Decyzja o ogrodzeniu działki podejmowana jest z reguły tuż po zakończeniu prac budowlanych. To wówczas tymczasowe ogrodzenie zostaje zastąpione przez konstrukcję mającą zagościć w tym miejscu już na stałe. Jednak zanim będziesz cieszył się pięknym płotem, który poprawi estetykę i bezpieczeństwo, musisz podjąć kilka istotnych decyzji. Czeka cię między innymi dobór odpowiedniego materiału. Sprawdź zatem, jak ogrodzić działkę! Pomysłów jest sporo i na pewno któryś ci się spodoba.
Ogrodzenie działki budowlanej – jaki materiał wybrać?
Czy pomysł na ogrodzenie działki lub terenów firmowych powinien być sztampowy i nieoryginalny? Nie, ponieważ możesz wykorzystywać rozmaite rozwiązania konstrukcyjne. Do wyboru są różne materiały i sposoby tworzenia ogrodzenia. Różnice między nimi wynikają nie tylko z poziomu estetyki i jakości zabezpieczenia posesji. Każdy wybór wiąże się także z kosztami całego ogrodzenia. Jest nad czym się zastanawiać, ponieważ do ogrodzenia działki budowlanej o powierzchni 10 arów potrzeba ponad 200 metrów płotu. Możesz wybrać np.:
- siatkę ogrodzeniową;
- panele z prętów stalowych;
- ogrodzenie drewniane;
- panele aluminiowe lub nierdzewne;
- ogrodzenie pokryte kamieniem naturalnym;
- ogrodzenie gabionowe.
Siatka ogrodzeniowa
To najpopularniejszy sposób na ogrodzenia działki wypoczynkowej, leśnej lub ogródków działkowych. Konstrukcja wykonana jest ze słupków rozmieszczonych symetrycznie, na których wisi siatka o wybranej szerokości. Takie ogrodzenie może stanowić płot zewnętrzny lub odgrodzenie stref wewnątrz posesji. Koszt ogrodzenia działki i krótki czas budowy konstrukcji to przyczyny jej popularności.
Panele z prętów stalowych
To kolejna z konstrukcji, która wykorzystuje słupki nośne. Panele z prętów stalowych także cieszą się ogromną popularnością. W tym wypadku pomiędzy słupkami montowane są gotowe panele. Są wykonane z połączonych prętów stalowych pokrytych ocynkiem i farbą. Te tanie ogrodzenia działki można łatwo zamontować za pomocą prostych elementów złącznych. Mają według wielu osób ciekawsze walory estetyczne od siatki.
Czym się różnią panele dwuwymiarowe od trójwymiarowych?
Do budowy ogrodzenia działek wykorzystywane są panele dwuwymiarowe i trójwymiarowe. Różnice pomiędzy nimi wynikają z formowania kratownicy na etapie produkcji. Konstrukcje trójwymiarowe mają dodatkowe przetłoczenie prętów pionowych, co poprawia ich estetykę i stabilność. Często tego typu panele są też nieco droższe.
Ogrodzenie drewniane
Drewno to popularny materiał do tworzenia rozmaitych konstrukcji ogrodowych. Do ogrodzenia działki najczęściej przybiera formę sztachet pionowych. Poszczególne elementy mogą mieć różną wysokość, a a czasem zostają wyfrezowane w ciekawe formy. Takie ogrodzenie zapewnia większe poczucie prywatności, ponieważ nie jest tak transparentne, jak wcześniej wymienione warianty. Jednak koszt materiałów jest wyższy, a na budowę płotu trzeba będzie poświęcić więcej czasu.
Panele aluminiowe lub nierdzewne
Montaż profili aluminiowych lub wykonanych ze stali nierdzewnej jest receptą na bardzo trwałe i estetyczne ogrodzenia działki. Koszt takiej inwestycji znacznie przewyższa wszystkie wymienione wcześniej metody. Cena przekłada się jednak na jakość. Bardzo drogi materiał jest odporny na czynniki atmosferyczne i praktycznie nie wymaga pielęgnacji w czasie użytkowania. Panele wykonywane z profili aluminiowych znakomicie prezentują się szczególnie wokół nowoczesnych, minimalistycznych budynków mieszkalnych i biurowych.
