Decydując się na zbudowanie domu piętrowego, automatycznie zgadzasz się na stworzenie wewnątrz niego schodów. Wybierzesz schody kręcone, zabiegowe czy półkowe? Każda z tych konstrukcji ma w sobie coś niezwykłego. Sprawdź, na którą się zdecydować.
Schody kręcone to konstrukcje cenione głównie dlatego, że zajmują bardzo mało miejsca. Kolejną zaletą schodów spiralnych jest komfort ich użytkowania. Posiadacze takich schodów podkreślają wielokrotnie, że są to konstrukcje, które wyróżniają się łatwością w pielęgnacji oraz niebanalnym wyglądem. Poniżej znajdziesz szczegółową listę opisującą proces tworzenia tych konstrukcji. Sprawdź, co cię czeka!
Chcesz stworzyć schody kręcone? Wybierz odpowiedni materiał
Pierwszym krokiem przy konstruowaniu schodów spiralnych, które zwane są również kręconymi, jest podjęcie decyzji co do materiału wykonania. Obecnie do budowania samych stopni wybiera się głównie:
- metal;
- drewno;
- szkło;
- kamień.
Metal oraz szkło będą doskonałym wyborem, jeśli preferujesz styl industrialny. Schody spiralne wykonane z tych materiałów spotkasz również w domach urządzonych w stylu skandynawskim. Drewniana wersja schodów krętych sprawdzi się natomiast w pomieszczeniach inspirowanych nowoczesnymi projektami, nawiązującymi jednak do tradycyjnego stylu. Kamienne schody są z kolei rozwiązaniem najrzadziej stosowanym. Wybiera się je z reguły do przestronnych willi.
Czym wyróżniają się schody kręcone, spiralne?
Chciałbyś stworzyć w swoim domu kręcone schody? W takim razie zapomnij o tym, jak buduje się zwykłe konstrukcje ze spocznikiem. W przypadku schodów krętych zasada tworzenia jest zupełnie inna. W samym środku konstrukcji znajduje się okrągły rdzeń – słup, który przytwierdzony jest do stropu. Poszczególne stopnie musisz po prostu przytwierdzić do tego słupa. Te elementy schodów okrągłych mogą mieć różne kształty. Najczęściej są to:
- trójkąty;
- trapezy
- prostokąty;
- półkola.
Ile potrzeba miejsca na schody kręcone?
Największą z zalet kręconych schodów jest właśnie to, że są one kompaktowe. W niewielkim wnętrzu takie rozwiązania sprawdzą się idealnie. Jeśli wejście na piętro znajduje się w ciasnym przedpokoju, tradycyjne wersje schodów mogą być złym rozwiązaniem, z racji zabierania powierzchni użytkowej. W zasadzie do stworzenia omawianych tutaj schodów krętych wystarczy ciasny, wysoki korytarz lub przedpokój.
Jak zrobić schody kręcone?
Jeśli jesteś przekonany, że w swoim domu chcesz posiadać schody kręcone, to możesz je zrobić samodzielnie. Niektóre firmy oferują gotowe zestawy, przeznaczone do samodzielnego montażu. Do takiego produktu dołączona jest, oczywiście, szczegółowa instrukcja, która opisuje, jak stworzyć schody kręcone spiralne krok po kroku. Na takie rozwiązanie możesz się zdecydować, gdy:
- masz pewność co do swoich umiejętności technicznych;
- posiadasz niezbędne akcesoria potrzebne do montażu
- dysponujesz elektronarzędziami;
- możesz poświęcić na to trochę wolnego czasu.
Kiedy nie decydować się na samodzielny montaż?
Zrezygnuj z samodzielnego montażu, gdy masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z tym zadaniem. Pamiętaj, że kluczową kwestią jest bezpieczeństwo osób, które mają w przyszłości z tych schodów korzystać. Jeśli obawiasz się, że stworzona przez ciebie konstrukcja będzie zagrażać bezpieczeństwu domowników, po prostu zrezygnuj z samodzielnego montażu. Wybierz firmę, która może zająć się tym za ciebie.
Schody kręcone – budowa krok po kroku
- Przygotuj powierzchnię, na której mają stanąć schody okrągłe w domu. Musisz zwrócić uwagę na to, jak solidny jest strop, do którego zamontujesz konstrukcję. W schodach kręconych ma to ogromne znaczenie z racji sił rozkładających się podczas korzystania z konstrukcji. Zanim przejdziesz do kolejnego kroku, ważne jest też to, abyś ocenił, ile potrzebujesz miejsca na schody kręcone.
- Wykonaj słup, który stanowić będzie rdzeń całego szkieletu. W przypadku gotowego zestawu może być ci łatwiej. Producent szczegółowo opisuje, jak zamontować rdzeń do podłogi oraz stropu.
- Przymocuj stopnie i podstopnice do rdzenia. W tym kroku przyda ci się wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka.
- Zamontuj poręczne przy schodach okrągłych. Pamiętaj, że schody bez nich mogą zostać niedopuszczone do użytku przez inspektora budowlanego.
Ceny schodów kręconych
Skoro już wiesz, jak zrobić schody kręcone, to zapewne interesuje cię ich cena. Konstrukcje te występują w wersjach tańszych, gdy schody zrobione są z drewna lub betonu, oraz droższych, takich jak schody metalowe oraz szklane. W zasadzie na cenę schodów kręconych wpływa głównie użyty materiał. Koszty związane z tworzeniem balustrad, oświetlenia czy montażem ozdobników są już mniejsze. Nie wpłyną on w dużym stopniu na ostateczny koszt całej inwestycji.
Porównanie cen z innymi rodzajami schodów
Biorąc pod uwagę tradycyjne schody ze spocznikiem, zabiegowe oraz kręcone, to te ostatnie okazują się najtańsze w stworzeniu. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest możliwość zakupienia konstrukcji w niemalże gotowej wersji. Mając zmysł majsterkowicza, możesz samodzielnie zbudować takie schody kręcone i przez to dodatkowo zaoszczędzić. Więcej zapłacisz jedynie za wersję szklaną, co wynika z wysokiej ceny szkła hartowanego, które jest stosowane w takich konstrukcjach.
Dlaczego warto wybrać schody kręte?
Jest wiele zalet schodów kręconych. Przede wszystkim wyróżniają się one świetnym wyglądem. Przyciągną wzrok twoich gości już od pierwszych minut ich wizyty. Te niezwykłe konstrukcje są również bardzo wygodne w użytkowaniu. Łatwość montażu sprawia, że coraz więcej osób je wybiera te. Teraz możesz być jedną z nich!