Wymiana pokrycia dachowego to proces, który obejmuje szereg czynności związanych najpierw z pozbyciem się starego dachu, a następnie z położeniem nowego. Możliwe jest również niezrywanie pokrycia, a także – jeśli doszło do niewielkiego uszkodzenia – częściowa wymiana lub naprawa. Niezależnie od tego, jaki zakres będzie miał remont dachu, warto wiedzieć, jak przebiega oraz jak się do niego przygotować.
Remont dachu – formalności
Warto zacząć od początku, czyli o tego, co zrobić przed rozpoczęciem prac. Jeśli remont dachu dotyczy domu jednorodzinnego, a zakres prac nie wykracza poza rzeczywistą wymianę pokrycia, nie są potrzebne żadne dodatkowe pozwolenia.
Jeśli jednak planujesz zrobić ingerencję w konstrukcję dachu, na przykład go powiększając lub zmieniając całkowicie jego kształt, konieczna może okazać się zdobycie odpowiedniego pozwolenia. Zmiana dachu na starym domu często musi być zgłoszona do starostwa. Podobnie jest w przypadku domu znajdującego się na granicy działek. Jeśli nowy dach będzie w jakikolwiek sposób oddziaływał na drugą posesję, urzędnicy muszą wydać odpowiednią zgodę.
Remont starego dachu – wymiana czy ułożenie na starym pokryciu?
O tym, jak będzie przebiegała wymiana pokrycia dachowego, decyduje jego stan. Zwykle stosuje się dwa rozwiązania – albo usuwa stary dach, a na jego miejsce zakłada nowy (trwalszy, lżejszy), albo pozostawia się stare pokrycie i na nim instaluje się nowe. Decydujący jest stan więźby dachowej. Musi on być odpowiednio wytrzymały, żeby był w stanie unieść podwójne pokrycie.
Jeśli stwierdzono, że nie ma takiej możliwości, wówczas wybiera się pierwsze rozwiązanie. Zadaniem ekipy remontowej, która zdjęła stary dach, jest określenie wytrzymałości więźby. Jeśli jest za słaba, również musi zostać wyremontowana, albo – to już ogromna przedsięwzięcie – wymieniona. W takim wypadku przygotować musisz się na jeszcze większe wydatki. Często w starych domach to jedyna szansa, żeby wymienić dach na nowy.
Naprawa dachu
Warto pamiętać, że nie zawsze pokrycie dachowe musi być wymieniane. Często stosowanym rozwiązaniem jest naprawa dachu. Istnieje wiele możliwości w tym zakresie, które obejmują zarówno uszczelnienie całości, jak i wymianę konkretnego fragmentu. W tym wypadku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który będzie umiał odpowiedzieć na pytanie o stan pokrycia. Może się bowiem okazać, że pierwsze uszkodzenie ujawniło więcej problemów i dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem – oczywiście długofalowo – będzie wymiana całego dachu. Warto w tym wypadku korzystać z porad osób, które mają w tym zakresie dużą wiedzę oraz doświadczenie.
Remont dachu – koszty. Ile zapłacisz za wymianę pokrycia dachowego?
W takiej sytuacji nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące kosztów, ponieważ decyduje o tym wiele czynników. Kluczowymi są rozmiar dachu, a także zakres prac, które mają zostać przeprowadzone.
Jeśli mowa o wymianie dachu, to najtańszym rozwiązaniem jest położenie nowego pokrycia na stare. Jak już zostało wspomniane, nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego kluczowy jest stan techniczny budynku. Dużo więcej zapłacić trzeba w sytuacji, gdy stare pokrycie musi zostać zdemontowane, ponieważ to dodatkowa, ciężka praca, za którą trzeba zapłacić ekipie budowlanej. Koszty mogą wzrosnąć również w momencie, gdy w dachu starego domu znajdują się tak zwane „materiały niebezpieczne”, które były stosowane w latach 60. i 70. XX wieku. Wówczas będziesz musiał dopłacić za ich demontaż oraz utylizację.
Wpływ na cenę ma również rodzaj pokrycia – więcej zapłacisz za tradycyjną dachówkę, a mniej za blachodachówkę. Różnią się one jednak właściwościami, w tym wytrzymałością i trwałością, dlatego zdecydować musisz, czy nie lepiej zapłacić więcej i mieć spokój na lata. Jak widać, zmiennych wpływających na cenę remontu dachu jest bardzo dużo.
Jeśli planujesz remont dachu w swoim domu, wziąć musisz pod uwagę wiele istotnych czynników, które w taki czy inny sposób wpływają na ten proces. Kluczowa wydaje się konsultacja ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić stan dachu, a także zasugerować najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Niezależnie od wszystkiego, musisz być gotowy na poniesienie większych kosztów. Wymiana pokrycia dachowego to spora inwestycja.