Kamień naturalny
Wokół wielu budynków można zobaczyć konstrukcje murowane pokryte kamieniem naturalnym. W ten sposób wykonuje się ogrodzenia działki na obszarach miejskich lub grodzenie wiejskich rezydencji. Jest to konstrukcja murowana, osadzona na fundamentach i zbrojona. Kamień naturalny (lub płytka które go imituje) pokrywa murek i słupki konstrukcyjne. Z kolei przęsła pomiędzy nimi są wykonywane z kutej stali lub wypełnione drewnem. Sporadycznie możesz spotkać ogrodzenie murowane, które będzie obłożone kamieniem naturalnym w całości. Jest to bowiem niezwykle kosztowna inwestycja.
Ogrodzenie gabionowe
Rosnącą popularnością w ostatnich latach cieszą się płoty w formie gabionów. Takie ogrodzenia działki to w rzeczywistości kosze wykonane z łączonych prętów stalowych i wypełniane wybranym materiałem. Przypominają nieco kosze stosowane do regulacji koryta rzek czy działek kaskadowych. Poszczególne elementy mogą być ze sobą łączone i mocowane do wcześniej utwardzonego gruntu. Dzięki temu stworzą płot w dowolnym kształcie i o oczekiwanej wysokości.
Wypełnienie gabionów
Wielkim atutem tego ogrodzenia działki jest niezwykła dowolność dobierania estetyki gabionów. Chodzi tu głównie o wypełnienie koszy odpowiednim kruszywem. Można wykorzystać do tego gotowe kamienie o szlifowanych krawędziach, które są dostępne w hurtowniach i składach budowlanych. Jednak często w koszach układa się:
- kamienie wydobyte podczas prac ziemnych;
- rzeczne otoczaki;
- potłuczone szkło;
- korę drzew.
Kolory i warstwy można dowolnie formować i stworzyć ciekawą kompozycję.
Ogrodzenia działek – zakres prac
Wymieniliśmy już wiele sposobów na stworzenie ogrodzenia. Choć budowa płotu przebiega w nich nieco inaczej, można wymienić kilka etapów, które pojawiają się za każdym razem podczas grodzenia działki budowlanej. Wymienimy je w kolejności wykonywania.
Rozmieszczenie słupków nośnych
To jeden z pierwszych etapów, który trzeba przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Tworząc projekt ogrodzenia działki, będziesz mógł ocenić, ile słupków nośnych będzie potrzebnych do budowy płotu. Aby rozmieścić te elementy, poznaj najpierw typy słupków:
- słupki początkowe – montowane są najczęściej przy bramkach wjazdowych i wejściowych. To od nich rozpoczyna się rozciąganie siatki oraz układanie paneli ogrodzeniowych;
- słupki narożne – wyposażone są w dwie podpory montowane pod wybranym kątem. Będą potrzebne we wszystkich miejscach, gdzie ogrodzenie zmienia swój kierunek. Przede wszystkim są to naroża, jednak przy posesjach o niejednolitym kształcie miejsc usytuowania słupków będzie znacznie więcej;
- słupki podporowe – to kolejne elementy konstrukcyjne wyposażone w podporę, tym razem pojedynczą. Umieszcza się je co 20-25 metrów na prostych odcinkach pomiędzy słupkami narożnymi;
- słupki proste – te wyroby nie zawierają podpór i składają się jedynie z prostego i pionowego profilu. Umieszczane są w odległościach co 2-2,5 metra, a dla paneli ogrodzeniowych muszą być wytyczone bardzo precyzyjnie.
Podmurówka czy fundament pod słupki?
Przebieg prac zależy też od tego, czy do ogrodzenia działki będziesz chciał wykorzystać podmurówkę, czy jedynie fundamenty. Podmurówka to konstrukcja fundamentowa wykonywana na całym obwodzie działki, do której montuje się profile płotu. Nie możesz zapomnieć niej, jeśli budujesz płot na podłożu o małej nośności lub wybrałeś ciężką konstrukcję. Wówczas połączona podmurówka zapobiegnie nierównomiernemu osiadaniu płotu.
