Schody młynarskie – czym są i gdzie możesz je stosować?

schody młynarskie

Schody młynarskie to jedna z propozycji, która pozwala łączyć dwie kondygnacje. Ich wyjątkowa konstrukcja jest lekka, a do tego zajmuje znacznie mniej miejsca. Sprawdź, jak przygotować i zamontować ją samodzielnie.

Dotychczas schody miały po prostu spełniać podstawowe zadanie, do jakiego zostały stworzone. Dziś Polacy zaczynają inwestować w schody, które nie tylko są funkcjonalne, ale przy tym również świetnie wyglądają. Takie właśnie są schody młynarskie. Sprawdź, co wyróżnia te konstrukcje i kiedy warto w nie zainwestować.

Schody młynarskie proste – charakterystyka

Ten typ schodów nie wyróżnia się niczym szczególnym, co może sugerować już sama nazwa. Schody młynarskie proste są konstrukcjami przeznaczonymi głównie do pomieszczeń z wysokim sufitem. Najczęściej można spotykać konstrukcje o wysokości ponad 3 metrów.

Prosty montaż schodów

Punkty podparcia tych schodów znajdują się tylko przy górnej oraz dolnej części szkieletu. Pozwala to na umieszczanie schodów młynarskich w ciasnych pomieszczeniach. Tam, gdzie nie mógłbyś zastosować schodów tradycyjnych ze spocznikiem, sprawdzą się właśnie schody młynarskie. Są one jednak polecane do wnętrz, które użytkują przede wszystkim osoby dorosłe. Balustrada wybierana do tego rodzaju rozwiązań jest zwykle mało rozbudowana, co wpływa na bezpieczeństwo ciągu komunikacyjnego.

Jak zamontować schody młynarskie do ściany?

Proste wersje schodów młynarskich montuje się bardzo szybko i łatwo. Tutaj sprawdzą się metalowe łączniki i kątowniki. W niektórych przypadkach wykorzystuje się kotwy do drewna. Umieszcza się je w otworach, w górnej części schodów. Zastanawiasz się, jak zamontować schody młynarskie do ściany? W takim przypadku kotwy mogą być doskonałym wyborem.

Popularne rodzaje schodów młynarskich

Obecnie spotkać możesz:

  • schody młynarskie zabiegowe – mają one kilka dolnych stopni umieszczonych pod kątem prostym do reszty konstrukcji, tak, że tworzą zakręt. Ta konstrukcja dostępna jest w wersji z podstopnicami oraz bez nich;
  • schody młynarskie kacze – jest to specyficzny typ schodów. Wyróżnia je nieregularny kształt stopni. Z jednej strony schodek może być wąski, a z drugiej – szeroki. Ten ergonomiczny kształt sprawia, że wchodzenie po kaczych schodach młynarskich jest bardziej naturalne i nie obciąża tak bardzo twoich kolan.

Jak zrobić schody młynarskie?

Jeśli chciałbyś samodzielnie stworzyć młynarskie schody, jest wiadomość, która cię ucieszy. Stworzenie takiej konstrukcji jest stosunkowo łatwe. Potrzebujesz:

  • drewna z drzew iglastych;
  • wkrętów ciesielskich;
  • łączników;
  • elektronarzędzi, takich jak wkrętarka, wiertarka, szlifierka, piła tarczowa do drewna;
  • lakieru do drewna;
  • bejcy (opcjonalnie).

Proces tworzenia schodów młynarskich rozpocznij od dokonania pomiarów miejsca, w którym chcesz je ustawić.

Wybór drewna do budowania schodów młynarskich

Zabierając się za schody młynarskie, powinieneś wiedzieć, że do ich konstruowania sprawdza się drewno iglaste z sosny, jodły lub świerku. Drewno musi być dobrze wysuszone, żeby nie zawierało więcej niż 10% wody. Tworząc schody z wilgotnego drewna, narażasz się na to, że może dojść do pękania materiału. Niekiedy spotyka się też schody młynarskie metalowe. Pasują one bardziej do stylu industrialnego.

Schody młynarskie z zabiegiem, wykonane z metalu

Z powyższych akapitów możesz wysnuć wniosek, że schody młynarskie wykonuje się głównie z drewna. Proces samodzielnego tworzenia takich konstrukcji faktycznie kojarzony jest z tym materiałem. Natomiast, jeśli chcesz, możesz zakupić także schody młynarskie metalowe. W ich przypadku montaż jest banalnie prosty – wystarczy posłużyć się dołączaną do zestawu instrukcją. Niewątpliwą zaletą takiej konstrukcji jest duża wytrzymałość.

Wybierz schody idealnie dobrane do Twojego domu

Skoro wiesz już, jak zrobić schody młynarskie, czas wziąć się do pracy. Jeśli dysponujesz nieco większą przestrzenią użytkową, warto wybrać schody młynarskie zabiegowe. Są one komfortowe w użytkowaniu, wyglądają świetnie i przyciągają wzrok gości. Jeśli nie masz czasu na prace stolarskie, schody młynarskie z zabiegiem możesz też po prostu zakupić w wersji do samodzielnego złożenia.

Jaki typ schodów sprawdzi się najlepiej w twoim domu?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na powyższe pytanie. Wszystko zależy od tego, jak duży jest twój dom. Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu powierzchni użytkowej, wybierz najprostszą wersję schodów młynarskich. Zajmują one mało miejsca, ale przy tym też są dość strome.

Korzystanie ze schodów młynarskich w wersji prostej nie należy do szczególnie komfortowych. Z tego powodu warto rozważyć wybór np. modelu zabiegowego, zwłaszcza w przypadku, gdy w domu mieszkają małe dzieci czy osoby starsze.

Największe zalety schodów młynarskich

Poniżej znajdziesz informacje mówiące o tym, dlaczego warto zainwestować w schody młynarskie. Ich główne zalety to:

  • niska cena;
  • prosta, ale stylowa konstrukcja;
  • możliwość samodzielnego stworzenia całego szkieletu;
  • dopasowanie do niewielkiej przestrzeni użytkowej;
  • montaż bez konieczności przytwierdzania do ściany;
  • estetyczny wygląd, dobrany do różnych wnętrz.

Jeśli powyższe akapity zachęciły cię do zainwestowania w schody młynarskie, to musisz wiedzieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Dobrym pomysłem jest zlecenie stworzenia takowej konstrukcji znajomemu stolarzowi. W takim przypadku możesz liczyć na dobrą cenę, zaoszczędzisz czas i zyskasz naprawdę solidną konstrukcję wykonaną przez specjalistę z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Ściana z lameli. Jak wykonać wolnostojącą ażurową ściankę działową z lameli?

Next Article
dach kopertowy

Jak wygląda konstrukcja dachu kopertowego i ile to kosztuje?

Related Posts