Stare drewniane chałupy cieszą się sporą popularnością zwłaszcza wśród młodych inwestorów. Niesamowity klimat domu drewnianego z reguły idzie w parze z wyjątkową lokalizacją działki. Żeby można było w takim budynku zamieszkać, trzeba przeprowadzić renowację. Jak zabrać się do przebudowy i zaplanować prace? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i kiedy nie warto zajmować się remontem domu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.
Odnawianie starego domu z drewna – inwestycja dla pasjonatów
Wiele osób wybiera remont starego domu drewnianego, uznając to za korzystniejsze, niż budowę nowego obiektu. Ceny starych zniszczonych chat rzeczywiści przyciągają wielu potencjalnych kupców. Takie budynki są bardzo klimatyczne, a szczególnie cenią je osoby poszukujące oryginalnych i wyjątkowych miejsc do zamieszkania.
Choć w przypadku domów drewnianych często wspomina się o ich krótkiej żywotności, nie jest to regułą. W naszym kraju nadal stoją budynki drewniane wzniesione w jeszcze w XV wieku. Korzystając z nowowczesnych rozwiązań technicznych z dziedziny budownictwa, możesz wydłużyć życie starego domu o kolejnych kilkadziesiąt lat.
Jeśli jesteś zainteresowany taką lokalizacją, musisz mieć świadomość konieczności przeprowadzenia generalnego remontu obiektu. Tylko wówczas będzie nadawał się do zamieszkania. Przed zakupem pamiętaj, że nie każdy budynek nadaje się do odnowienia. Musisz ocenić ich stan techniczny, a najlepiej zlecić ekspertyzę specjalistów budowlanych. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie rozbiórka.
Remont starego domu drewnianego – od czego zacząć?
Jeśli znalazłeś budynek z drewna w dobrym stanie, możesz zabrać się za prace renowacyjne. Wielu doświadczonych specjalistów wspomina, że pierwszą czynnością powinno być wyczyszczenie komina. Szczególnie w nieużytkowanych obiektach przewody odprowadzania spalin mogą być nieszczelne, zapchane ptasimi gniazdami i resztkami roślinnymi. Rozpalenie kominka przy takim przewodzie może doprowadzić do pożaru domu. Jeśli komin wymaga wymiany, warto zabrać się za to na samym początku prac remontowych.
Szczególnej uwagi wymaga więźba i połać dachowa. Wystarczy wejść na strych, żeby ocenić jakość więźby. Poskręcane zawilgocone belki to słaby prognostyk przed oględzinami połaci dachowej. Jeśli dach przecieka, postaraj się zlokalizować miejsce przedostawania się wilgoci do wewnątrz. Czasem rozszczelnia się otwór, którym wyprowadzany jest komin. Wówczas problem można załatwić dosyć szybko i niewielkim nakładem pracy. Izolację termiczną z wełny mineralnej układaj dopiero po uszczelnieniu połaci.
Jak zrobić remont elewacji drewnianej chaty?
Sposób odnawiania elewacji dawnego domu zależy od rodzaju materiału wykończeniowego. Najczęściej ściany zewnętrze są układane z bali. Takie obiekty są stosunkowo łatwe do odnowienia, ponieważ warstwa drewna jest bardzo gruba. Wystarczy zetrzeć z bali patynę i usunąć próchno. Szczeliny trzeba uzupełnić. Tu z pomocą przyjdzie pianka montażowa, która dodatkowo będzie ociepleniem ściany budynku. Mocniej uszkodzone elementy wymienić na nowe. Po ścieraniu drewno powinno nabrać ciepłego jasnego koloru, dlatego całość można z zewnątrz pomalować farbą bezbarwną.
Wymiany będą wymagały wszystkie okna i drzwi. Trudno przypuszczać, że w nieużytkowanym budynku stolarka będzie w dobrym stanie. Możesz jednak natknąć się na problem, próbując dobrać odpowiednie produkty, ponieważ dawniej nie obowiązywały obecne standardy wymiarowe. Nastaw się na to, że wszystkie okna będzie trzeba zamówić na wymiar.
Odnawianie i przebudowa wnętrza domu
Znacznie więcej pracy czeka cię wewnątrz. Podłoga może wymagać wymiany, a w niektórych pomieszczeniach spotkasz jedynie klepisko. Jeśli drewniana podłoga jest w dobrym stanie, wystarczy ją osuszyć i wykończyć deskami. Pora przejść do przegród pionowych. W domach z drewna ściany wykańczane były z reguły deskami lakierowanymi. Po wielu latach lakier będzie się łuszczył. Niektóre deski mogą wymagać wymiany na nowe. Pozostałe możesz zetrzeć i pomalować na nowo. Deski będą też najlepszym materiałem do wykonania ścian działowych i wydzielenia sypialni, łazienki czy salonu.
Sporo problemu może sprawić poprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej. Nie wszystkie przewody można ukryć i zamaskować, a wiercenie otworów przelotowych przez popękane deski może być ryzykowne. W obiektach z drewna szczególną uwagę przy układaniu przewodów trzeba zwrócić na przepisy przeciwpożarowe.
Remont drewnianego domu – szacunkowy koszt
Ile będzie kosztował remont starej chaty? Wpływ na koszty będzie miał przede wszystkim zakres robót i powierzchnia obiektu. Specjalistyczne serwisy i osoby remontujące domy wskazują widełki od 700 do prawie 2000 złotych za metr kwadratowy budynku. Brany jest pod uwagę generalny remont z wymianą instalacji i okien. Ponad połowę tych kosztów stanowi robocizna. Jeśli zatem zabierasz się za odnowienie samodzielnie, masz spory potencjał, żeby ograniczyć koszty.
Remont starego domu drewnianego to zadanie dla ludzi z pasją i dysponujących wolnym czasem. Nie zawsze w ostatecznym rozrachunku okaże się to bardziej opłacalne niż budowa domu od podstaw. Bez względu na to zyskasz oryginalne miejsce do życia.