Do wyciszenia hałasujących sąsiadów albo dźwięków z klatki schodowej przyda się pianka wygłuszająca. Szeroki asortyment sprawia, że można ją zastosować na różnych powierzchniach, od ścian, poprzez sufit i podłogę, po stolarkę drzwiową. Jak to zrobić?
Cisza jest tym, czego potrzeba do odpoczynku, nauki czy snu. Przytłaczająca liczba urządzeń emitujących dźwięki i obrazy powoduje, że rozstrojenie emocjonalne dotyka coraz więcej osób. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy nie można odpocząć od hałasów z zewnątrz nawet we własnym domu. Z pomocą może jednak przyjść gąbka wygłuszająca albo inna metoda izolacji dźwiękowej.
Gdzie najczęściej przydaje się pianka wygłuszająca?
O ile mieszkanie w blokowiskach jest wygodne pod kątem mniejszej liczby obowiązków związanych z utrzymaniem czystości wokół posesji, to może mieć też wady. Jedną z nich jest niekontrolowany hałas, który dobiega zza ściany lub z mieszkania nad tobą. Najczęściej zdarza się, gdy masz chwilę na odpoczynek i akurat zamknąłeś oczy. Albo, gdy czytasz książkę i chcesz się skupić.
Zarówno obecne projekty, jak i te sprzed lat wykorzystują spore ilości betonu zbrojonego, który jest genialnym nośnikiem akustycznym. Dlatego przyda ci się pianka wygłuszająca. Pomoże, gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie z krzykami dzieci sąsiada, remontami kolejnych mieszkań lub stukaniem obcasów sąsiadki z góry.
Wyciszenie, które oferuje pianka tłumiąca, może być też potrzebne w domach jednorodzinnych, gdy pomieszczenie ma specjalne przeznaczenie. Tak robią np. wszyscy ci, którzy nagrywają dźwięki w pokoju lub prowadzą szkolenia on-line. Poza samym wyciszeniem od hałasów z zewnątrz przyda się też redukcja pogłosu – taki efekt może dać odpowiedni materiał. Na przykład taki jak mata akustyczna na ścianę, często stosowana w profesjonalnych studiach nagraniowych.
Mata wygłuszająca na ścianę a rodzaj wyciszenia
Istnieją dwa sposoby na pozbycie się niechcianych hałasów w pomieszczeniu. Są to:
- wygłuszenie – w zasadzie chodzi o izolację dźwięków dobiegających z zewnątrz. Aby uzyskać taki efekt, warto zaplanować montaż odpowiednich materiałów już na etapie projektu. Oczywiście pianka wygłuszająca samoprzylepna lub występująca w innej formie też świetnie się sprawdzi w takiej roli. Jeżeli jednak jesteś na etapie projektowania i wykonawstwa, możesz zaplanować dodatkową izolację wykonywaną przy pomocy wełny szklanej i płyt kartonowo-gipsowych;
- wytłumienie – słyszysz różnicę w akustyce wnętrza przed i po zawieszeniu firanek i zasłon? To dlatego, że są to materiały, które dobrze pochłaniają dźwięki. Im więcej jest ich w pomieszczeniu, tym mniej pogłosów będzie w nim występować, bo dźwięki nie będą się odbijać. Dobrymi elementami tłumiącymi są dywany, poduszki – działają podobnie jak gąbki wyciszające – czy wspomniane już dekoracje okienne.
Pianka wyciszająca – gdzie można ją zastosować?
Ściany to nie jedyne elementy wnętrz, które przenoszą hałasy. Do takich powierzchni można zaliczyć też okna, drzwi lub sufity. Dlatego warto wiedzieć, na jakich powierzchniach i przedmiotach sprawdzi się gąbka lub pianka wygłuszająca.
Pianka tłumiąca a hałasy dochodzące przez drzwi
Jest kilka sposobów na to, by drażniące dźwięki z klatki schodowej nie dobiegały do twojego mieszkania. Jedną z popularniejszych metod izolacji jest obicie drzwi tapicerką, pod którą położona zostanie mata wygłuszająca samoprzylepna. Zapewnia to przy okazji bardzo ładny efekt. Materiał można dopasować do dowolnej stolarki drzwiowej, co dodatkowo wpływa na popularność tego rozwiązania. Jednak cena nie zawsze jest przystępna, dlatego są osoby, które szukają tańszych i równie skutecznych rozwiązań.
Taką alternatywą jest pianka wygłuszająca. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość łatwego montażu w przypadku płaskich drzwi pozbawionych wklęsłych lub wypukłych wzorów. W innym wypadku trzeba najpierw wyrównać powierzchnię specjalną masą szpachlową. Do wyschniętego materiału przykleja się odpowiednio dociętą matę. Ważne jest też zabezpieczenie progu i sprawdzenie jakości uszczelki silikonowej wokół ościeżnicy.
