W tradycyjnym budownictwie mieszkaniowym przyjęło się, że okno zawsze umieszczane jest w pewnej odległości od narożnika budynku. To ułatwia formowanie nadproży i wpływa na ustawność pomieszczenia. Okna narożne łamią te schematy, ponieważ są montowane w miejscach, gdzie zazwyczaj znajdują się elementy nośne ścian. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Dowiedz się więcej o oknie narożnym i jego rodzajach!
Okno narożne – co to jest?
Konstrukcja takiego okna wychodzi na dwie ściany jednocześnie, a jej przeszklenia usytuowane są względem siebie pod kątem 90 stopni. W ten sposób można nadać lekkości budynkowi i wpłynąć na jego funkcjonalność. Choć narożne okno znajdziesz także w starych kamienicach, to dopiero rozwój technologii budowlanej umożliwił powszechne stosowanie go we współczesnych budynkach.
Okno rogowe – konstrukcja stolarki
Budowa okien narożnych jest schematyczna, ponieważ zawsze przeszklenia są na dwóch ścianach i z reguły będą pod kątem prostym i teoretycznie nie masz wielkiego pola do zmian. Jednak jeśli przejrzysz ofertę producentów, zauważysz, że poszczególne okna narożne różnią pod względem konstrukcji. Zasadniczo można wyróżnić dwa typy okien:
- ze słupkiem narożnym;
- bez słupka narożnego.
Wspornik lub jego brak wpływa na charakterystykę okien.
Okno narożne ze słupkiem
W tej konstrukcji słupek jest dodatkowym elementem ramy okiennej i poprawia jej stabilność. To do słupka montuje się obie szyby. Mieszczą się tam zawiasy i mechanizm zamykania. Okno narożne ze słupkiem jest nieco tańsze od tego bez słupka. Cierpi na tym jednak nieco estetyka okna narożnego. Nie poprawi jej nawet dobór kolorystyki ani powłoka odbijająca promienie słoneczne.
Okno narożne bez słupka
Wysoki poziom estetyki to koronny argument przemawiający za wyborem okna narożnego bez słupka. Takie okno jeszcze bardziej podkreśli lekkość obiektu i poprawi ogólny wygląd elewacji. Brak słupka jest jednak sporym utrudnieniem z punktu widzenia konstrukcji. Nie ma tu przylg i miejsca na zawiasy do mechanizmów rozwieralnych. Trudności widoczne są także na etapie produkcji, ponieważ szyby najczęściej muszą być ze sobą klejone lub łączone za pomocą przezroczystych profili. To oczywiście przekłada się na wyższą cenę okien narożnych.
Dlaczego warto projektować narożne okna?
Z łatwością można wymienić kilka powodów, dla których okno rogowe powinno znaleźć się na twoim projekcie budowlanym. Zaletą jest nie tylko estetyka elewacji. Plusy dostrzeżesz także w czasie eksploatacji pomieszczeń wyposażonych w taką stolarkę okienną. Najważniejsze atuty to:
- lepsza estetyka elewacji i wnętrza;
- lepsze doświetlenie pomieszczenia.
Estetyka elewacji i wnętrza
Elewacja, na której umieszczono okna narożne, wydaje się lżejsza. Brakuje w niej bowiem jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych. Jest to widoczne szczególnie w nowoczesnych budynkach o prostych geometrycznych bryłach. W nich okno narożne tworzy iluzję, jakby powierzchnia dachu płaskiego unosiła się w powietrzu. Często wykończenie elewacji i jej kolorystyka projektowane są w taki sposób, żeby wzmocnić ten efekt.
Lepsze doświetlenie pomieszczenia
Wnętrze budynku również będzie wyglądało lepiej, gdy zamontujesz okna narożne. Zamiast jednego przeszklenia będziesz miał do czynienia z dwoma. Nawet jeśli powierzchnia nie będzie oszałamiająca, z pewnością do środka będzie wpadało więcej dziennego światła. Odpowiednio zaprojektowane okna narożne w kuchni mogą zapewnić dopływ promieni słonecznych przez znaczną część dnia.
