Mech na ścianie – wyjątkowa ozdoba do wielu wnętrz

W ostatnich latach jedną z chętnie wykorzystywanych dekoracji jest naturalny mech na ścianie. Tego typu aranżacja dodaje wyjątkowego i naturalnego klimatu we wnętrzu, a także pomaga w regulacji stopnia wilgotności powietrza. Czym właściwie są zielone ściany?

Mech na ścianie to wybór najbardziej świadomych konsumentów. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowej estetyce, zapachowi, a także prozdrowotnemu działaniu. To wszystko idzie w parze z trendem biofilii i rosnącą potrzebą ludzi, aby jeszcze bardziej otaczać się na co dzień naturą. Wówczas ściana z mchu doskonale spełnia to zadanie, a taki gotowy panel jest trwały i prosty w pielęgnacji. Czym jest mech dekoracyjny i co warto wiedzieć o jego utrzymaniu i powstawaniu?

Ściana z mchu do domu i biura. Z czego powstaje?

Podstawą takiej ściany jest panel z mchu. Do jego produkcji wykorzystuje się naturalny mech leśny, który ma charakter ozdobny. Zbiera się go ręcznie, aby nie uszkodzić jego delikatnej struktury i powierzchni. Standardowo wykorzystywane rodzaje mchu rosną na co dzień w lasach Północnej Europy i Skandynawii. Tamtejsze rośliny cechują się większą wytrzymałością na eksploatację, odpornością na uszkodzenia oraz potrzebują mniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu są łatwiejsze w utrzymaniu i długo zachwycają swoją estetyką i piękną barwą.

Oczywiście na panel nakłada się odpowiednio spreparowaną roślinę. Jest ona stabilizowana, oczyszczana, a następnie zanurzana w roztworze gliceryny. Dzięki temu nienaganny stan mchu utrzymuje się przez wiele lat. Zachowuje wówczas swoją sprężystość, gęstość i barwę, a przy tym wygląda jak żywy. Ponadto konserwacja mchu hamuje jego rozrost i osypywanie się. Odpowiednio przygotowaną roślinę umieszcza się na panelach z płyt MDF lub PCV. Montaż paneli do ściany odbywa się za pomocą kleju montażowego. W podobny sposób powstają piękne obrazy z mchu.

Bezobsługowe rozwiązanie

Dużą zaletą tego typu dekoracji ściennej jest fakt, że nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Sama roślina nie przyciąga kurzu. Ponadto mech ozdobny nie wymaga podlewania, nawożenia, przycinania itp. Zachowuje swój wygląd i zabarwienie na lata. Jako bezobsługowe rozwiązanie do wnętrz doceniany jest zwłaszcza przez zapracowane osoby, które mają mało czasu na dbanie o wystrój, jednak lubią przebywać w otoczeniu roślin.

Chrobotek reniferowy – charakterystyka

Jednym z podstawowych wyborów jest mech chrobotek reniferowy. Nazywany jest także mchem islandzkim lub skandynawskim, ponieważ to w tych rejonach zbiera się go w naturalnych warunkach zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co ciekawe, pod kątem klasyfikacji botanicznej, zalicza się go do rodziny porostów. Cechuje się wyjątkowo długą żywotnością, gąbczastą i puszystą strukturą oraz unikalną estetyką. Przy tym pozostaje powszechnie dostępny. Jak mech stabilizowany jest najczęściej wybierany do domowych i biurowych wnętrz i tworzy się z niego panele, a także dekoracje z mchu w domu. Warto zwrócić uwagę na to, że standardowo w naturze chrobotek przybiera jasnoszarą barwę. W związku z tym producenci decydują się barwić go na intensywny zielony kolor, co jest pożądane przez końcowych konsumentów.

Mech gąbczasty – charakterystyka

Wśród mchów i porostów dużym zainteresowaniem producentów cieszy się mech poduszkowy, zwany również gąbczastym. Znajdziemy go w lasach praktycznie całej Europy. Jego atutem jest dekoracyjny wygląd. Stabilizowany mech na ścianę ma charakterystyczne wybrzuszenia, które swoim wyglądem przypominają rozchodzące się od siebie poduszki. Taka kępka wygląda bardzo efektownie. Często wykorzystuje się go w połączeniu z innymi rodzajami porostów, dzięki czemu zielone panele zyskują wyjątkowy charakter i wygląd. Rozwiązanie to spotykane jest m.in. w obrazach.

Mech płaski – charakterystyka

Jeżeli chcesz posiadać całą ścianę zieloną, to dobrym wyborem może być tzw. mech płaski. Swoim wyglądem przypomina zielony trawnik, który jest estetycznie przycięty. Mech ma płaską i jednolitą strukturę, dzięki czemu wykorzystuje się go jako tło pod różnego rodzaju większe kompozycje i dekoracje. Wówczas można uzyskać powierzchnię o różnej strukturze, co przekłada się na efekt 3D. Panele pokryte kilkoma rodzajami mchu to wybór dla osób, które cenią sobie oryginalność i kreatywne wykończenie wnętrz.

