Domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym to obecnie najchętniej budowane konstrukcje mieszkalne. Także w domach już użytkowanych remont i wykończenie poddasza pozwoli zyskać cenną powierzchnię mieszkalną. Jak się zabrać za remont najwyższej kondygnacji i na jakie prace musisz się nastawić? Ile to będzie kosztowało? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz naszym poradniku.
Remont poddasza – kiedy warto i dlaczego?
Poddasze to nietypowa strefa budynku, która może zaskoczyć formą. Nie jest łatwe do urządzenia ze względu na niskie ściany kolanowe, skos dachu, belki więźby dachowej i specyficzne usytuowanie okien. Jeśli jednak przygotujesz dobry projekt budowlany i sumiennie przeprowadzisz remont poddasza, możesz stworzyć bardzo oryginalne miejsce. Będzie szczególnie przydatne jako dodatkowa przestrzeń użytkowa. Na poddaszu możesz zorganizować pokój dla nastolatka, gabinet lub dodatkową sypialnię.
Nie każde poddasze nadaje się do przebudowy i zagospodarowania. Planując remont, zwróć uwagę na minimalne wymiary, jakie będzie miało gotowe pomieszczenie. Szerokość tej części domu powinna zapewniać wygodne użytkowanie. Minimalne wymiary są regulowane konkretnymi przepisami budowlanymi.
Wysokość pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 2,2 metra. Przy dachu skośnym oblicza się średnią wysokość, biorąc pod uwagę maksymalny i minimalny wymiar, jednak nie mniejszy niż 1,9 metra. Jeśli na strychu jest niewystarczająca wysokość, można dobudować warstwę ścianek kolankowych i podnieść konstrukcję dachu. To jednak znacznie podniesie koszty, a w starych domach może okazać się niemożliwe.
Adaptacja poddasza – pozwolenie na budowę i inne formalności?
Pozwolenie lub zgłoszenie? Jakie formalności są potrzebne przy adaptacji? Zagospodarowanie poddasza jest traktowane jako zmiana sposobu użytkowania tej przestrzeni. W związku z tym musisz wystąpić o pozwolenie na przeprowadzenie prac. W przypadku zmiany obciążeń stropów lub innych zmian konstrukcyjnych potrzebny będzie projekt architektoniczno-budowlany uwzględniający nowe obliczenia. Warto zapoznać się też z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a szczególnie informacjami dotyczącymi maksymalnej powierzchni użytkowej.
Jeśli plan wykończeniowy obejmuje rozbudowę instalacji elektrycznej, trzeba zwrócić się do dostawcy o zwiększenie przydziału. Podobna ścieżka formalna obowiązuje w przypadku ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej. Od nowej powierzchni użytkowej trzeba też wyliczyć dodatkowy podatek. Na remont i możliwość korzystania z poddasza jako przestrzeni mieszkalnej muszą wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele domu.
Ocena stanu technicznego – od tego zacznij adaptację poddasza
Adaptacja poddasza może polegać jedynie na wykończeniu ścian i stropu standardowymi materiałami budowlanymi. Jednak z reguły zakres prac znacznie wykracza poza wykończenie. Żeby prace budowlane przebiegły pomyślnie, a poddasze przez dłuższy czas nadawało się do zamieszkania, zwróć uwagę na następujące elementy:
- Jakość więźby – szczególnie ważny jest stan krokwi, a także folii przeciwwilgociowych i izolacji termicznej. Jeśli nie są w dobrym stanie, może być potrzebna wymiana więźby.
- Jakość stropu – istotna jest jego dopuszczalna nośność i maksymalne obciążenie. Może być potrzebna specjalistyczna ekspertyza, a nawet montaż dodatkowych wzmocnień.
- Wysokość – oceń wpływ wysokości na funkcjonalność pomieszczenia. W szczególnych przypadkach wysokość poddasza można zwiększyć, podnosząc elementy konstrukcyjne ściany kolankowej. Musisz mieć jednak na uwadze warunki zabudowy, zwłaszcza dopuszczalną wysokość obiektu.
- Dostęp światła dziennego – nie zawsze w ścianach można umieścić okna, dlatego dostęp do światłą zapewni okno dachowe. Sprawdź, czy więźba dopuszcza wykonanie otworu na okno i czy przy okazji połać nie będzie wymagała wymiany.
Remontujemy poddasze – kolejność prac
Wiesz już jakie prace czekają cię w czasie adaptacji poddasza? Żeby płynnie przejść przez cały proces, zadbaj o kolejność wykonywania i przebieg prac. Zacznij od robót obejmujących elementy konstrukcyjne. Zalicza się do nich remont więźby dachowej, wraz z montażem okien. To także budowa schodów prowadzących na wyższy poziom i doprowadzenie instalacji elektrycznej oraz wentylacji. Dalsze prace obejmują montaż izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Musisz ułożyć odpowiednie folie, a także ocieplenie z wełny mineralnej.
Pozostałe etapy to już wykończenie całej przestrzeni. Na ścianach i suficie zamontuj poszycie z płyt gipsowo-kartonowych. Wykończ też podłogę i przeprowadź montaż ścianek działowych. Na koniec całość możesz wykończyć za pomocą gładzi, tapet lub w inny wybrany sposób. Nie zapomnij o zamocowaniu elementów oświetleniowych w newralgicznych miejscach.
Koszt adaptacji poddasza – od czego zależy?
Największy wpływ na koszt wykończenia poddasza ma zakres prac i wielkość remontowanej powierzchni. Podstawowe prace obejmują montaż podłogi, ułożenie wełny mineralnej i wykończenie całości płytami gipsowymi. W takim przypadku cena wykończenia metra kwadratowego pomieszczeń na poddaszu wynosi od 500 do 1000 złotych. Koszty prac mogą wzrosnąć, jeśli remont obejmie wzmocnienie stropu lub konstrukcji więźby dachowej. Na ostateczną cenę adaptacji pomieszczeń na strychu wpłynie też wyposażenie, czyli meble i sprzęt użytkowy.
Poddasze to ciekawa przestrzeń użytkowa, która jednak wymaga uwagi na etapie planowania i remontu. Odpowiednio przygotowany projekt i sumienne wykonanie gwarantują powiększenie powierzchni mieszkania o nietuzinkowe pomieszczenie.