Schody półkowe to jedna z cech charakterystycznych dla stylu industrialnego. Mogą przybierać różne formy. Sprawdź, jak takie schody zrobić samodzielnie. Dowiedz się, z jakich materiałów mogą być przygotowane.
Przeglądając oferty mebli czy różnych dodatków do swojego domu na pewno zauważasz, jak dużo z nich nawiązuje do wspomnianego trendu. Podczas budowania domu z reguły od razu uwzględnia się w nim obecność schodów. Sprawdź, czym są schody półkowe, jak zabrać się za ich montaż oraz jaka jest cena tych konstrukcji.
Nowoczesne schody półkowe – czym dokładnie są?
Tradycyjne wersje schodów powstają głównie z betonu, który dodatkowo uzbraja się metalowymi prętami. Jest to więc element, którego z oczywistych powodów nie da się łatwo zamienić na inny.Czy schody betonowe również mogą wyglądać atrakcyjnie? Oczywiście! O ile są to schody półkowe betonowe, które stworzysz samodzielnie.
Schody półkowe a gotowe konstrukcje
Zanim bliżej poznasz wygląd i zalety schodów półkowych, musisz wiedzieć, że nie dostaniesz ich w sklepie stacjonarnym ani nie kupisz przez Internet. Konstrukcje te dostępne są jedynie na zamówienie. Możesz więc sam zdecydować, z jakiego materiału powstaną twoje wymarzone schody półkowe. Cena w dużym stopniu będzie tutaj czynnikiem zależnym właśnie od twoich preferencji.
Co wyróżnia ten typ schodów?
Już sama nazwa konstrukcji może cię nieco naprowadzać na jej wygląd. Są to schody montowane do ściany, czym nie różnią się bardzo od większości modeli. Istnieją jednak pewne cechy, które odróżniają schody półkowe od innych. Te cechy to:
- brak podstopnic;
- brak belek wspornikowych;
- elementy nośne ukryte wewnątrz każdego stopnia;
- nietuzinkowy wygląd.
Brak podstopnic jest cechą charakterystyczną schodów półkowych. Konstrukcja opiera się o elementy nośne, ukryte wewnątrz stopni. Sprawia to, że elementy te nie muszą mieć ze sobą styczności. Na pierwszy rzut oka schody półkowe z balustradą wyglądają tak, jakby były zawieszone w powietrzu. To właśnie ta cecha sprawia, że coraz częściej do nowoczesnych wnętrz wybiera się schody półkowe. Montaż tych konstrukcji nie jest bardzo dużym wyzwaniem, ale o tym dowiesz się z kolejnych akapitów.
Schody półkowe – z czego powstają?
Do tworzenia omawianych tutaj konstrukcji wykorzystuje się obecnie najczęściej jeden z czterech rodzajów materiałów. Są to:
- drewno;
- metal;
- szkło
- beton.
W stylu industrialnym, o którym była już wcześniej mowa, dominuje metal i to z niego powstają również schody półkowe. Stelaż, który możesz kupić w Internecie, możesz zamontować do ściany, która stanowi podporę dla twojej konstrukcji. Pojedyncze stopnie po prostu umieść w wyznaczonych miejscach na stelażu. Istnieją też schody półkowe zabiegowe, bez stelaża zewnętrznego.
Jak wyglądają pojedyncze stopnie?
Nie bez powodu schody półkowe nazywa się często bolcowymi. Za utrzymywanie stopnia oraz osób, które po nim stąpają, odpowiada gruby bolec. Nie licząc części umieszczanej w ścianie, długość kołków jest praktycznie taka jak długość całego stopnia. Bez względu na to, czy wybierzesz schody półkowe betonowe, drewniane czy metalowe, zasada ich montowania jest taka sama.
Schody półkowe – jak zrobić je w swoim domu?
Do stworzenia nowoczesnych schodów półkowych będziesz potrzebować:
- belki nośnej umieszczonej w ścianie;
- stopni;
- stelaża (opcjonalnie).
