Na ostateczny koszt remontu domu składa się wiele czynników. Im więcej elementów chcesz w nim wymienić, tym więcej pieniędzy pochłoną zakup materiałów i robocizna ekipy wykończeniowej. Standardowo remont starego domu jest droższy niż modernizacja nowszego obiektu. Przygotuj się jednak na to, że nieruchomość taka jak dom wymaga większych nakładów finansowych niż mieszkanie w bloku.
Co jest najdroższe przy remoncie domu?
Podobnie jak w przypadku mieszkania, najdroższe w wykończeniu są łazienka i kuchnia. To z tymi pomieszczeniami wiąże się największy wydatek, jeżeli mówimy o domu w stanie surowym do wykończenia. Wpływ na to ma specyfika tych pomieszczeń. Wymagają odpowiedniego przygotowania, kupna sprzętu i armatury, a także wytrzymałych płytek ceramicznych. Standardowo przeprowadzenie remontu w łazience lub kuchni to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od metrażu powierzchni.
W przypadku prac ogólnych związanych z konstrukcją domu, do najdroższych z nich należą:
- wymiana instalacji (wodnej, gazowej, grzewczej, elektrycznej);
- wymiana poszycia dachu;
- ocieplenie budynku;
- zmiana podłogi;
- malowanie ścian zewnętrznych i wykonanie elewacji;
- wymiana drzwi i okien.
Wpływ na ostateczną cenę poszczególnych usług mają jakość wybranych materiałów budowlanych, a także wielkość i skala zaplanowanych prac. Standardowo każdy z tych punktów generuje koszty na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i należy to uwzględnić w budżecie remontowym. To nie tylko konieczność zakupu materiałów, ale także wynagrodzenie dla profesjonalnej ekipy, która wykona kompleksowe prace remontowe.
Jak planować prace remontowe, żeby zaoszczędzić?
Ewentualne oszczędności warto uwzględnić już na etapie planowania remontu i ustalania jego harmonogramu. Pierwszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wykonanie podstawowych prac remontowych we własnym zakresie. Jeżeli czujesz się na siłach i jesteś w stanie wyremontować pomieszczenie, to możesz zrobić to samemu. Nawet takie podstawowe prace jak: malowanie ścian, tapetowanie, czy przeprowadzenie prac porządkowych przełożą się na realne oszczędności. Stanowią bowiem spory procent wszystkich szacowanych kosztów. Przy ograniczonym budżecie warto kupować nieco tańsze materiały, które cechują się dobrymi parametrami technicznymi. Każdorazowo upewnij się jednak, że dany produkt spełnia standardy rynkowe i Twoje oczekiwania. W przeciwnym razie budowa będzie mało efektywna lub końcowy efekt remontu nie będzie satysfakcjonujący. Standardowo im słabsze materiały, tym mniejsza efektywność energetyczna budynku. Przed zakupem warto spytać o zdanie doświadczonego fachowca. Jeżeli interesują Cię kosztowne materiały z wyższej półki i masz czas, to warto sprawdzać aktualne promocje w marketach budowlanych i stopniowo gromadzić materiały i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia remontu.
Koszt remontu domu – aktualne wyliczenia
Wbrew pozorom nie jest łatwo z dużą dokładnością oszacować koszt remontu domu. Obecnie ceny materiałów, chemii budowlanej, a także robocizny fachowców dynamicznie się zmieniają. Jest to spowodowane inflacją oraz ograniczoną dostępnością dobrej jakości fachowców. Ponadto wycena będzie różna w zależności od zakresu działania z remontem. Gruntowny remont to poważne koszty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych lub więcej. Mniejsze prace odświeżające wnętrze nie będą aż tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Wpływ na średni koszt remontu ma także lokalizacja domu. Przykładowe ceny podstawowych prac remontowych w domu prezentują się tak:
- malowanie ścian i sufitów – 13-18 PLN / m2;
- wymiana instalacji elektrycznej, sanitarnej, gazowej i grzewczej – 125-200 PLN / punkt;
- układanie płytek ceramicznych, glazury i fugowania – 75-220 PLN / m2;
- zerwanie starej podłogi, okładziny, paneli podłogowych lub płytek ceramicznych – 25-50 PLN / m2;
- zrobienie wylewki i położenie gładzi – 55-180 PLN / m2;
Koszt remontu starego domu budowanego w gorszej technologii może być wyższy. Należy doliczyć dodatkowe koszty związane z termomodernizacją. Przed ich rozpoczęciem warto skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi audyt energetyczny budynku, znajdzie wady i mostki termiczne, a także przygotuje projekt koniecznych prac modernizacyjnych. Dzięki temu łatwiej będzie wycenić i przewidzieć całościowy koszt remontu domu.
Standardowo przy remoncie domu należy kalkulować wydatek na poziomie 2-4 tys. za m2. Na finalną cenę wpływają: standard wykończenia budynku, metraż i zakres wykonywanych prac. Przed podjęciem finalnej decyzji, zachęcamy do zebrania kilku wycen od specjalistów. Prosty remont domy związany z odświeżeniem wnętrza budynku to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.