Ostatni sposób, polecany osobom, którym zależy na szczególnie satysfakcjonującym efekcie, to drzwi akustyczne. To rozwiązanie droższe niż zwykła pianka wygłuszająca, jednak zdecydowanie najskuteczniejsze. Warto zaplanować je w momencie realizacji projektu domu lub przed remontem mieszkania.
Mata akustyczna na ścianę – charakterystyka
Jeden z najpopularniejszych sposobów na odizolowanie się od hałasów z zewnątrz to mata wygłuszająca na ścianę. O ile nie zaplanowałeś prac konstrukcyjnych z wykorzystaniem materiałów wyciszających, możesz już na etapie użytkowania mieszkania dobrać odpowiednie produkty. Pianka akustyczna w pokoju świetnie sprawdzi się szczególnie na ścianie bezpośrednio sąsiadującej z klatką schodową lub innym mieszkaniem.
Istnieją jeszcze alternatywne sposoby na wyciszenie ścian. Możesz w tym celu wykorzystać:
- tapetę – materiał, który w niewielkim stopniu wyizoluje pomieszczenie, jednak jest bardzo prosty w montażu (o ile nie wybierzesz wzorzystego modelu) i dodatkowo zapewnia bardzo ładny efekt wizualny;
- panele ścienne – skuteczniejszy materiał do wygłuszenia pomieszczenia. Zapewnia liczne walory estetyczne. Dodatkowo wewnątrz paneli znajduje się pianka wygłuszająca, dzięki czemu to rozwiązanie dobrze izoluje dźwięki;
- ekran akustyczny – to konstrukcja zbliżona do tej opracowywanej na etapie konstruowania mieszkania lub domu. Na ścianie znajdują się wełna szklana i stelaż, na którym osadzone są np. płyty g-k. To bardzo dobry sposób na pozbycie się hałasów.
Pianka wyciszająca a sposób montażu
Odpowiedni efekt izolacji dźwięku zapewnia nie tylko dobrze dobrany materiał, ale też jego właściwy montaż na ścianie. Najprostsza w aplikacji jest pianka akustyczna samoprzylepna, która wymaga jedynie odpowiednio przygotowanego podłoża. Powinno być ono odpylone i zagruntowane, ponieważ tylko wtedy można liczyć na trwałe utrzymanie paneli na ścianach.
Innym sposobem jest wykorzystanie kleju montażowego. Pianka wygłuszająca wymaga substancji szybkowiążącej, która pozwoli na stabilne umiejscowienie w wybranym miejscu danego elementu bez ryzyka jego obsunięcia się. Pamiętaj, że panele lub gąbka wyciszająca są na ścianach umiejscowione pionowo. Oznacza to, że przy nieprawidłowym montażu mogą po prostu odpaść.
Czym przykryć piankę samoprzylepną?
Gdy pianka wyciszająca zostanie już wybrana, możesz zastanowić się nad sposobem jej zakrycia. Dostępne są specjalne gąbki wykonane w określonym stylu, które nie wymagają pokrycia dodatkowymi materiałami. Najczęściej jednak folia wygłuszająca czy pianka stworzone są z materiału przypominającego wykładzinę lub styropian. Dlatego trzeba na nie nanieść coś, co nada im odpowiedni wygląd.
Można tego dokonać na kilka sposobów. Przede wszystkim taką izolację dźwiękową możesz przykryć stelażem i płytami g-k, które następnie da się pomalować, wytapetować czy pokryć panelami ściennymi lub płytkami. Poza tym, pianka akustyczna w pokoju może być też przykryta masa tynkową i wykończona szpachlą. Da się też przykleić do niej tapetę. Metod jest więc wiele, w zależności od preferencji.
Mata akustyczna na ścianę – opcja bez dodatkowego wykończenia
Ciekawym sposobem na zaaranżowanie wnętrza i jego wyizolowanie od dźwięków jest pianka samoprzylepna w formie paneli. Taki materiał również należy nakładać na zagruntowaną i pozbawioną pyłu ścianę. Samoprzylepne elementy są łatwiejsze do położenia, jednak nie oferują możliwości manewrowania już przyklejonym panelem.
Z kolei mata wygłuszająca na ścianę może zostać nałożona na ścianę przy pomocy kleju montażowego w tubie, sprayu albo płynnego kleju tapicerskiego. W ten sposób łatwiej regulować ustawienie panelu po przytwierdzeniu go do danej powierzchni. To lepsza metoda dla ciebie, jeśli nie masz doświadczenia w tego rodzaju pracy.
Pianka tłumiąca – wiele możliwości
Istnieje wiele sposobów na to, by wyeliminować hałasy dobiegające z zewnątrz lub z innych mieszkań w bloku. Kluczem jest dobranie odpowiednich materiałów montażowych i wykończeniowych. Pianka wygłuszająca jest dostępna w wielu różnych formach. Dzięki temu możesz dopasować sposób jej montażu oraz inne cechy do powierzchni, którą chcesz wyciszyć.