Łazienka jest pomieszczeniem, którego remontowanie jest bardzo uciążliwe. Kurz ze skuwanych płytek ceramicznych i brak dostępu do sanitariatów to największe niedogodności. Przy odpowiednim zaplanowaniu pracy można je odnowić, minimalizując problemy i tworząc znakomity efekt. Co można zrobić w małej łazience w bloku? Jakie elementy wyposażenia wybrać do łazienki, a z których zrezygnować?
Remont łazienki w bloku – od czego zacząć?
Remont łazienki w bloku to niełatwe zadanie. Znacznie przyjemniejsze jest wykańczanie powierzchni łazienki oddanej w stanie deweloperskim niż remont. Jednak nie zawsze mamy to, co chcemy i z wykonaniem remontu też trzeba sobie jakoś poradzić.
Dobrze zaplanowane prace w łazience nie tylko poprawią jej wygląd, ale także funkcjonalność. Żeby tak się stało, musisz dobrze zaplanować cały proces i zwizualizować sobie wygląd gotowego pomieszczenia. Przygotowanie projektu wykończeniowego warto powierzyć specjalistom z dziedziny projektowania. Przy okazji przygotują oni kosztorys, który pozwoli oszacować wydatki na ten cel.
Podczas remontu małej łazienki w bloku pojawia się spory problem z jej użytkowaniem. Łazienka będzie wyłączona z użytkowania przynajmniej przez tydzień. W mieszkaniu nie ma alternatywnego pomieszczenia, w którym można by było załatwić podstawowe potrzeby pielęgnacyjne i fizjologiczne. Jeśli zatem nie masz zaprzyjaźnionego sąsiada, musisz zorganizować takie miejsce na czas remontu.
Łazienka w bloku – co można zrobić?
Zdecydowanie mniej miejsca w remontowanej łazience nie oznacza mniejszego zakresu robót. Remont łazienki w bloku może objąć praktycznie każdy element. Najczęściej jednak wykonuje się prace związane z wymianą akcesoriów łazienkowych. Do najpopularniejszych prac nalezą:
- wymiana żeliwnej wanny i ustawienie na jej miejscu kabiny prysznicowej;
- zmiana miski WC ze stojącej na wiszącą wraz z montażem zabudowy;
- przebudowa instalacji wodnej i elektrycznej;
- wymiana akcesoriów ceramicznych i baterii;
- nowa glazura na ścianach i podłogach;
- nowe akcesoria oświetleniowe i grzejniki;
- nowe meble.
Zakres prac zależy od tego, w jakim stanie jest twoja łazienka. Jeśli wymaga tylko odświeżenia, może wystarczyć wymiana umywalki i muszli WC wraz z meblami. Przy bardziej zapuszczonych pomieszczeniach, konieczny będzie generalny remont.
Kolejność prac przy remoncie łazienki
Niezależnie od wielkości łazienki, kolejne etapy prac remontowych nie będą się zmieniały. Na początek trzeba wykonać demontaż wszystkich wymienianych elementów. Należy skuć płytki i podłogi, a także zdemontować akcesoria łazienkowe z ceramiki i żeliwa. Dopiero po osiągnięciu stanu zbliżonego do deweloperskiego, z wystającymi przyłączami ze ścian i podłóg, można przejść do prac wykończeniowych.
Na początek trzeba wyrównać podłoże. Jeśli masz odpowiednie umiejętności, sprzęt i zasoby czasu, możesz wykonać to samodzielnie. Trzeba uzupełnić szczeliny i pokryć ściany gładzią. Na koniec całość zagruntuj. Na tak przygotowanych powierzchniach, można zacząć układanie nowych okładzin ściennych i podłogowych. Pozostałe ściany i sufit maluje się farbą o wysokim poziomie odporności na działanie wilgoci.
Pozostałe prace to montaż kabiny prysznicowej, umywalki, miski WC i pozostałych akcesoriów ceramicznych. Po nich mocuje się baterie prysznicowe, umywalkowe i pozostałe mechanizmy odpowiedzialne za regulację dopływu wody. Montażu wymagają też przewody odprowadzające ścieki. Na koniec pozostaje wstawienie mebli i pozostałych akcesoriów łazienkowych.
Ile kosztuje remont łazienki w bloku – szacunkowe obliczenia
Na remont łazienki w bloku musisz przeznaczyć od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Spora część kosztów to robocizna. Bez doświadczenia, niewiele prac możesz wykonać samodzielnie i musisz skorzystać z pomocy specjalistów. Biały montaż to około 50 – 100 złotych za punkt. Niektórzy fachowcy oddzielnie wyceniają montaż każdego elementu. Co ciekawe, układanie płytek w małej łazience może być wycenione wyżej, niż w innych pomieszczeniach. Wynika to z nieregularnej powierzchni, wielu szczegółów i dłuższego czasu pracy. Średni koszt robocizny to około 1500 złotych za m2 łazienki.
Drugą częścią składową jest koszt materiałów budowlanych i wyposażenia łazienki. Szacuje się, że cena materiałów wykończeniowych do łazienki w średnim standardzie to koszt około 2000 złotych. Tutaj w zasadzie nie ma górnej granicy, ponieważ bez trudu podwoisz tę sumę, kupując ekstrawaganckie akcesoria. W związku z tym na metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia musisz przygotować około 3000 złotych.
Remont łazienki w bloku jest kosztowny i uciążliwy. Niewielki metraż utrudnia zadanie, a cena materiałów wykończeniowych nie jest znacznie niższa w porównaniu z dużymi obiektami. Jednak sumienne wykonanie pracy da komfort użytkowania przez wiele lat i znacznie odwlecze w czasie kolejne remonty.