypowy i oryginalny materiał. Nadaje się również do wyłożenia ściany obok kominka, ponieważ nie jest łatwopalny.
Kuchnia
Korek nie pochłania przykrych zapachów i jest odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. W kuchni egzamin zda nie tylko ściana korkowa, na której możesz zawiesić wszelkiego rodzaju przepisy czy karteczki z ważnymi informacjami, ale także fronty szafek z korka.
Łazienka
Chcesz uzyskać efekt podobny do naturalnego drewna? Wybierz korek do łazienki. Pochłania wilgoć i parę wodną, ale nie pleśnieje. To naprawdę oryginalny element wykończenia.
Pokoje
Ściana z korka w pokoju dziecięcym to mała galeria prac twojej pociechy, a także miejsce na ważne dokumenty szkolne i plan zajęć. Korkową ścianę możesz także zastosować w innych pomieszczeniach – stwórz alternatywę boazerii, efektowną lamperię albo wyłóż korkiem całą ścianę.
Ze względu na właściwości izolacyjne korek pozwala na zachowanie intymności – dobrze sprawdzi się w sypialniach.
Korek na ścianę – aranżacje
Ściana z korka może stać się naturalną dekoracją, która posłuży ci przez długie lata. W jaki sposób użyć korka, aby zyskać nietuzinkowy element aranżacji? Sprawdź propozycje, które dla ciebie przygotowaliśmy.
Korek ozdobny na ścianę jako alternatywa dla tapety
Pokrycie ściany korkiem nie tylko przyciągnie spojrzenia, ale także nada wnętrzu niesamowity charakter. Aby uniknąć efektu przytłoczenia, można zdecydować się na wyłożenie jednolitej powierzchni jednej lub dwóch ścian. Nie martw się, że korek wyblaknie – ten materiał jest odporny na działanie promieni UV.
Resztę ścian możesz pomalować farbą o podobnej tonacji barwnej (żółć, pomarańcz, a nawet czerwień). Aby uzyskać efekt vintage, postaw na biele, beże czy odcienie szarości. Taka kolorystyka dobrze sprawdzi się w minimalistycznych oraz nowoczesnych wnętrzach.
Panele korkowe na ścianę
Oryginalnym pomysłem jest wyłożenie ściany wzorami z korka. Korek ozdobny na ścianę może mieć różne kształty. Ostatnio często spotykane są te geometryczne – sprawdzą się jako dodatek do nowoczesnego wnętrza.
Heksagony z korka można przykleić do ściany, aby stworzyć z nich nieregularne powierzchnie. Część z paneli pomaluj w połowie na kontrastujący z wnętrzem kolor, np. zieleń, niebieski czy żółty. Dobrze prezentować się będą powierzchnie zbudowane z paneli korkowych tego typu, ułożonych w plaster miodu.
Ściana korkowa lub tablica
Mata korkowa na ścianę przyda się, jeśli chcesz stworzyć tablicę korkową. Korek na ścianę w rolce umożliwi precyzyjne docinanie materiału. Wysokie tablice korkowe, zawieszone na przykład na słupie czy wystającej części, są nie tylko funkcjonalne, ale też dekoracyjne.
Lamperia z korka
Lamperia wraca do łask. Co powiesz na oryginalną korkową okładzinę dolnej części ściany? Jeśli chcesz stworzyć taką lamperię, postaw na korek na ścianę samoprzylepny. To spore ułatwienie w montażu. Lamperia z korka na pewno zwróci uwagę gości. Odcień korka będzie dobrze korespondować z bielą pozostałej części ściany. Jeśli chcesz postawić na coś niesztampowego, wybierz kolory takie jak róż, liliowy czy butelkowa zieleń.
Ściana z korka – na co musisz zwrócić uwagę?
Mimo że sam korek jest trwałym materiałem, nie możesz zapominać o jego odpowiedniej konserwacji. Zabieg ten jest konieczny, by ściana prezentowała się efektownie i cieszyła oko przez lata. Dwa razy do roku zaimpregnuj korek woskiem pszczelim. Specjalistyczny płynny wosk do impregnacji korka znajdziesz w sklepach budowlanych. Jeśli korek ma styczność z wodą, zaimpregnuj go specjalną emulsją akrylową lub winylową.
Nie zapominaj też o sezonowaniu materiału. Po zakupie najlepiej przechowywać go w wybranym pomieszczeniu przez dwie doby, aby korek „przyzwyczaił się” do panującej tam wilgoci i temperatury.
Choć do czyszczenia korka sprawdzi się gąbeczka z płynem do naczyń, możesz także sięgnąć po specjalne środki do pielęgnacji, o neutralnym pH. Takie preparaty sprawdzą się w przypadku większych zabrudzeń.