W jakich pomieszczeniach stosuje się ściany z mchu?

Dzięki swojej uniwersalności, mech na ścianę może zdobić bardzo wiele różnych pomieszczeń. Aby na długo zachował swój wyjątkowy wygląd, należy w pomieszczeniu utrzymywać wilgotność na poziomie 40-60 procent. Jeżeli powietrze będzie zbyt suche, to żywy mech stwardnieje i utraci swoje walory estetyczne oraz sprężystość. Na szczęście da się to odwrócić. Wystarczy postawić wtedy na nawilżacz powietrza. Paneli nie powinno się zraszać, ani narażać na kontakt z wodą. Ponadto unika się wystawiania mchu na działanie światła słonecznego i wysokich temperatur. Zdecydowanie lepiej zachowuje się w zacienionych miejscach. W związku z tym odradza się montaż na ścianie w pobliżu kominków, pieców, czy też na nasłonecznionych i dobrze wyeksponowanych powierzchniach. Na co dzień spreparowany mech zdobi wnętrza takich pomieszczeń jak: łazienki, salony, sypialnie, korytarze, pokoje gościnne, czy też biura.

Cała ściana czy tylko jej fragment?

Skala wykorzystania zielonych ścian w domu lub biurze zależy od potrzeb użytkowników. Niektóre osoby decydują się na pokrycie całej ściany efektownym mchem, a niektórzy wolą pokryć nim tylko fragment ściany. Wiele zależy od projektu aranżacji wnętrza oraz możliwości przestrzennych. Rzadko kiedy obserwuje się sytuacje, w których w jednym pokoju mamy do czynienia z więcej niż jedną ścianą. Wówczas może to dać odwrotny efekt i zamiast hitu, powstanie kit. Warto tego unikać. Ponadto tego typu dekoracja doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi materiałami. Doskonale komponuje się z betonem dekoracyjnym, czarną stalą, czy też drewnem. W ten sposób uzyskuje się efekt kontrastu, który zwraca uwagę nawet najbardziej wymagających osób.

Jak stworzyć tego typu ścianę?

To wyjątkowo proste. Wystarczy kupić gotowe panele w dowolnie wybranym sklepie, a także przytwierdzić je w wybranym miejscu do podłoża. Przyklejony do płyty MDF lub PCV mech wygląda dobrze na ścianach i sufitach. Panele bezpośrednio montuje się za pomocą kleju montażowego. Jeżeli planujesz pokryć większą powierzchnię, to rekomenduje się postawienie na montaż modułowy. Polega to na przytwierdzaniu do ściany mniejszych paneli. Te zbyt duże mogą być bardziej narażone na odkształcenia i zniszczenia.

Jakie korzyści daje mech na ścianie?

Wykorzystanie mchu w domowym lub biurowym wnętrzu daje wiele korzyści. Przede wszystkim to wyjątkowa dekoracja, która nada wnętrzu unikalnego charakteru. Obecność zielonych paneli to także otaczanie się na co dzień naturą. Mech zbiera wilgoć z powietrza, wydziela delikatny i przyjemny zapach, pozostaje miły w dotyku oraz zachowuje na długo kolor i strukturę. Jednocześnie jest dobrym wyborem dla alergików, ponieważ panele tego typu nie przyciągają kurzu. Wpływa to korzystnie na codzienne funkcjonowanie osób, które nie powinny narażać się na działanie tego typu alergenów. Ponadto obecność zielonych ścian w domu korzystnie wpływa na zdrowie wszystkich domowników, a także na poprawę ich samopoczucia. Codzienne przebywanie w otoczeniu natury działa kojąco na nerwy, wspiera koncentrację, a także lepiej nastraja nawet na największe wyzwania. Do tego cieszy oko, co również nie jest bez znaczenia.

Czyszczenie mchu jest bardzo wygodne. Wystarczy delikatnie omiatać go miotełką do kurzu lub odkurzać za pomocą miękkiej końcówki. W ramach pielęgnacji mchu nie należy: podlewać, zraszać wodą, nawozić, przycinać, czy też wystawiać na słońce. Każdy z tych zabiegów może negatywnie wpłynąć na żywotność oraz stan zielonych paneli. Jeżeli to zaniedbasz, to ściana z mchu straci swoje właściwości i pogorszy się jej wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jaki beton na posadzkę w domu

Jaki beton na posadzkę w domu? Najważniejsze cechy

Next Article
remont mieszkania w kamienicy

Remont mieszkania w kamienicy. Prace remontowe krok po kroku

Related Posts