Jak właściwie przeprowadzić układanie paneli podłogowych w swoim domu?

układanie paneli podłogowych

Chcesz zmienić podłogę w swoim mieszkaniu, ale nie wiesz, w jaki sposób się za to zabrać? Ten artykuł jest dla ciebie! Dowiesz się z niego, jak układać panele podłogowe. Poznasz też kilka zasad ważnych podczas kładzenia nowej podłogi.

Nie ma co się dziwić, że wiele osób nie przepada za bałaganem podczas remontu własnego mieszkania. Ogólny zamęt potrafi przysporzyć sporo stresu, a wszechobecny kurz i bałagan nie poprawiają humoru. Odświeżenie mieszkania nie zawsze jednak się z tym wiąże. Przykładem może być montaż paneli podłogowych. Co musisz uwzględnić przed rozpoczęciem prac? Jak się układa panele podłogowe bez pomocy fachowej ekipy? Sprawdźmy!

Montaż paneli podłogowych – od czego zacząć?

Skoro myślisz o panelach podłogowych, odrzuciłeś już inne rodzaje materiałów do pokrycia podłogi. Nie zmienia to faktu, że wśród samych paneli znajdziesz kilka kategorii, które możesz rozważyć. Są to np. panele:

  • laminowane;
  • wodoodporne (np. winylowe);
  • drewniane;
  • korkowe.

Podejmując decyzje o wyborze konkretnego produktu, ustal najpierw, co jest twoim priorytetem. Może chodzić o wzór, wyciszenie, jakość lub styl. Sprawdź, wybierając konkretne panele podłogowe, jak układać dany rodzaj. To też może mieć znaczenie. Przypadkowy wybór raczej nie spełni wymagań stawianych nowej podłodze.

Panele podłogowe – montaż samodzielny

W sumie położenie podłogi z paneli nie jest niczym trudnym i da się wykonać tę pracę samodzielnie. Ewentualnie, jeśli pomieszczenie jest dosyć duże, możesz poprosić o pomoc bliską osobę. Dodatkowym motywatorem jest to, ile kosztuje układanie paneli przez fachowców. Zazwyczaj wraz z listwami przypodłogowymi są to kwoty rzędu 18 zł/m². Szczególnie przy dużych powierzchniach stawka za całość pracy może być wysoka.

Skoro masz już wybrany materiał i chcesz wykonać to zadanie samodzielnie, zacznij od pomiarów. Nie chodzi tylko o sprawdzenie, jak dużo materiałów i listew przypodłogowych potrzebujesz do wykończenia pokoju lub innego pomieszczenia. Układanie paneli podłogowych wiąże się też z ustaleniem poziomów. Może się okazać, że podłoga jest na tyle krzywa, że trzeba będzie zrobić dodatkową wylewkę betonową. Wiąże się to z koniecznością zerwania obecnej warstwy, bez względu na to, co jest na niej położone.

Uwzględnij też konieczność położenia na spód folii paroizolacyjnej. Stosuje się ją szczególnie w tych pomieszczeniach, które są narażone na przedostawanie się wilgoci od spodu. W mieszkaniach w blokach jest to raczej zbędne. Decyzja jednak zawsze należy do ciebie. Po przeprowadzeniu pomiarów możesz zacząć układanie paneli podłogowych krok po kroku.

Panele – układanie bez zrywania podłogi

W niektórych wypadkach można pokusić się o montaż paneli bez pozbywania się starej warstwy. Jest jednak kilka warunków. Przede wszystkim płytki lub inny materiał muszą być dobrze wypoziomowane. Jeżeli są na nich uskoki, należy zastosować maty wyrównujące, które jednocześnie stanowią podkład pod panele. Ubytki należy wyrównać, podobnie jak głębokie i szerokie fugi.

Często metoda „nowe na stare” wiąże się z użyciem paneli winylowych. Ich montaż jest bardzo prosty, a bogactwo wzorów pomaga w odnalezieniu odpowiedniego modelu. Poza tym można je naklejać na warstwę wyrównawczą wyposażoną w klej na górnej warstwie. Takie sposoby sprawdzą się, gdy zdecydujesz się na kładzenie paneli na starej warstwie podłogi.

Co zrobić, gdy na starej podłodze nie jest możliwe położenie paneli?

Czasami sytuacja nie pozwala na to, by ułożyć panele na starej warstwie. Może to być spowodowane znacznymi różnicami w poziomach, powstaniem dużego progu między pomieszczeniami lub po prostu chęcią zerwania starego podłoża. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Zanim weźmiesz się za położenie paneli, skuj płytki lub pozbądź się starej warstwy podłogi. Po tym zabiegu sprawdź, jaka różnica poziomów występuje między pomieszczeniami i czy nierówności nie wymagają zrobienia wylewki. Może okazać się niezbędna.

Jak przebiega montaż paneli podłogowych?

Po wykonaniu pomiarów i przygotowaniu podłogi kup materiał. Ważne, aby panele leżały w pomieszczeniu, w którym będą ułożone, przynajmniej przez dobę. Pozwoli to na wyrównanie poziomu wilgoci i temperatury, co zapobiegnie wypaczaniu paneli podłogowych – układanie podłogi jest dzięki temu łatwiejsze i daje pewny efekt.

Jaki jest pierwszy krok, który musisz zrobić? Dokładnie odkurz powierzchnię. Pył i zabrudzenia stałe z poprzedniej warstwy mogą przeszkodzić podczas układania paneli. Jest to szczególnie ważne, jeśli wcześniej wykonana została wylewka i konieczne było jej szlifowanie.

W dalszym etapie czeka cię rozłożenie izolacji. Jeśli nie decydujesz się na folię paroizolacyjną, wystarczy mata podkładowa. Jest wystarczająca nawet na niewielkie nierówności.

