Szafa zabudowana. Jak zrobić to samodzielnie?

Szafa zabudowana to mebel, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem.Nie przez przypadek. Łączy bowiem estetykę i praktyczność. Jeśli stworzysz taką szafę samodzielnie, wówczas obniżysz koszty. W jaki sposób zrobić szafę ścienną? Sprawdź!
szafa zabudowana

Funkcjonalność pomieszczeń zwiększa się po zagospodarowaniu przestrzeni w najlepszy możliwy sposób. Podczas prac nad projektami wyposażenia wnętrz sporo uwagi poświęca się właśnie funkcjonalności mebli. Alternatywą dla gotowych szaf i komód jest szafa zabudowana. To mebel wykonywany na wymiar zgodnie z życzeniem inwestora. Dzięki temu maksymalnie wykorzystuje przestrzeń pomieszczenia. Poza tym, sprawdza się w obiektach o nieregularnych kształtach. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Zabudowane szafy – charakterystyka

Szafa zabudowana daje też ogromne możliwości przy urządzaniu pomieszczenia. Można bowiem nadać jej dowolny kształt. Najczęściej wybierane są proste regularne bryły, jednak konstrukcja może być bardziej wymyślna. Na estetykę wpływasz także poprzez wybór materiału na produkcję frontów i to, w jaki sposób zostaną wykończone. Na powierzchni mebli możesz tworzyć dekoracyjne frezy i bawić się zestawianymi kolorami.

Szafa wnękowa czy zabudowana?

Zabudowana szafa i szafa wnękowa to określenia używane są zamiennie dla nazwania mebli wykonywanych na wymiar. Czy słusznie? Szafa wnękowa to mebel, montowany wewnątrz przygotowanych wnęk ściennych, które tworzone są przy budowie obiektu. Z kolei szafa zabudowana ma bardziej uniwersalne zastosowanie i można ją osadzić:

  • na ścianach;
  • w kuchniach;
  • w przedpokojach.

Zatem szafa wnękowa jest jednym z typów szaf zabudowanych. Jednak nie każda szafa zabudowana jest szafą wnękową.

Szafa ścienna – gdzie ją stosować?

Szafa zabudowana może stanowić element wyposażenia niemal dowolnego pomieszczenia. Najczęściej kojarzy się z przedpokojem, który powinien mieć specjalne miejsce na ubrania. Ponadto, zabudowane szafy na wymiar z miejscem na sprzęt AGD sprawdzają się w kuchniach. Także jedna ze ścian salonu może być wykończona taką zabudową. Wszystkie elementy wyposażenia będą w jednym miejscu, a przestrzeń utrzyma jednocześnie ciekawą stylistykę.

Z czego wykonuje się zabudowane szafy?

Meble na wymiar można wykonywać z różnych materiałów. Najczęściej do ich tworzenia używa się drewna i płyt meblowych. Oto cechy tworzyw, z których powstają szafy zabudowane:

  • drewno – ten materiał pozwala na wykonanie bardzo trwałych mebli, które mogą przetrwać dekady. Jest łatwy w obróbce i daje możliwość ukazania ciekawego rysunku drewna. Wadą jest wysoka cena materiału;
  • płyty meblowe – materiał wykonany z mielonych i sklejonych części drewna, który stosowany jest do tworzenia większości mebli. Zaletą jest możliwość formowania elementów, wykonywania nawiertów czy frezów pod zawiasy. Płytom można nadać wykończenie w dowolnym kolorze i wzornictwie. Materiał ustępuje jednak drewnu pod względem trwałości.

Jak zrobić szafę wnękową na wymiar?

Na rynku działa wiele firm, które zajmują się wykonywaniem szaf zabudowanych i innych mebli na wymiar. Ich usługi są kosztowne, ale będziesz miał spokój, gdy zlecisz zadanie fachowcom. Jeśli jednak masz trochę wolnego czasu i lubisz prace stolarskie, zastanów się nad samodzielnym wykonaniem mebla. Z pewnością da ci to więcej radości, a także będzie znacznie tańsze. Jak zrobić szafę wnękową? Zacznij od pomiarów i zastanów się, jakie elementy będą w niej niezbędne.

