Czy wiesz, dlaczego silikon sanitarny jest nieodzownym elementem wykończenia łazienki i kuchni? To on w głównej mierze odpowiada za szczelność połączeń. Sprawdź, jakie są rodzaje silikonu jak go nakładać i czym usuwać.
Wykończenie jest niemal tak ważnym etapem prac remontowych, jak sam montaż akcesoriów i materiałów. To od niego zależy, jak prezentuje się pomieszczenie i w jaki sposób przebiega eksploatacja urządzeń. Podobnie rzecz ma się z kuchnią, łazienką czy pralnią, czyli miejscami, w których wykorzystuje się wodę. Jej negatywny wpływ na otoczenie da się zminimalizować, stosując we właściwy sposób silikon sanitarny. Na początku warto jednak rozróżnić typy tych substancji.
Jakie są rodzaje silikonów?
Na rynku istnieje kilka rodzajów silikonów, które mają różne właściwości. Oczywiście znajdą się też wśród nich tzw. silikony uniwersalne, jednak nie będą miały zastosowania w specjalistycznych pracach monterskich i wykończeniowych. Poniżej zestawiono najpopularniejsze rodzaje silikonu:
- silikon sanitarny – może występować w formie bezbarwnej lub kolorowej (najczęściej białej). Charakteryzuje się zapachem octu, który przeciwdziała pojawianiu się pleśni. Sprawdza się głównie w miejscach kontaktu urządzeń i akcesoriów z wodą, np. w łazienkach i kuchniach, ze względu na swoją wodoszczelność. Znany jest również jako silikon hydrauliczny;
- silikon uniwersalny (budowlany) – znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i poza nimi, bardzo dobrze trzyma się powierzchni gładkich (szkło, metal), jak również porowatych (beton, kamień). Jest wykorzystywany do tworzenia spoin w urządzeniach chłodniczych, wykańczania połączeń między ramami okiennymi a szkłem lub fugowania płytek;
- silikon wysokotemperaturowy – zazwyczaj wytrzymuje temperatury rzędu 250-280°C. Dzięki temu wykorzystuje się go do tworzenia spoin w miejscach stałego oddziaływania ciepło. Silikon ten ma zastosowanie głównie w silnikach lub instalacjach grzewczych;
- silikon szklarski – przeznaczony przede wszystkim do zadań związanych z uszczelnianiem szklanych materiałów. Jest odporny na promieniowanie UV, dlatego można go używać podczas szklenia okien. Dobrze trzyma się gładkich i porowatych powierzchni.
Silikon szybkoschnący – jaki wybrać?
To, ile schnie silikon, zależy od rodzaju produktu. Niektóre z nich mają zastrzeżenie, że użytkowanie urządzeń jest możliwe dopiero po 24 godzinach od aplikacji. Jeżeli nie możesz czekać, przyda ci się silikon szybkoschnący, który ma obniżony czas schnięcia. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt minut, a maksymalnie 1,5 godziny.
Użytkowanie takiego produktu niesie za sobą pewne konsekwencje. Oczywiście, dla wprawionego montera nie mają one znaczenia, jednak w przypadku początkujących majsterkowiczów są kluczowe. Niewłaściwe nałożenie substancji powoduje, że czas na jej usunięcie jest niezwykle krótki, więc trzeba mieć naprawdę pewną rękę podczas aplikacji takiego silikonu.
Nakładanie silikonu sanitarnego – jak to zrobić?
W przypadku większości substancji klejących lub tworzących warstwę stałą na inny materiale zasadnicze znaczenie ma przygotowanie podłoża. Chociaż istnieją produkty, które wybaczają błędy, to jednak warto silikon sanitarny biały lub jakikolwiek inny aplikować na oczyszczone podłoże.
Podczas prac monterskich polegających na instalacji nowych akcesoriów kuchennych i łazienkowych prace przebiegają gładko. Gorzej jest w przypadku zrywania starych warstw i nakładania nowych. Jak możesz sobie z tym poradzić?
