Remont kuchni – koszt robocizny, materiałów i sprzętu

Remont kuchni. Koszt jego wykonania zależy m.in. od wielkości pomieszczenia, a także standardu jego wykończenia. Przyjęło się, że kuchnia i łazienka to dwa pomieszczenia, które pochłaniają największe wydatki na remont. Jak to wygląda w praktyce?
remont kuchni koszt

Jeżeli planujesz remont kuchni, koszt tego przedsięwzięcia może być różny. Oczywiście im większe pomieszczenie, lepszy sprzęt i liczniejsze udogodnienia, tym wykończenie kuchni wymaga większych nakładów finansowych. Sprawdź, ile kosztuje remont kuchni przy obecnych cenach rynkowych oraz co składa się na ostateczny kosztorys.

Koszt remontu kuchni – co się na niego składa?

Całkowity koszt generalnego remontu może być spory. Większe wydatki czekają osoby, które remontują użytkowaną już kuchnię, ponieważ często wiąże się to z wymianą dotychczasowej podłogi oraz zrywaniem okładziny ściennej. W starszym budownictwie może zajść potrzeba modernizacji instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej. Te prace fachowiec musi wykonać, zanim rozpocznie aranżację kuchni od podstaw. Przekłada się to na dłuższy czas pracy, większe koszty materiałów oraz robocizny. Dużo mniej prac związanych jest z wykończeniem mieszkania odebranego od dewelopera lub kuchni w nowo wybudowanym domu. Wówczas ekipa remontowa wchodzi do czystego pomieszczenia i rozpoczyna prace aranżacyjne bez potrzeby rozbiórki wcześniejszych materiałów.

Na ostateczny kosztorys remontu kuchni składają się takie elementy jak m.in.:

  • zapłata za usługi firmy remontowej;
  • koszty zakupu materiałów budowlanych (np. płytki ceramiczne, farby do ścian i sufitu i inne);
  • koszty związane z zakupem elementów wyposażenia kuchni (w tym: sprzęt AGD, meble kuchenne, oświetlenie i inne).

Oczywiście cena robocizny oraz materiałów zależy także od takich parametrów jak:

  • powierzchnia kuchni;
  • lokalizacja mieszkania lub domu;
  • planowany standard wykończenia (cenę podbijają m.in. meble na wymiar, czy materiały wyższej jakości).

Zakres prac remontowych

Każdorazowo zakres prac remontowych dostosowuje się do realnych potrzeb inwestora. Po zakupie mieszkania lub domu niezbędne jest kompletne wykończenie kuchni. Jeżeli odnawia się użytkowane pomieszczenie, to wystarczające mogą być podstawowe prace, w tym m.in.: malowanie ścian w kuchni, uzupełnienie ubytków, czy też naprawienie ewentualnych usterek. Remont kuchni obejmuje przede wszystkim takie prace jak:

  • położenie podłogi w kuchni;
  • malowanie ścian i sufitów;
  • układanie płytek ceramicznych;
  • skręcenie mebli;
  • podłączenie sprzętu AGD;
  • modernizacją instalacji elektrycznej, gazowej i sanitarnej.

Koszt prac remontowych w kuchni w 2022 roku

Poniżej przedstawiono średnie ceny wybranych prac remontowych prowadzonych w kuchni. To aktualne ceny w 2022 roku i mogą ulec zmianie w najbliższych tygodniach lub miesiącach. Zestawienie kosztów prezentuje się następująco:

  • usunięcie starych płytek ceramiczny – 40-60 PLN / m2;
  • naprawa ubytków w ścianach, suficie i podłodze  – 11-20 PLN / m2;
  • położenie gładzi – 30-40 PLN / m2;
  • wykonanie wylewki – 25-40 PLN / m2;
  • modernizacja punktów instalacji elektrycznej, grzewczej lub sanitarnej – 100-200 PLN / punkt;
  • położenie płytek – 40-170 PLN / m2;
  • położenie paneli – 30-40 PLN / m2;
  • malowanie ścian i sufitów – 15-25 PLN / m2;
  • montaż mebli i innych elementów wyposażenia – 40-150 PLN / h.

Oczywiście do kosztów robocizny należy doliczyć koszt mebli, a także materiałów. Na to ile kosztuje gruntowny remont kuchni, wpływa jakość zakupionych materiałów, a także standard wyposażenia naszej kuchni. Im większe wymagania inwestora, tym większe mogą być też koszty robocizny. Na te ostatnie wpływa również lokalizacja nieruchomości oraz metraż kuchni. W budżecie warto założyć mały zapas.

Jak zaplanować remont kuchni?

Generalny remont kuchni warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu można pokusić się o spore oszczędności. Im więcej czasu do planowanego remontu, tym większa szansa na znalezienie materiałów wykończeniowych i sprzętu w promocyjnych cenach. Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić, to warto stopniowo kompletować materiały, dzięki czemu remont kuchni wraz z jej wyposażeniem pochłonie mniej środków. Sprawdzonym wyborem jest przygotowanie projektu kuchni wraz ze specjalistą. Dzięki temu będzie ona idealnie dopasowana do potrzeb inwestora oraz prace będą ułożone według harmonogramu. Wpływa to na to, ile trwa remont kuchni. Z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktuj się z ekipą remontową. Obecnie wiele firm ma zaplanowane prace nawet na kilka miesięcy do przodu. Szukając sprawdzonej ekipy wykończeniowej, warto poszukać rekomendacji wśród znajomych i członków rodziny, a także zebrać kilka ofert z rynku. Pamiętaj jednak o tym, że o wyborze wykonawcy oraz materiałów nie powinien decydować najniższy koszt wykończenia. Czasem warto zapłacić ciut więcej, aby kuchnia pozostała funkcjonalna i estetyczna na lata.

Remont kuchni – koszt w przeliczeniu na m2

Remont małej kuchni w bloku będzie tańszy niż remont i wyposażenie nowej kuchni o powierzchni 10m2 i więcej. Standardowo całościowo inwestycja powinna zamknąć się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Ekipy remontowe przygotowują kosztorys kuchni w przeliczeniu na m2. Przy średnim standardzie za remont i wyposażenie kuchni zapłacimy około 2,5-5 tys. złotych za metr kwadratowy. Kwota ta rośnie w przypadku mebli na wymiar i wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Dla przykładu koszt remontu kuchni 15m2 może wynieść nawet 75 tysięcy złotych i więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
panele laminowane

Panele laminowane – wady i zalety. Jak wybrać dobre panele podłogowe laminowane?

Next Article
ile worków 25 kg na palecie

Ile worków 25 kg na palecie?

Related Posts