Okna ze szprosami to charakterystyczne przeszklenia podzielone na wiele mniejszych części. Dawniej pełniły konkretne funkcje, dziś to przede wszystkim element dekoracyjny. Jak powstają okna z kratką i czemu ona służy?
W projektach wielu wystawnych budynkach stylizowanych na obiekty pałacowe uwzględniane są właśnie okna ze szprosami. Choć powszechnie kojarzą się z niepotrzebnym nowobogackim przepychem, to mogą podkreślić charakter obiektu – o ile zostaną odpowiednio wykorzystane. Sprawdź, jak wykonuje się szprosy w oknach i w których stylizacjach dadzą najlepszy efekt.
Czym są szprosy w oknach?
Nawiązania do dawnej stylistyki i poszukiwanie ciekawych rozwiązań architektonicznych prowadzi do nietypowych miejsc. Jednym z takich są okna ze szprosami, czyli przeszklenia podzielone na mniejsze części za pomocą szczerbinek. Wąskie listewki krzyżują się ze sobą i dzielą otwór okienny na mniejsze prostokątne części. Szczerbinki mogą być wykonywane ze stali, drewna lub aluminium, a ich niewielka powierzchnia nie ogranicza dopływu promieni słonecznych.
Okna dzielone na wiele mniejszych części kojarzone są głównie ze stylem dworkowym. W dawnych posiadłościach dzielenie okna za pomocą szczerbinek wynikało z niedoskonałości rozwiązań, jakie mieli do dyspozycji mieszkańcy. Szyby były bardziej kruche, dlatego dzielenie ich na mniejsze części ograniczało ryzyko pękania i zmniejszało straty, jeśli część okna zostałaby rozbita.
Obecnie okna z kratką są stosowane głównie jako dekoracja, a trwałość szyby nie zależy od obecności szprosów.
Rodzaje szprosów w oknach
Okna z kratką wykonywane są w kilku technologiach, a każda z nich różni się zastosowanym materiałem oraz zakresem prac w trakcie montażu. Wszystkie szprosy w oknach tworzą jednak bardzo podobny efekt wizualny.
Szprosy konstrukcyjne
Konstrukcją najbliższą klasycznej jest szpros konstrukcyjny. To krzyżujące się listwy drewniane lub płaskowniki aluminiowe ze specjalnymi wycięciami na szybę. Są integralną częścią okna i rzeczywiście dzielą je na mniejsze części, co przekłada się na poprawienie sztywności konstrukcji.
Szpros konstrukcyjny sprawdza się głównie na przeszkleniach o dużej powierzchni. Można stosować je na wysokich oknach w salonie, jednak lepiej unikać tego rozwiązania w mniejszych modelach. W takim przypadku szeroka szczerbina mogłaby ograniczyć dostęp promieni słonecznych.
Szpros wiedeński
Szczerbinki w szprosach wiedeńskich to elementy naklejane na powierzchnię szyby. Takie rozwiązanie to raczej rodzaj atrapy, która nie wymaga przeprowadzania zaawansowanych prac remontowych i wymiany okien. Cienkie listwy nakleja się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna, a często pomiędzy szybami montuje się także ślepy szpros. Pełni on funkcję stelażu dla pozostałych naklejanych szprosów.
Pozostałe sposoby na okna ze szprosami
Atrapy szczerbinek w oknach ze szprosami można wykonywać także na kilka innych sposobów. Jednym z nich jest montaż aluminiowej kratki między szybami w oknach. Daje to znakomity efekt i wygląda bardzo nowocześnie. Same szprosy nie są także narażone na wilgoć i promienie słoneczne.
Innym rozwiązaniem są zewnętrzne kratki, wykonane z drewna lub polistyrenu, które mocuje się na zawiasach – nie są one zintegrowane z oknem.
Okna z kratką – w jakich obiektach się sprawdzą?
Zła sława, jaką w ostatnich latach cieszą się okna z kratką, wynika z zainteresowania nimi płynącego ze strony tak zwanych nowobogackich. Obiekty stylizowane na renesansowe pałacyki muszą mieć okna ze szprosami. Rzeczywiście – to w obiektach historycznych (i stylizowanych na takie) konstrukcje ze szczerbinek wyglądają najlepiej. Warto rozważyć zainstalowanie takiego rozwiązania w bardzo wysokich pomieszczeniach, gdzie okna są ponadprzeciętnie duże.
Innym rodzajem obiektów, do których pasują szprosy w oknach, są domy o charakterze industrialnym. To właśnie w dawnych fabrykach także montowano okna ze szprosami. Sama loftowa stylistyka nawiązuje do takich wnętrz. Ponadto szczerbiny zapewniają wyższy poziom intymności i dyskrecji w pomieszczeniu, w którym rezygnuje się z firanek.