Najważniejszych elementem przy tworzeniu schodów półkowych jest belka nośna. Wykonuje się ją z żelbetu lub stali. Od wytrzymałości belki zależeć będzie wytrzymałość twoich schodów, więc warto wybrać naprawdę solidne rozwiązanie. Montaż schodów półkowych musi być wykonany tak, że po przymocowaniu stopnia nie będzie się on ruszał w żadną stronę.
Stelaż schodów półkowych – kiedy możesz go zastosować?
Jako stelaż można tutaj rozumieć dwa elementy. Stelaże dzielą się na:
- wewnętrzne – stosuje się je zamiast belki żelbetowej. Jest to element, który powinieneś umocować do ściany jeszcze na etapie budowania domu. Dzięki temu unikniesz poważnych prac remontowych na późniejszym etapie. Schody półkowe na stelażu montuje się łatwiej niż w zwykłej belce;
- zewnętrzne – to opcjonalne rozwiązanie. Element ten stanowi dodatkową podporę dla stopni. Powinieneś zamontować go po zewnętrznej stronie całej konstrukcji.
Schody półkowe szklane
Zanim zdecydujesz się na nowoczesne schody półkowe ze szkła, powinieneś wiedzieć, że te konstrukcje są droższe od wcześniej wymienianych. Szklane schody półkowe mają stopnie wykonane z grubego szkła hartowanego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest niezwykły wygląd konstrukcji oraz jej duża wytrzymałość na uszkodzenia. Minusem schodów półkowych ze szklanymi stopniami jest, oczywiście, cena.
Zadbaj o bezpieczeństwo – pomyśl o balustradach
Inwestując w schody montowane do ściany, wybierz te z balustradą. Nie będzie to dużo większy koszt, za to wzrośnie poziom bezpieczeństwa w twoim domu. Balustrady do takowych konstrukcji możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotowe. Dostępne są najróżniejsze modele, dlatego wybór odpowiedniego wzoru zależy tylko od twoich preferencji. Z reguły balustrady przy stopniach półkowych wykonuje się z metalu lub drewna.
Schody półkowe zabiegowe – nowoczesne rozwiązanie do twojego domu
Na co dzień spotykasz się głównie ze schodami, które zostały wyposażone w spocznik. Jest to element konstrukcyjny umieszczany w miejscu, gdzie zmienia się kierunek wchodzenia. Można powiedzieć, że spocznik jest poziomym, większym schodkiem. Natomiast schody zabiegowe, o których już wcześniej wspomniano, to konstrukcja, która wyróżnia się tym, że:
- nie ma spocznika;
- w rzucie ma kształt litery U;
- składa się ze stopni, które mogą mieć kształt trójkąta lub trapezu;
- zajmuje mniej miejsca niż schody ze spocznikiem.
Wielokrotnie widziałeś na pewno schody zabiegowe w tradycyjnej wersji. Jednak od jakiegoś czasu, powstają także schody zabiegowe półkowe. Je również możesz zrobić samodzielnie i sporo osób się na to decyduje. Ten wariant prezentuje się szczególnie dobrze, gdy zostanie wykonany ze szkła.
Podsumowanie – ważne dodatkowe informacje
Skoro już wiesz, jak zrobić schody półkowe, to zapewne zastanawiasz się nad tym, jakie powinny mieć wymiary. Schody półkowe to taki typ konstrukcji, który wymiarami musi być dopasowany do pomieszczenia, w którym się znajduje. Nie ma tutaj idealnego przepisu czy złotych proporcji.
Wielokrotnie spotkać się możesz z pytaniami o to, czy konstrukcja schodów półkowych pozwala na zamontowanie oświetlenia. Brak podstopnic w tych schodach może stanowić pewien problem. Oświetlenie możesz jednak łatwo zamontować pod stopniami. Idealnie sprawdzą się w takim przypadku listwy LED.
Grubość ściany, do której przytwierdzisz stopnie schodów półkowych, nie może być mniejsza niż 20 cm. Zanim zdecydujesz się na montaż schodów półkowych, sprawdź, czy twoja ściana na pewno jest gotowa na przymocowanie do niej takiej konstrukcji.