Projekt szafy wnękowej

Budowę każdego mebla musisz zacząć od rozrysowania go. Projekt szafy wnękowej musi opierać się na precyzyjnych pomiarach. Dokładnie zaplanuj, w którym miejscu stanie szafa. Jeśli mierzysz wnękę, pozostaw kilka centymetrów wolnego miejsca, co pozwoli ci wsunąć mebel lub wyjąć go w razie potrzeby.

Zaplanuj wszystkie części konstrukcji

Rozplanuj półki, wnęki czy nietypowe załamania konstrukcji dostosowane choćby do kształtu poddasza. Zastanów się również, czy będziesz potrzebował dodatkowych akcesoriów. W szafach pod zabudowę często wieszane są drzwi przesuwne, których nie montuje się jedynie w kuchniach. Szafa zabudowana w sypialni musi być także wyposażona w lustro.

Dopasuj wymiary elementów

Podczas przygotowania projektu szafy zabudowanej weź pod uwagę wymiary płyt meblowych. Najczęściej mają one rozmiary 2500 x 1250 mm i grubość 18 milimetrów. Oczywiście, możliwe jest przycięcie ich na wymiar i łączenie. Jednak miejsce połączenia zawsze będzie widoczne, dlatego trzeba je potem zamaskować. Wynika z tego, że musisz przygotować projekt bardzo precyzyjnie z uwzględnieniem ułożenia każdego elementu.

Zamówienie poszczególnych elementów

Dobry projekt to klucz do dalszej pracy przy szafie ściennej. Na podstawie precyzyjnego planu łatwo przygotujesz poszczególne części szafy. Jeśli masz sprzęt i miejsce, możesz pociąć płyty samodzielnie. Jednak bez trudu znajdziesz firmę, która przygotuje dla ciebie wszystkie elementy i nałoży okleinę. Musisz jednak dokładnie wszystko wyrysować, zaznaczyć krawędzie z okleiną i miejsca frezowania pod zawiasy. Jeśli przyłożysz się do projektu, składanie szafy zabudowanej okaże się przyjemnością.

Narzędzia do montażu zabudowanej szafy

Do montażu przygotowanych wcześniej elementów nie będziesz potrzebował skomplikowanych narzędzi. Elektronarzędzia szlifierskie lub frezujące w zasadzie okażą się zbędne. Do wykonywania otworów montażowych w szafie zabudowanej wykorzystasz wiertło do drewna zamocowane we wkrętarce. Przydadzą się także:

  • wkręty do drewna;
  • śruby do tworzenia wewnętrznych mocowań;
  • zawiasy.

Koniecznie wyposaż się w kilka wkrętaków i młotek oraz inne podręczne narzędzia.
W wielu mieszkaniach szafa zabudowana jest jedynym sposobem na to, żeby wykorzystać dostępną przestrzeń. Bez niej trudno jest schować wszystkie przedmioty i utrzymać porządek. Posiadacze małych mieszkań często stawiają szafy zabudowane w każdym możliwym miejscu. Stanowi to jednak problem przy zmianie aranżacji. Jeśli decydujesz się na szafę wnękową z lustrem, musisz mieć świadomość, że przez kilkanaście lat będzie ona zajmowała wybrane miejsce i go nie zmienisz. Szafy pod zabudowę do przedpokoju, sypialni czy salonu powinieneś więc dokładnie zaplanować i przemyśleć, czy na pewno mają stać w konkretnym punkcie domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Grzyb na ścianie – w jaki sposób usunąć grzyb i pleśń z zagrzybionej ściany?

Next Article
całoroczne domy bez pozwoleń

Całoroczne i sezonowe domy bez pozwoleń na budowę – poznaj możliwości i zasady

Related Posts