Salon jest pomieszczeniem, który łączy funkcję wypoczynkową z gościnną. To w pokoju dziennym przyjmuje się gości i spędza wolny czas. Wystrój salonu jest zatem jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć w czasie odnawiania pomieszczenia. Jak zabrać się do remontu i zmiany aranżacji tego pomieszczenia? Czy urządzenie salonu na nowo zawsze wiąże się z ciężkimi pracami budowlanymi?
Od czego zależy koszt prac remontowych?
Remont salonu to bardzo powszechny zabieg, który powtarza się co kilka lat. Zmiana trendów i chęć odświeżenia pomieszczenia skłaniają do częstego odnawiania wnętrza. Jednak nie zawsze prace mają taki sam przebieg. Różni się także koszt przeprowadzonych robót. Co wpływa na cenę i zakres prac w czasie tworzenia nowoczesnego salonu?
Jak przy każdym remoncie mieszkania, zakres robót różni się w zależności od stanu danego pomieszczenia. Jeśli od wielu lat nie odnawiałeś salonu, warto wykonać gruntowny remont. W takim wypadku koszt materiałów budowlanych i robocizny będzie dosyć wysoki. Z kolei, jeśli masz na celu jedynie zmianę aranżacji i pomalowanie ścian, całe przedsięwzięcie nie pochłonie znacznych środków finansowych. Wiele prac wykonasz samodzielnie, a po stronie potrzebnych materiałów znajdą się głównie farby.
Nowa aranżacja salonu – jak ją zaplanować?
Na początek weźmy pod uwagę wariant zmiany aranżacji wnętrza. Przed rozpoczęciem remontu określ, jak ma wyglądać salon i co trzeba zrobić, żeby ten cel osiągnąć. Jeśli podłoga i gładź na ścianach są w dobrym stanie, a okna nie wymagają wymiany, wystarczy całość pomalować. Zacznij od doboru farb, które będą odporne na ścieranie, wydajne i wygodne do rozprowadzania. Umyj powierzchnie, zagruntuj je, a potem zabierz się do malowania ścian i sufitu. Nałożenie dwóch warstw farby pozwoli uniknąć nieestetycznych zacieków i przebitek starej farby.
Żeby uzyskać ciekawą aranżację, nie wystarczy atrakcyjny wygląd ścian. Do wykończenia potrzebne będą odpowiednie meble do salonu. Sam wybór mebli powinien być podyktowany stylistyką, jaką chcesz uzyskać w tym pomieszczeniu. Nie zapomnij też o funkcjonalności. Meble w salonie powinny być trwałe i dawać możliwość optymalnego wykorzystania tej przestrzeni.
Jaki jest koszt zmiany aranżacji w salonie? Średnia cena malowania metra kwadratowego powierzchni wynosi około 15 złotych. Koszt mebli musisz policzyć oddzielnie, dobierając ich jakość i cenę do swoich potrzeb.
Gruntowny remont salonu – przebieg i koszty
Generalny remont salonu zalecany jest co kilka lub kilkanaście lat. Koszt remontu jest znacznie wyższy, jednak zwiększa się również zakres prac. W czasie tego remontu warto wymienić wszystkie instalacje i elementy wykończeniowe. To też dobry moment na dokonanie napraw lub modernizacji, a także zmiany ułożenia ścian działowych.
Prace przy generalnym remoncie powinny zacząć się właśnie od wyburzenia ścian działowych, zerwania i wymiany podłogi, a także wymiany okien i drzwi. Trzeba też od nowa ułożyć instalacje elektryczne, a także przewody i akcesoria odpowiedzialne za ogrzewanie. Na początku warto przeprowadzić też pozostałe prace, w których potrzebne są ciężkie maszyny i powstaje dużo zabrudzeń. Optymalne będzie doprowadzenie obiektu do stanu zbliżonego do deweloperskiego. Następnie można zacząć prace wykończeniowe. Ich przebieg i koszt będzie zbliżony do przedstawianego przy okazji zmiany aranżacji.
Koszt generalnego remontu średnio wyniesie około 2000 złotych na metr kwadratowy powierzchni. Wybierając droższe wyposażenie, nowoczesne urządzenia lub systemy Smart Home, przekroczysz tę wartość. Wykonując większość prac samodzielnie, znacznie ją obniżysz.
Remont salonu warto zaplanować na okres przynajmniej kilku dni. Jeśli masz do dyspozycji dobrą ekipę, nawet ciężkie prace budowlane przebiegną szybko. Pilnując harmonogramu prac i sprawnie wywożąc odpady, unikniesz też problemów z zabrudzeniem całego mieszkania i pretensji domowników.