Gdzie warto umieścić narożne okno?
Okna narożne najczęściej umieszcza się na ścianach w pomieszczeniach, które są często użytkowane. Przyczyny jest lepsze nagrzewanie i doświetlenie tych przestrzeni, a także względy estetyczne. Przeszklenia narożne znajdziesz zatem głównie w salonie i kuchni, choć nie tylko tam.
Narożne okna w salonie
Zwykle salonie wypoczywamy, spędzamy najwięcej wolnego czasu i traktujemy go jako pomieszczenie dla gości. Dlatego w wielu projektach znajdziesz okna narożne właśnie do salonu. To największe pomieszczenie będzie lepiej doświetlone, więc stanie się jaśniejsze, a jego stylistyka wprawi domowników w lepszy nastrój. Wszak powszechnie wiadomo, że naturalne promienie słoneczne wpływają pozytywnie na samopoczucie, potęgując ilość wydzielanych endorfin w organizmie.
Jak udekorować salon?
Okna narożne mogą sprawić nieco problemów, jeśli chcesz urządzić przestrzeń w salonie. Zawsze znajdzie się jednak rozwiązanie. Z pewnością na ścianę z oknami nie będziesz w stanie postawić szafy, ale możesz też bez obaw zrezygnować z firan i zasłon. Jeśli połączysz okna narożne z wyjściem na taras lub balkon, stworzysz znakomitą przestrzenną aranżację.
Okna narożne w kuchni
Sporą popularnością cieszą się również narożne okna w kuchni. To pomieszczenie także wymaga dopływu światła. Okna narożne na południe i wschód zapewnią stały dostęp światła dziennego, gdy będziesz przyrządzać śniadanie czy obiad.
Jak urządzić przestrzeń w kuchni?
Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie liczy się funkcjonalność. Dlatego okno rogowe w kuchni musi być tak zestawione z innymi elementami wyposażenia, żeby poprawiało komfort, a nie ograniczało go. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie pod oknem mebli na wymiar, które pozwolą na wygodne korzystanie ze światła dziennego.
Inne pomieszczenia z narożnymi oknami
Nie tylko we wspomnianych miejscach można znaleźć okna narożne. Bardzo często trafiają one także do ścian gabinetów czy biur. W nowych biurowcach i obiektach komercyjnych taka stolarka poprawia estetykę elewacji budynku.
Okna narożne w kuchni, salonie czy gabinecie – możliwości techniczne
Choć wymieniliśmy miejsca, w których można zamontować okna narożne, nie w każdym miejscu da się to zrobić. Zanim zdecydujesz się na taką konstrukcję, musisz zwrócić uwagę na warunki techniczne obiektu. Jeśli chcesz zamontować okno narożne w kuchni, zwróć na to uwagę w rozmowie z projektantem. Taka konstrukcja wymaga bowiem zastosowania innych rozwiązań niż klasyczne. Z kolei przy budynkach już użytkowanych wyburzenie naroża może okazać się niemożliwe.
Projekt budynku pod okno narożne
Przy oknach narożnych nadproże musi mieć inną konstrukcję niż przy tradycyjnych otworach. Zmienia się przede wszystkim jego kształt, ale inne są także obciążenia, które będzie musiało przenieść. W budynkach w fazie projektowania potrzebne będzie dodatkowe rozrysowanie tego elementu zbrojeniowego. Tymczasem w obiektach już użytkowanych, gdzie murowane naroże jest wyburzane, stosuje się dodatkowe konstrukcje podporowe. Jest to oczywiście bardzo kosztowne.
Wady okna rogowego
Z wymienionymi wcześniej zaletami możesz teraz zestawić sobie kilka wad okien narożnych. Co prawda zwolenników raczej nie odstraszą, a decyzję przeciwników utwierdzą, jednak warto je znać i wziąć pod uwagę.
