Ostateczny koszt remontu mieszkania w 2023 roku będzie zależał od kilku kwestii. Jednym z kluczowych aspektów jest powierzchnia nieruchomości. Nie bez znaczenia jest też to, czy planujesz generalny remont mieszkania w 2023 roku, drobne prace odświeżające wnętrze, czy wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim. Sprawdź, jakiej wielkości wydatki warto uwzględnić w swoich założeniach.
Co składa się na koszt remontu mieszkania?
Na całkowity koszt remontu lokalu mieszkalnego składa się wiele elementów składowych. W swoim budżecie należy uwzględnić m.in. koszt robocizny ekipy remontowej, zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych, drzwi, czy też zakup mebli i sprzętu AGD i RTV. Zazwyczaj największe koszty związane są z remontem kuchni oraz remontem łazienki. Wpływ na to ma zakres prac wykonywanych w tych pomieszczeniach. To m.in. układanie płytek podłogowych i ściennych, montaż urządzeń sanitarnych i armatury łazienkowej i kuchennej, a także dodatkowego wyposażenia. Remont salonu powinien być tańszy, a największy koszt wiąże się wówczas z położeniem podłogi. Oczywiście duży wpływ na to, ile zapłacisz za cały remont, ma to jaki metraż ma mieszkanie i w jakim jest stanie. Większe prace związane są z gruntownym remontem eksploatowanego mieszkania, który uwzględnia modernizacje instalacji, zrywanie okładzin ściennych i podłogowych (np. parkietu), wyrównywanie ubytków, a następnie wykończenie mieszkania od A do Z.
Ile kosztuje remont mieszkania w przeliczeniu na m2?
Ile kosztuje remont mieszkania? Standardowe cenniki fachowców uwzględniają koszty robocizny w przeliczeniu na m2. Należy do nich doliczyć koszty związane z zakupem materiałów remontowych, w tym m.in.: preparatów gruntujących, gładzi, zaprawy wyrównującej, farb, klejów, zapraw i innych. Wpływ na ceny tych produktów ma m.in. jakość ich wykonania oraz renoma producenta. Poza materiałami należy zadbać o wyposażenie nieruchomości, co może wpływać na całkowity koszt remontu. Możesz wybrać produkty ze średniej półki cenowej lub te klasy premium, co znacznie podbije wycenę. Poniżej przedstawiono szacunkowe widełki cenowe wybranych prac, z którymi mamy do czynienia w trakcie remontu:
- malowanie ścian i sufitów – 13-18 PLN / m2;
- wykonanie wylewki na podłodze i gładzi na ścianach – 55-180 PLN / m2;
- ułożenie płytek ceramicznych wraz z fugowaniem – 75-220 PLN / m2;
- modernizacja instalacji – 125-200 PLN / punkt;
- usunięcie starej podłogi, paneli, płytek i farby – 25-50 PLN / m2.
Stawki te mogą się różnić w zależności od doświadczenia fachowca wykonującego usługi remontowe. Standardowo przy gruntownym remoncie mieszkania to wydatek rzędu od 5000 PLN za m2. Mniejsze koszty poniesiesz, jeżeli zdecydujesz się odnowienie mieszkania i wykonanie podstawowych prac we własnym zakresie.
Jaki będzie koszt remontu mieszkania w 2023 roku?
Warto zastanowić się nad tym, ile będzie wynosił koszt remontu mieszkania w 2023 roku. Należy liczyć się z tym, że będzie on podobny do tego z 2022 roku. Wyposażenie mieszkania w dobrym standardzie to wydatek około 2-4 tys. złotych za m2. Warto od razu zaznaczyć, że kwota ta może znacznie wzrosnąć, przy podwyższonym standardzie.
Jeżeli planujesz przyszły remont, to przy budżetowym podejściu remont mieszkania 40 m2 wyniesie około 80 000 PLN, a 60 m2 około 120 000. Przed rozpoczęciem czynności remontowych, dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie planu niezbędnych prac oraz planu finansowego z uwzględnieniem zgromadzonego kapitału.