Jak usunąć stary silikon i czym nałożyć nowy?
Możesz liczyć na powodzenie, używając odpowiednich narzędzi i mając odrobinę wyczucia. Szukając informacji o tym, czym usunąć silikon, możesz natrafić na kilka rozwiązań. Najchętniej wybierany jest jednak zwykły nożyk, tzw. tapeciak. Przede wszystkim powinien mieć długie ostrze i możliwe jak najbardziej płaską konstrukcję, żeby można było przyłożyć go do płaszczyzny.
Najpierw przejedź nożykiem jak najbliżej powierzchni wanny, brodzika lub innego elementu zabezpieczonego silikonem i postaraj się wpuścić ostrze noża maksymalnie głęboko. Następnie zrób to samo od strony ściany, pamiętając, by nie porysować urządzeń. Stary silikon sanitarny nie odejdzie w całości, trzeba się więc liczyć z użyciem dodatkowych preparatów.
Środek do usuwania silikonu – kiedy warto go zastosować?
Płynny środek do usuwania silikonu przydaje się szczególnie wtedy, gdy wokół urządzeń pozostały resztki starej warstwy uszczelniającej. Dzieje się tak, gdy nałożony silikon jest już bardzo stary lub zniszczony przez pleśń. To może być efektem nieodpowiedniego doboru do warunków w pomieszczeniu.
Czym zmyć silikon w takiej sytuacji? Możesz nałożyć na niego nierozcieńczony płyn do naczyń i pozostawić do rozpuszczenia. Pewniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dedykowanych preparatów chemicznych. Po ich zastosowaniu pamiętaj, by dokładnie i do sucha wytrzeć powierzchnię przed aplikacją nowej warstwy.
W jaki sposób nałożyć silikon sanitarny?
Wodoodporny silikon kolorowy lub bezbarwny możesz nakładać samodzielnie i nie będą ci do tego potrzebne wyszukane narzędzia. Przydadzą ci się za to:
- taśma malarska (najlepiej niebieska);
- pistolet do aplikacji silikonu;
- nożyk do obcięcia końcówki kartusza;
- szpachelka z tworzywa sztucznego o różnych wysokościach fugi;
- gąbka nasączona wodą.
Na początku oklej ścianę, wannę lub inny element taśmą malarską z zachowaniem nieco większej niż warstwa silikonu szczeliny. Ważne jest to, jak kłaść silikon – od tego zależy szczelność całej warstwy. W tym celu stałym strumieniem, nie tworząc żadnych przerw, przejedź wzdłuż elementu, który chcesz zasilikonować.
W kolejnym etapie silikon sanitarny należy zebrać szpachelką, wybierając odpowiednią wysokość fugi. Po zakończeniu procesu możesz zerwać taśmę i wilgotną gąbką bardzo delikatnie wyrównać powierzchnię. Dzięki temu całość nie będzie miała żadnych nierówności. Możesz zrobić to również palcem, pamiętając, by najpierw zamoczyć go w wodzie.
Dlaczego tak ważne jest dokładne położenie silikonu?
Dobrze dobrany silikon sanitarny, który został odpowiednio nałożony, gwarantuje wieloletnią szczelność. Chociaż jest to pozornie niewielka i cienka linia spajająca dwa elementy, odpowiada za nieprzedostawanie się pod spód zbędnej wody. Podobnie rzecz ma się z innymi rodzajami silikonu, które chronią przed przedostawaniem się oleju, cieczy lub powietrza.
Silikon sanitarny – gwarancja szczelności
Silikon sanitarny to materiał, który przydaje się w wielu miejscach. Podczas remontu kuchni czy łazienki jego zastosowanie jest wręcz niezbędne. Dzięki temu artykułowi wiesz już, jak usunąć stary silikon i położyć nową, świeżą warstwę. W ten sposób samodzielnie, bez konieczności wynajmowania specjalisty, wykonasz większość prac przy odświeżeniu wnętrz.