Mniejsza ustawność w pomieszczeniu
Umieszczenie okna narożnego w salonie lub innym pomieszczeniu zmniejsza jego ustawność. Meblościanka nie będzie mogła stać przy oknie w przypadku przeszklenia narożnego. Choć nadal możesz przestrzeń pod oknami zagospodarować na wiele sposobów, będzie to wymagało większej kreatywności. Licz się też z gorszą funkcjonalnością pokoju.
Konieczność zamówienia na wymiar
Na rynku nie ma obecnie wielu firm, które zajmują się tworzeniem takich konstrukcji. Z uwagi na mniejsze zainteresowanie klientów okna narożne nie są produkowane na zapas. To sprawia, że być może trzeba będzie zlecić wykonanie okien na wymiar. Wiąże się to oczywiście z nieco wyższą ceną i dłuższym czasem oczekiwania na gotowy produkt.
Okna narożnikowe – ceny
Wspominając o wyższych cenach okna narożnego na wymiar, nie poruszyliśmy jeszcze kwestii jego ceny w stosunku do tradycyjnych okien. Nietrudno się domyślić, że bardziej skomplikowana konstrukcja, mała konkurencja i moda to gotowa recepta na wysokie ceny. Prawa rynku są bezwzględne. Jeśli jednak poznasz inne przyczyny, będziesz mógł zrozumieć wykonawców i sprzedawców.
Co wpływa na koszt okna rogowego?
Duże powierzchnie przeszklone (do których bez wątpienia można zaliczyć okna narożne) wymagają nieco innego podejścia do kwestii współczynnika oporu cieplnego. Normy obowiązujące od początku 2021 roku są nieubłagane i wymuszają zastosowanie potrójnego przeszklenia oraz wysokiej jakości materiałów do tworzenia konstrukcji ramy. To z pewnością wpływa na znaczny wzrost ceny okien rogowych.
Okno rogowe a koszty eksploatacji
Wielu sceptyków wskazuje na wyższe koszty eksploatacji obiektów, w których montuje się okna narożne. Większe przeszklenie prowadzi do strat ciepła w obiekcie. To z kolei przyczyna wyższych kosztów ogrzewania. Jednak odpowiednio zaprojektowane okna do salonu czy przestrzeni największej aktywności pozwolą wpuścić więcej światła dziennego. Pomieszczenie także lepiej się nagrzeje, co w okresie słonecznych dni zrównoważy straty.
Ile kosztuje narożne okno?
Ceny okien narożnych są bardzo zróżnicowane i zależą od wcześniej wspomnianych czynników oraz oferty producenta. Często ceny okien o podobnych wymiarach u niezależnych producentów mogą różnić się między sobą kilkukrotnie. Oczywiście, wynika to także z zastosowania nieco innych technologii do ich produkcji. Jednak nie zawsze różnice w parametrach są aż tak istotne. Dlatego jeśli chcesz kupić okna narożne, musisz dobrze rozeznać się w cenach na rynku.
Cena okien narożnych ze słupkiem i bez słupka
Okna narożne bez słupka bywają nawet dwukrotnie droższe niż produkty o podobnych wymiarach ze słupkiem. Możesz ograniczyć nieco koszty, jeśli zmienisz plan konstrukcji i skorygujesz wymagania. Zamiast okien na wymiar spróbuj też znaleźć podobne w ofercie jednego z producentów. Jeśli budynek jest w fazie projektu, nie musi być to wielkim problemem. Przy modernizacji i przebudowie nadproża także istnieje możliwość zmian w ostatecznych wymiarach otworu.
Producenci okien narożnych podkreślają, że poza nieco wyższą ceną trudno znaleźć mocne argumenty przeciw takim konstrukcjom. Z pewnością zalet jest wiele, a można do nich zaliczyć nawet lepsze samopoczucie osób korzystających z pomieszczeń z narożnymi oknami. Z pewnością poprawia się estetyka obiektu i jego doświetlenie. Jeśli nie masz zamiaru długo mieszkać w takim domu, również mamy dobrą wiadomość. Budynki mieszkalne wyposażone w okna narożne cieszą się na rynku wtórnym ogromną popularnością i osiągają wyższe ceny.