Piwnica nie kojarzy się raczej z dopływem światła, ale bez wątpienia nie jest to miejsce całkowicie ciemne. Aby nieco rozjaśnić to miejsce i je przewietrzyć, zamontuj okienko w piwnicy. Sprawdź, dlaczego może ci się przydać i jakie jeszcze zalety ma jego montaż. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się o nim więcej!
Okna w piwnicy – charakterystyka
Piwnice to pomieszczenia spotykane w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także większości budynków administracyjnych czy usługowych. W zależności od miejsca i zapotrzebowania użytkownika mogą mieć różne przeznaczenie. Czasem wykorzystywane są jako magazyn przedmiotów niepotrzebnych, innym razem stanowią część mieszkalną czy warsztat. Niezależnie od lokalizacji i przeznaczenia, okienko do piwnicy musi zwiększać jej funkcjonalność.
Gdzie montuje się okna piwniczne?
Piwnice są obiektami położonymi częściowo poniżej powierzchni gruntu. Dlatego umiejscowienie otworu, który da dostęp naturalnego światła, jest trudne. Okienka piwniczne najczęściej znajdują się w górnej części ściany, tuż pod stropem. Przy nisko położonych piwnicach na zewnątrz buduje się specjalne wnęki betonowe. Ich dno musi być poniżej dolnej krawędzi okna. To dzięki nim znajdujące się całkowicie poniżej gruntu pomieszczenia też mogą korzystać ze światła dziennego.
Okna w piwnicach o różnym przeznaczeniu
Okna piwniczne najczęściej są wąskimi i niewysokimi konstrukcjami które tworzy się z tych samych materiałów, co standardowe okna. Nie są jednak identycznymi akcesoriami i nawet w ramach tego samego wymiaru możesz znaleźć różne konstrukcje. Najpopularniejsze są niewielkie okienka do piwnicy uchylne o całkowitym przeszkleniu. Możesz natknąć się także na konstrukcje, które ułatwiają zsypywanie węgla albo chronią przed włamaniem.
Inne zastosowania okien piwnicznych
Wąskie konstrukcje okienka piwnicznego przydają się również przy wyposażeniu innych obiektów. Powszechnie wykorzystywane są jako okna garażowe. Wymiary tych elementów stolarki są też odpowiednie dla wolnostojących toalet czy altan ogrodowych. Akcesoria utrzymane w podobnej konstrukcji, co rozwierane okno do piwnicy, sprawdzają się jako okienka nocne w sklepach i aptekach.
Jak wybrać okna piwniczne?
Okienko do piwnicy powinno być dostosowane do rozmiarów, przeznaczenia i wyglądu piwnicy. Dlatego nie możesz sięgać po przypadkowe produkty, kierując się tylko ich przystępną ceną. Zanim wybierzesz właściwe okienko, zastanów się dokładnie nad cechami, które nadadzą mu funkcjonalności. Zwracaj uwagę na:
- dopasowanie do otworu okiennego;
- poziom gruntu na zewnątrz;
- odległość gruntu od poziomu stropu.
Wymiary okna w piwnicy
Okienko do piwnicy musi mieć wymiary dopasowane do otworu okiennego, ale nie jest to jedyny warunek. Niezwykle istotne, żebyś zwrócił uwagę na poziom gruntu na zewnątrz i jego odległość od poziomu stropu. Gdy znajdziesz te dwa punkty odniesienia, musisz umieścić okno do piwnicy dokładnie pomiędzy nimi. Tylko wówczas unikniesz prac ziemnych po zewnętrznej stronie ściany.
Jak dopasować wymiary okna w piwnicy do zapotrzebowania?
Nie zawsze warunki techniczne pozwalają na to, żeby okienko do piwnicy było wystarczająco wysokie do jej naświetlenia. W takiej sytuacji powinieneś rozważyć rozszerzenie otworu i wstawienie okna o większej szerokości lub dwóch niezależnych od siebie okienek. Pozwoli ci to lepiej doświetlić pomieszczenie i jednocześnie unikniesz prac ziemnych i przebudowy stropu.
Rodzaje okna w piwnicy
Okna w piwnicy wyposażone są w mechanizmy otwierania podobne do tradycyjnych konstrukcji. Będziesz miał do wyboru okna:
- uchylne;
- rozwieralne;
- rozwieralno-uchylne.
Te ostatnie spotkasz jednak sporadycznie. Jakie są cechy tych okienek? Konstrukcja uchylna pozwala na wietrzenie i wpuszcza światło, a ponadto stanowi trudniejszą zaporę w przypadku włamania. Przez rozwieralne okienko do piwnicy będziesz mógł przenosić węgiel i inne materiały.
Okienko do piwnicy retro
W starych kamienicach często montowane były okienka skrzynkowe. Taka konstrukcja zawiera dwa skrzydła rozwierane po każdej ze stron. Okienko przypominające skrzynię mogą być ciekawe w obiektach stylizowanych na retro, np. hotelach czy restauracjach. Pomiędzy oknami jest wolna przestrzeń, w której można umieszczać dekoracje świetlne.
Materiał wykonania okna w piwnicy
Materiały to przede wszystkim:
- tworzywo sztuczne;
- drewno;
- metal.
W tym wypadku również masz spory wybór, jednak okna PCV do piwnicy wydają się najlepszym rozwiązaniem. Z pewnością będą pasowały do innych przeszkleń na tej samej elewacji, ponieważ ich konstrukcje wykonywane z tych samych materiałów, co wszystkie inne okna do budynków. Okna plastikowe do piwnicy są stosunkowo tanie, lekkie, estetyczne i zapewnią dobrą izolację termiczną. Czasem możesz spotkać też drewniane czy metalowe okna piwniczne, jednak to mniej popularne typy konstrukcji.
Parametry izolacyjne
Sięgając po ramy okienne wykonane z konkretnych materiałów, nie możesz zapominać o współczynniku przenikania ciepła. Jeśli piwnice są ogrzewane, powinieneś zamontować okna o dobrych parametrach izolacyjnych. To pozwoli utrzymać właściwy bilans energetyczny całego budynku. W przypadku piwnic nieogrzewanych nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia.
Okienko piwniczne i jego estetyka
Jeśli kupujesz okienko do piwnicy, pamiętaj również o jego estetyce. Produkty z tworzywa sztucznego i metalowe najczęściej wykończone są folią podkreślającą ich wygląd. Może ona mieć wzór inspirowany naturalną strukturą drewna lub dowolną kolorystykę. Dlatego z łatwością dobierzesz produkt pasujący do innych akcesoriów na elewacji i pozostałych okien.
Okienka piwniczne – szczególne wyposażenie
Okienko do piwnicy czasem wymaga dodatkowego wyposażenia. W wielu oknach dodatkowym elementem jest metalowa kratka montowana pomiędzy ramą a skrzydłem. Ma ona za zadanie zabezpieczyć wnętrze przed włamaniem, a także je zasłonić. Ponadto, przy piwnicach wykorzystywanych jako skład opału stosuje się okno zsypowe do piwnicy. Otwierane w górę daje więcej miejsca na wsypanie węgla do wewnątrz.
Niewielkie okienko do piwnicy wydaje się mało istotnym elementem w budynku, ale wcale tak nie jest. Choć będzie prawie niewidoczne i często ukryte za krzewami, może być ważnym elementem poprawiającym funkcjonalność kotłowni czy mieszkalnej części piwnicy. Dlatego pamiętaj, by wybrać solidny produkt i dostosować go do pomieszczenia.