Jakie paliwo do biokominka wybrać?

paliwo do biokominka

Nie możesz sobie pozwolić na zwykły kominek? Rozwiązaniem może być biokominek, który nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji. Sprawdź, jakie paliwo do biokominka jest najlepsze. Wyjaśnimy też, ile wlać paliwa do biokominka.

Czym jest ekokominek i czym różni się od zwykłego kominka?

Biokominek inaczej nazywa się ekokominkiem. Wszystko dlatego, że proces spalania nie jest tak szkodliwy dla środowiska, jak w przypadku tradycyjnych kominków. Tym, co odróżnia biokominek od zwykłego kominka jest przede wszystkim rodzaj paliwa. W przypadku kominka na pellet lub drewno jest ono stałe, natomiast w biokominku stosuje się biopaliwo. To rozwiązanie ma wiele zalet. Biokominek nie wydziela sadzy czy popiołu. Paliwo do biokominka spala się w całości, pozostawiając po sobie tylko niewielką ilość dwutlenku węgla oraz wodę.

Rodzaje paliw do biokominka

Paliwo do biokominka najczęściej występuje w postaci płynnej lub żelowej. O tym, jakie paliwo należy stosować w twoim biokominku dowiesz się na pewno z instrukcji dołączonej do samego urządzenia. Nie korzystaj z żadnych tanich zamienników i stosuj tylko atestowane i polecane przez producenta paliwo. Możesz być wtedy pewien, że nie spotka cię żadna przykra niespodzianka, a domownicy będą bezpieczni.

Paliwo do biokominka – skład

Paliwo do biokominka, inaczej zwane biopaliwem, składa się głównie z bioetanolu. Ten zaś powstaje w procesie fermentacji cukrów. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi buraki cukrowe lub kukurydzę, a więc naturalne źródła odnawialne.

Co więcej, etanol spala się bez wydzielania dymu i sadzy. Do powietrza dostaje się bardzo niewielka ilość dwutlenku węgla oraz para wodna, która dodatkowo nawilża powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się biokominek.

Do bioetanolu dodawane są czasem także inne substancje. W ten sposób powstaje paliwo do biokominka w postaci żelu czy pasty.

Ile wlać paliwa do biokominka?

Wszystko zależy od typu oraz konkretnego modelu. Ogólnie przyjmuje się, że nie należy przekraczać 2/3 pojemności. Pamiętaj, że ekopaliwo możesz dolać dopiero wtedy, gdy całość wystygnie i wygaśnie.

Na ile wystarcza biopaliwo do kominka?

W przypadku paliwa do biokominka wydajność zależy od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim od tego, jak wysoki będzie płomień. Im większy, tym większa ilość paliwa będzie potrzeba do jego podtrzymania. Zależnie też od tego, gdzie znajdzie się biokominek, spalanie może być bardzo różne. Konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji w pomieszczeniu, w którym się on znajduje. Jeśli jednak będzie tam przeciąg, paliwo do biokominka będzie się spalać szybciej. Litr paliwa wystarczy, zależnie od podanych wcześniej czynników, na dwie do pięciu godzin.

Biokominek – cena paliwa

W przypadku biokominków cena paliwa uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim chodzi o markę. Podobnie jak w przypadku innych produktów, bardziej renomowana i częściej reklamowana firma sprzedawać będzie najpewniej droższe paliwo do biokominka.

To jednak oczywiście nie wszystko. Cena paliwa do biokominka uzależniona jest od wielkości pojemnika, dodanego aromatu czy też formy, w jakiej występuje. Mała butelka może kosztować kilkanaście złotych. Jeśli jednak wybierzesz większe opakowanie bezwonnego paliwa do biokominka, cena może już spaść do około ośmiu złotych za litr.

Paliwo do biokominka zapachowe

Jak już wspomnieliśmy, paliwo do biokominka może być bezwonne. Możesz też wybrać paliwo do biokominka zapachowe. Na rynku istnieje mnóstwo najróżniejszych wersji zapachowych biopaliwa, które możesz wlać do ekokominka w swoim domu: począwszy od kawy, skończywszy na bardziej egzotycznych aromatach. Kieruj się swoim gustem, testuj nowe wersje zapachowe, a na pewno znajdziesz swoją ulubioną.

Wady i zalety biokominków

Dlaczego warto zdecydować się na biokominek? Oto powody:

  • to rozwiązanie ekologiczne – przy spalaniu paliwa do biokominka nie postaje dym;
  • dostępne są wersje bezwonne paliwa;
  • wybierając paliwo do biokominka zapachowe, możesz dodatkowo pobudzić zmysły;
  • biokominek nie wymaga specjalnej instalacji, a więc mogą z niego korzystać także właściciele mieszkań w blokach. 

Zakup biokominka nie zawsze jest jednak dobrą decyzją. Nie decyduj się na ten produkt, jeżeli:

  • zależy ci na zapachu i widoku płonącego drewna;
  • w domu przebywają małe dzieci.

Biokominek to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy troszczą się o środowisko naturalne oraz dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zwykły kominek.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jak podłączyć gniazdko

Jak podłączyć gniazdko krok po kroku? Poznaj metody, pomysły i wskazówki!

Next Article
osuszanie budynków

Osuszanie budynków – metody na suche ściany

Related Posts