Marzeniem wielu osób mieszkających w mieście jest ucieczka od gwaru i przeniesienie się na wieś. Więcej spokoju i wytchnienia to pozytywy, ale skutkiem zmiany mogą być pewne niedogodności, jeśli nie ma poprowadzonej sieci wodociągowej. Przy obiektach podłączonych do studni możesz dostrzec problemy z ciśnieniem wody w sieci. Ich rozwiązaniem najczęściej jest podłączenie hydroforu, wewnątrz którego gromadzi się woda.
Podłączenie i montaż hydroforu w domach jednorodzinnych
Aby podłączyć hydrofor, trzeba przejść przez kilka etapów. Kolejne kroki zaprezentujemy w artykule. Najpierw warto jednak dowiedzieć się, co to jest hydrofor, z czego się składa i na jakiej zasadzie działa.
Co to jest hydrofor?
Zanim dowiesz się, jak podłączyć hydrofor, warto wyjaśnić, czym on jest. Hydroforem nazywany jest zbiornik do gromadzenia wody wykorzystywanej później w sieci. Jednak często tego samego określenia używa się w odniesieniu do całych instalacji hydroforowych. W ich skład, poza właściwym zbiornikiem, wchodzą także:
- pompa;
- zawory;
- akcesoria odpowiedzialne za kontrolę ciśnienia wewnątrz zbiornika.
Kiedy będzie potrzebna instalacja hydroforowa?
Instalacje wodociągowe są jednymi z pierwszych, które docierają do rozwijających się osiedli wiejskich. Jednak w obszarach, gdzie jeszcze nie ułożono rur, konieczne będzie podłączenie hydroforu. Instalacje hydroforowe przydadzą się zatem wszędzie tam, gdzie woda użytkowa pobierana jest z zasobów głębinowych. Jeśli w twoim domu woda pobierana jest ze studni, hydrofor staje się koniecznością.
Gdzie hydrofor będzie dobrym rozwiązaniem?
Podłączenie hydroforu do pompy głębinowej i instalacji wodnej znajdzie zastosowanie także w obiektach, które sporadycznie wykorzystują wodę. Tam podprowadzenie instalacji wodociągowej jest zwyczajnie nieopłacalne. Dotyczy to głównie:
- domków letniskowych;
- pomieszczeń magazynowych;
- obiektów technicznych.
Budowa hydroforu
Hydrofor jest zbiornikiem zamkniętym, który standardowo wypełniony zostaje powietrzem. Wykonywany jest najczęściej ze stali nierdzewnej i przyjmuje kształt pojemnika o kształcie cylindrycznym. Może być pionowy lub poziomy, ale nie ma to znaczenia dla funkcjonalności. Typ konstrukcji dobierzesz do dostępnej wolnej przestrzeni w miejscu, gdzie będziesz chciał go zamontować. Dla funkcjonowania i podłączenia hydroforu istotny jest manometr, czyli miernik ciśnienia wewnątrz.
Hydrofor – zasada działania
Z hydroforu wyprowadzone są dwa zawory. Pierwszy z nich to podłączenie hydroforu do studni. Odpowiada za dostarczanie do wewnątrz wody ze studni. Z kolei drugi zawór podłączony jest do instalacji wody użytkowej w domu. Kiedy wpuścimy do wewnątrz wodę, podnosi się ciśnienie powietrza. Odkręcenie kurka z wodą w domu spowoduje otwarcie zaworu i wypychanie wody z instalacji hydroforowej. Jeśli pobór wody będzie znaczny i ciśnienie spadnie do określonego poziomu, pompa ponownie napełni cały zbiornik.
Montaż hydroforu a żywotność pompy
Podłączenie hydroforu do instalacji wody użytkowej ma ogromny wpływ na żywotność pompy wody. Jak wiadomo, pompa należy do najbardziej awaryjnych elementów sieci. Jej praca przewidziana jest na określoną liczbę cykli, po których częściej pojawiają się awarie. Dzięki wodzie zgromadzonej w hydroforze pompa nie będzie włączała się przy każdym poborze wody. Po włączeniu napełni ona zbiornik do określonego poziomu. Kolejne uruchomienie urządzenia nastąpi po spadku ciśnienia, gdy zbiornik będzie już znacznie mniej wypełniony.
Jak podłączyć hydrofor?
Hydrofor stanowi serce instalacji wodnej w domu i to w sensie bardzo dosłownym. Narząd w organizmie pompuje krew, a urządzenie pobiera wodę ze studni i podaje ją do instalacji. Dlatego do podłączenia hydroforu konieczne jest zintegrowanie go z pompą głębinową i jednocześnie z rurami prowadzącymi do sieci wodnej.
Schemat podłączenia hydroforu do pompy głębinowej
Pierwszym etapem prac przy podłączaniu hydroforu jest wykonanie konstrukcji nazywanej smokiem ssawnym. Do jej przygotowania potrzebne są sitko i zawór zwrotny. Sitko ma zatrzymać większe zanieczyszczenia pobrane ze studni wraz z wodą. Małe kamienie czy rośliny wodne nie przedostają się przez drobne oczka sitka. Z kolei zawór zwrotny zapobiega cofaniu się wody zgromadzonej wewnątrz rury z powrotem do studni. Taką konstrukcję zamontowaną na końcu węża możesz umieścić wewnątrz studni.