Wady i zalety fundamentów pod słupki
Fundamenty pod słupki wykonuje się przy ogrodzeniach z siatki lub panelowych, najczęściej niewysokich. Wówczas w gruncie wykonywane są otwory o określonych wymiarach, gdzie wprowadza się profile, a całość zalewa betonem. Osadzanie w ten sposób konstrukcji nośnej ogrodzenia działki jest mniej pracochłonne i znacznie tańsze, choć może prowadzić do przekrzywiania się słupków w różne strony. Wybór rozwiązania zależy w dużej mierze od twojej konstrukcji ogrodzenia.
Jaka brama do ogrodzenia działki?
Przy planowaniu ogrodzenia działek nie możesz zapominać o bramach i furtkach. Dobieranie tych akcesoriów również wpłynie na ostateczną cenę ogrodzenia działki. Możesz wybrać tradycyjne stalowe furtki i bramy dwuskrzydłowe. Jeśli wybierzesz dekoracyjne bramy kute, zapłacisz znacznie więcej. Często jako bramki wjazdowe stosowane są konstrukcje przesuwne, które zajmują mniej miejsca przed wjazdem. Koszt może podnieść też brama automatyczna.
Ogrodzenie działki – koszt
Każdy inwestor jeszcze w fazie projektowania zapyta, ile kosztuje ogrodzenie działki. Oczywiście, będzie to trudno określić, ponieważ mamy za mało danych potrzebnych do oszacowania kosztów. Na ostateczną cenę składa się między innymi:
- materiał i sposób wykonania ogrodzenia;
- długość płotu i poziom skomplikowania konstrukcji oraz ukształtowanie terenu;
- koszt robocizny dla wybranego obszaru;
- cena dodatkowych akcesoriów.
Ogrodzenie działki – cena orientacyjna poszczególnych płotów
Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych konstrukcji wraz z szacunkowymi cenami. Podane wartości to uśredniona cena za 1 metr bieżący ogrodzenia działki. Możesz jedynie orientacyjnie porównać poszczególne rozwiązania, ale to i tak cenne. Oto koszty dla każdego rodzaju ogrodzenia działki:
- ogrodzenie z siatki – to najtańsze ogrodzenie, którego cena może być niższa niż 100 złotych za m2. Sporo zależy od tego, czy wykonujesz podmurówkę i jak wysokie będzie ogrodzenie. Najczęściej jednak szacuje się koszt na poziomie 150 do 250 złotych za metr;
- ogrodzenie panelowe – ono także jest bardzo tanie, ponieważ metr bieżący z podmurówką może kosztować około 150 złotych. Na ostateczną cenę wpływ ma wysokość paneli, ich rodzaj oraz koszt montażu;
- panele aluminiowe – w tym wypadku sam koszt paneli wynosi ponad 200 złotych za metr. Do tego musisz doliczyć koszt słupków i montażu całego ogrodzenia. Ostateczną cenę w granicach 400 złotych możesz uznać za korzystną;
- płot betonowy – jeśli zdecydujesz się na betonowe ogrodzenie działki, cena z pewnością będzie najwyższa. Pojedynczy słupek to koszt od 300 złotych wzwyż. Do tego dochodzą podmurówka i przęsła stalowe, a płyty imitujące kamień naturalny to koszt ponad 150 złotych za m2. Całość wyniesie około 500-800 złotych za metr. Jeśli przestrzeń pomiędzy słupkami wypełnisz betonem, wówczas koszt jeszcze bardziej wzrośnie.
Wybór ogrodzenia działki nie jest łatwy, jednak podczas budowy domu mogłeś się już przyzwyczaić do trudnych wyborów. Tutaj także musisz wziąć pod uwagę wymagany poziom estetyki oraz dostępne środki finansowe. Wybór odpowiedniej konstrukcji będzie wypadkową tych elementów.