Prace remontowe w pokoju mogą mieć różny przebieg. Czasem potrzebna jest gruntowna przebudowa, a często wystarczy jedynie odświeżenie pokoju i zmiana aranżacji. Planujesz remont i chcesz rozplanować zakres prac? Z naszego poradnika dowiesz się, jak powinien przebiegać remont pokoju i jaki budżet przygotować na ten cel.
Remont pokoju – jak się do niego przygotować?
Remont pokoju należy do stosunkowo prostych i przyjemnych prac budowlanych. Z reguły nie są potrzebne żadne prace instalacyjne, a większość zadań można wykonać samodzielnie. Nie ma też problemu z dostępnością do większości materiałów budowlanych. Wystarczy dobry pomysł, a twój pokój zyska zupełnie nowe oblicze.
Chaotycznie rozpoczęte i prowadzone prace remontowe zazwyczaj kończą się nieprzyjemnie. Przed rozpoczęciem robót montażowych i wykończeniowych poświęć trochę czasu na zaplanowanie przebiegu prac. Skup się na ocenie zakresu przeprowadzanego remontu i doborze niezbędnych materiałów. Najlepszym sposobem będzie rozrysowanie wszystkich elementów i opisanie zakresu robót. Zastanów się, czy potrzebujesz jedynie zmienić kolor, a może potrzebna będzie korekta sposobu użytkowania pomieszczenia. Oceń przydatność dotychczasowych mebli i konieczność ich wymiany na nowe lub o innej funkcjonalności.
Wszystkie spostrzeżenia zapisz na kartce. Zaznacz też rodzaj i szacunkową ilość materiałów, jakie będą potrzebne do wykonania zadania. Będzie to przydatne w czasie przygotowywania cennika prac.
Jak odnowić pokój – harmonogram prac
Zastanawiasz się jak przeprowadzić remont pokoju, żeby prace przebiegły sprawnie i szybko? Przede wszystkim zaplanuj wszystkie zadania chronologicznie i trzymaj się założeń w trakcie remontu. Od czego zacząć?
Ściany działowe
Przy gruntownych remontach pierwszym krokiem jest wyburzenie starych ścian działowych i montaż nowych. Stosuje się tu głównie suchą zabudowę, czyli płyty gipsowe na konstrukcji aluminiowej. Można je wykorzystać do podzielenia pokoju, zmiany jego funkcjonalności, a także stworzenia nietypowych rozwiązań architektonicznych. Płyty można podwieszać też na konstrukcji zamontowanej do sufitu.
Odnowienie podłogi
Jeśli zadania obejmują zmianę podłogi, prace przy niej także będą należały do jednych z najwcześniej wykonanych. W pierwszej kolejności należy zerwać starą powierzchnię płytek, paneli lub wykładzinę. Po zagruntowaniu możesz wykończyć tę powierzchnię w wybrany sposób. Jeśli na podłodze jest stary parkiet, lepiej go wycyklinować i pokryć lakierem, niż zdzierać.
Malowanie ścian
Po przygotowaniu podłogi, pora na roboty wykończeniowe ścian i sufitów. Przy wielu remontach właśnie od tego etapu zaczną się prace. Zniszczone ściany trzeba pokryć gładzią. Przy miejscowych nierównościach wystarczy nałożyć masę tylko miejscowo. Po wygładzeniu i zagruntowaniu możesz pomalować pokój. Zacznij od pokrycia farbą sufitu, a później skup się na ścianach.
Przygotowanie dekoracji i wymiana mebli
Ostatni etap to stworzenie dekoracji. Zawieś lampy, karnisze i inne funkcjonalne elementy. Dobierz je w taki sposób, żeby pasowały stylistycznie do siebie. Jeśli decydujesz się na nowe meble, także pamiętaj o spójności stylistycznej z całością.
Ile kosztuje remont pokoju – kosztorys
Ostateczny koszt remontu pokoju jest trudny do oszacowania i zależy od kilku czynników. Pod uwagę musisz wziąć zakres prac, a także wielkość pomieszczenia. Każdy kosztorys zawiera dwie części składowe: cena materiałów i robocizny. Warto też uwzględnić dodatkową kwotę na nieprzewidziane wydatki.
Koszt materiałów zależy od powierzchni i rodzaju prowadzonych prac. Jeśli bierzesz pod uwagę tylko odświeżenie pomieszczenia, wystarczy policzyć cenę gruntu, farby i akcesoriów malarskich. W przypadku zdejmowania tynków i wymiany podłóg kosztorys remontu pokoju powinien uwzględnić także te materiały wykończeniowe. Weź pod uwagę zakup mebli, lamp i pozostałych elementów wyposażenia, które musisz wymienić na nowe. W efekcie należy przyjąć średnią cenę za m2 powierzchni na poziomie od 600 do 1000 złotych.
Drugą częścią składową kosztorysu jest robocizna. Przy niewielkim remoncie sporo prac możesz wykonać samodzielnie. Ścieranie starych powłok malarskich i usuwanie tapet to proste prace niewymagające uwagi specjalistów. Także malowanie należy do przyjemniejszych i łatwiejszych robót. Jeśli jednak chcesz zbijać tynki, tworzyć ściany działowe i rozbudowywać instalacje, rozważ pomoc fachowca. Cena za metr wykończonej powierzchni wraz z pracami przygotowawczymi wyniesie 30 – 50 złotych.
Remont pokoju zaplanuj z głową i zawsze przyjmij pewien zapas. Dotyczy to czasu trwania robót, jak i jego kosztorysu. Jeśli podejdziesz do prac spokojnie, wkrótce będziesz cieszył się całkiem nowym miejscem do wypoczynku.