Montaż zaworu zwrotnego przy hydroforze
Kolejny zawór zwrotny montowany jest przy zbiorniku hydroforu w miejscu, gdzie wpada do niego rura biegnąca ze studni. Jest to niezwykle istoty etap podłączenia hydroforu. Chroni przed cofaniem się wody ze zbiornika z powrotem do rury. Aby zapewnić szczelność, musisz zabezpieczyć gwinty specjalną taśmą teflonową. Elastyczny materiał dopasuje się do kształtu gwintu i jednocześnie będzie stanowił zaporę dla wilgoci.
Zabezpieczenie przed pracą na sucho
Jednym z etapów montażu hydroforu jest stworzenie dodatkowego zabezpieczenia przed pracą na sucho. Dlaczego jest ono istotne? Wody gruntowe nie zawsze znajdują się na stałym poziomie. W czasie suszy mogą opaść poniżej poziomu pompy. Próba pobrania wody będzie oznaczać pracę na sucho, a to ma bardzo szkodliwy wpływ na mechanizmy wewnątrz pompy. Dlatego takie zabezpieczenie połączone z zaworem zwrotnym uchroni przed zbyt szybkim zużyciem pompy.
Jak podłączyć zbiornik hydroforowy do instalacji wodnej?
Kolejnym etapem prac jest podłączenie urządzenia do instalacji wodnej w domu. Podłączenie hydroforu najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem rur z tworzywa sztucznego lub stali. Dobierając akcesoria, zwróć uwagę na średnicę i jej zgodność z pozostałymi częściami sieci w domu.
Mocowanie zaworu kulowego
Jak podłączyć zbiornik hydroforowy do instalacji w łazience i kuchni? Zacznij od montażu zaworu kulowego, który wychodzi bezpośrednio ze zbiornika. Jego zadaniem będzie odcięcie dopływu wody do sieci w razie awarii lub dłuższej przerwy w korzystaniu z urządzenia. Nie zapomnij o uszczelnieniu zaworu za pomocą taśmy teflonowej i jego mocnym dokręceniu.
Podłączenie hydroforu do rury wodnej
Ostatnim etapem montażu sieci hydroforowej będzie zamocowanie jej do rur instalacji wodnej. W tym celu musisz zamocować rurę zasilającą do zaworu kulowego. Pamiętaj, że rura powinna być umieszczona powyżej zaworu, dzięki czemu będzie możliwe odcięcie wody w sytuacji awaryjnej. Podobnie jak przy poprzednich etapach podłączania hydroforu, tu także konieczne jest wykonanie szczelnego połączenia.
Hydrofor – podłączenie wody i regulacja
Pierwszy raz instalowałeś hydrofor? Podłączenie uznajesz za szczelne? W takim razie pora na test. Jeśli wszystkie połączenia są już gotowe, pora wpuścić wodę do instalacji. W miarę napełniania się zbiornika i pobierania wody przez odbiorniki w domu możesz ocenić szczelność połączeń. Sprawdź, czy przy gwintach nie osadza się rosa i nie ma kropel wody. Po zakończeniu testu szczelności pamiętaj, aby pozostawić wodę wewnątrz instalacji. To zapobiegnie suchemu rozruchowi.
Co trzeba wyregulować w hydroforze?
Podłączenie hydroforu będzie wymagało także regulacji ciśnienia. Możesz ustawić wyłącznik ciśnieniowy w taki sposób, żeby pompa włączała się w dogodnym momencie. Regulacji będzie podlegał także poziom napełnienia zbiornika. Pamiętaj o tym, aby ciśnienie powietrza wewnątrz nie przekraczało dopuszczalnego, które jest podane przez producenta. Nie chcesz przecież doprowadzić do uszkodzenia zbiornika.
Montaż hydroforu – jaki zbiornik wybrać?
Na koniec warto przypomnieć kilka informacji związanych pośrednio z podłączeniem hydroforu. Chodzi o pojemność zbiornika na wodę, który ma być zastosowany w instalacji. W specjalistycznych sklepach znajdziesz zbiorniki o różnych pojemnościach. Jaki będzie odpowiedni do twojego mieszkania?
W garażach, warsztatach czy nawet domkach letniskowych wystarczy podłączenie hydroforu o pojemności pomiędzy 50 a 100 litrów. Zgromadzona w nim woda pozwala na umycie rąk, a także na wzięcie prysznica, jeśli z wody korzysta jedna osoba. Jednak w domach jednorodzinnych, gdzie mieszkają trzy osoby albo więcej, lepszy będzie zbiornik o pojemności 100 do 200 litrów. Na rynku dostępne są także zbiorniki większe, których pojemność dochodzi do 300 litrów. Takie pozwolą komfortowo korzystać z wody nawet w domach dwurodzinnych.
Podłączenie hydroforu nie należy może do prac bardzo prostych, ale jego montaż pozwoli zwiększyć komfort osób, które nie mają wody z sieci. Dom jednorodzinny albo domek letniskowy nie mogą być pozbawione dostępu do wody, a hydrofor będzie nieraz optymalnym rozwiązaniem.