Wpływ na koszt remontu mieszkania 37m2 ma przede wszystkim zakres pracy remontowych. Zdecydowanie mniej trzeba będzie zapłacić za odświeżenie eksploatowanej już nieruchomości. Większy koszt to wykończenie mieszkania od A do Z od stanu deweloperskiego oraz przeprowadzenie gruntownego remontu, który uwzględnia zrywanie podłóg i modernizację instalacji. Sprawdź, jak kształtuje się obecny cennik i ile kosztuje remont mieszkania.
Co wpływa na koszt remontu mieszkania?
Wpływ na ostateczny kosztorys prac remontowych ma wiele czynników. Przede wszystkim cena remontu mieszkania uzależniona jest od jego powierzchni. Im mniejszy metraż nieruchomości, tym mniejsze będą koszty robocizny i zakupu materiałów przy utrzymaniu tego samego standardu. Ostateczna wycena zależy także od zakresu wykonywanych prac. Ten różnił się w przypadku nowych budynków oraz mieszkań już eksploatowanych. W celu szukania oszczędności warto kompleksowe prace wykończeniowe powierzyć jednej ekipie budowlanej lub zdecydować się na wykonywanie drobnych prac remontowych we własnym zakresie. Należą do nich przede wszystkim: malowanie ścian i sufitów, czy też prace porządkowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zebrać kilka kosztorysów remontu z rynku. Standardowo największe koszty generują remont łazienki i remont kuchni. Jest to związane ze specyfiką użytkowania tych pomieszczeń, gdzie wykorzystywana jest droga armatura, płytki ceramiczne i inne elementy wyposażenia. Zakup materiałów tego typu i ich położenie to spory wydatek.
Szacunkowe koszty remontu z podziałem na wykonywane prace – aktualny cennik
Poniżej przedstawiono szacunkowe koszty remontu z podziałem na wykonywane prace. Wyceny te mogą się różnić w zależności od doświadczenia fachowca, a także miejscowości. Koszty wybranych prac wykończeniowych prezentuje się następująco (nie zawierają wydatków na materiały):
- malowanie ścian i malowanie sufitów – 13-18 PLN / m2;
- układanie płytek ceramicznych, glazury i fugowania – 75-220 PLN / m2;
- wymiana instalacji elektrycznej, sanitarnej i grzewczej – 125-200 PLN / punkt;
- zrobienie wylewki i położenie gładzi – 55-180 PLN / m2;
- zerwanie starej podłogi, okładziny, paneli podłogowych lub płytek ceramicznych – 25-50 PLN / m2.
Do tego należy doliczyć zakup materiałów takich jak m.in.: farby, klej do płytek, fuga, grunt, gładź szpachlowa, cement, a także koszty zakupu sprzętu AGD i RTV wraz z montażem, mebli kuchennych, salonowych, łazienkowych i innych, grzejników, elementów instalacji, okładzin na ściany i podłogi, armatury łazienkowej, oświetlenia i innych. Podczas prac remontowych należy zadbać również o dedykowany worek lub kontener na odpady, gdzie będzie można je wynieść. To dodatkowy koszt związany z jego zakupem lub dzierżawą, a także wywiezieniem. Łączny koszt robocizny remontu mieszkania za m2 wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Ile kosztuje remont mieszkania w przeliczeniu na m2?
Standardem jest przeliczanie ostatecznego kosztu remontu mieszkania na m2 nieruchomości. Według obecnych stawek koszt wykończenia mieszkania w przeliczeniu na m2 to wydatek w granicach 2000-4000 złotych. To uśredniona wycena, która może różnić się w zależności od regionu Polski, a także standardy wykończenia. Zawiera w sobie:
- zakup materiałów budowlanych;
- zakup mebli;
- dodatkowe materiały wykończeniowe niezbędne na etapie remontu;
- koszt ekipy remontowej.
Koszt remontu mieszkania 37m2 z uwzględnieniem robocizny, materiałów i wyposażenia
Koszt remontu mieszkania 37m2 w 2022 roku może być bardzo różny. Wybierając materiały i wyposażenie ze średniej półki cenowej, koszt generalnego remontu takiego mieszkania może wynieść nawet 148 tysięcy złotych. Przy budżetowym podejściu można zmieścić się już w kwocie 80 tysięcy złotych. Koszt remontu mieszkania 2023 powinien utrzymać się na tym poziomie. Całościowy koszt zależny jest od wielu czynników, w tym m.in. stanu remontowanego mieszkania i realnych potrzeb inwestora. Odpowiednie przygotowanie i pilnowanie budżetu pozwoli zmieścić się w założeniu kosztów wykończenia mieszkania.