Materiał podkładowy zazwyczaj sprzedawany jest w taflach lub rolkach. Układa się go jak najbliżej siebie, a łączenia warto zespolić zwykłą taśmą malarską. W dalszej kolejności układanie paneli podłogowych wymaga ustalenia, w jaki sposób będą przebiegać łączenia wzdłużne. Zasada jest taka, by były one ułożone prostopadle do okna, a więc równolegle do kąta padania naturalnego światła. W tym momencie znowu czeka cię kilka pomiarów.

Układanie paneli – jakich pomiarów należy dokonać?

Znając dokładne ustawienie rzędów paneli, zmierz szerokość pomieszczenia. Chodzi o to, by sprawdzić, czy montaż ostatnich elementów przy drugiej ścianie jest możliwy bez docinania. Podczas pomiaru zostaw z każdej strony 1 cm odstępu. Zazwyczaj bardzo rzadko się to zdarza, dlatego lepiej przewidzieć to na początku prac. Jeśli szerokość ostatniego rzędu będzie bardzo mała, warto przeciąć wzdłuż pierwszy rząd, by oba miały jednakową szerokość.

Konieczne jest też uwzględnienie otworu drzwiowego. Panele zazwyczaj są wpuszczane mniej więcej do osi futryny, dlatego nie idą równo ze ścianą. Zanim zaczniesz układanie paneli podłogowych, zmierz, jaki wycinek będzie potrzebny w pierwszym rzędzie, który jednocześnie dotyka ściany i drzwi. Być może będzie na tyle mały, że wystarczy skrócić ten rząd.

Kolejny pomiarem jest długość pomieszczenia. Układanie paneli podłogowych jest bardzo proste, jeśli wykona się te wszystkie czynności wcześniej. Pomiar długości pozwoli ci ustalić, jak długi wycinek będzie potrzebny na końcu.

Panele podłogowe – jak układać po wykonaniu pomiarów

Jeśli całość jest zmierzona w każdym możliwym kierunku, możesz przystąpić do kładzenia pierwszego rzędu. Sposoby łączenia są różne i zwykle określone przez producenta. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją, zanim na siłę będziesz starał się wciskać jeden element w drugi. W tej pracy liczy się precyzja.

Możesz połączyć dwa panele ze sobą i przyłożyć je do ścian pamiętając, by odseparować je od nich dystansami. W zależności od tego, w ile osób wykonywana jest praca, inaczej kładzie się panele podłogowe – montaż pojedynczy to dobry wybór, gdy pracujesz sam. Natomiast, jeśli ktoś ci pomaga, możecie zdecydować się najpierw łączyć wszystkie panele w rzędzie krótszym bokiem, a potem zespalać je ze sobą dłuższymi odcinkami.

Gdy pierwszy rząd jest na miejscu, pora zabrać się drugi. Zazwyczaj zasada jest taka, że rozpoczyna się odciętym fragmentem ostatniego panela w poprzednim rzędzie. Nie powinien on być krótszy niż 30 cm. Dzięki temu łączenia poprzeczne nie będą na siebie zachodziły. Podłoga z paneli, które układa się na przemian całym elementem i połówką w kolejnym rzędzie, prezentuje się niezwykle elegancko.

Jak się układa panele podłogowe, gdy dwa rzędy są gotowe?

Tutaj w zasadzie sprawa jest już bardzo prosta. Rząd za rzędem powinien wyglądać tak jak dwa pierwsze. Układanie paneli podłogowych w tym momencie nie ma w sobie większej filozofii, a największe trudności pojawiają się w momencie natrafienia na przeszkody. Zaliczają się do nich np. rury c.o. wpuszczane w podłogę lub szafy wnękowe i inne nieprzestawne meble. Konieczne jest wtedy dokładne wycięcie wszelkich zakamarków.

Panele – układanie ostatniego rzędu

Dużo trudności podczas prac może przysporzyć ostatni rząd. Jeśli do tej pory wszystko szło zgodnie z planem, możesz być zaskoczony, jakie efekty uzyskasz na finiszu. W tym momencie okaże się też, czy ściany są proste. Dlatego na samym końcu warto inaczej montować panele – układanie należy przeprowadzać z każdym elementem osobno, mierząc go i docinając w razie potrzeby. Przy zastosowaniu się do tej wskazówki praca powinna zakończyć się sukcesem.

Jak układać panele i unikać błędów?

W zasadzie nie ma sensu się powtarzać – wszystko, co wymieniono powyżej, trzeba uwzględniać. Wystarczy wybrać dobre akcesoria i panele – montaż przebiegnie bez zakłóceń, o ile będziesz pamiętać o podstawowych zasadach. Wymieniono je poniżej w telegraficznym skrócie:

  • nie układaj maty na całości, by po niej nie deptać;
    zawsze stosuj dystanse;
  • nie dobijaj paneli na siłę rękoma;
  • stosuj dobijak, by zniwelować szczeliny w całym rzędzie;
  • docinaj elementy poza miejscem montażu;
  • zawsze pozbywaj się pyłu z miejsc łączeń paneli;
  • staraj się nie chodzić po krawędzi ułożonych paneli, aby nie zniszczyć łączenia;
  • do wyrzynarki stosuj dedykowany nóż, który nie wyszczerbi paneli;
  • mierz dwa razy, a tnij raz.

Montaż paneli a potrzebne narzędzia

To raczej jasne, że paneli nie da się ułożyć, mając w ręku jedynie miarkę i poziomicę. Dlatego Do wykonania tej średnio skomplikowanej czynności potrzebne ci będą:

  • taśma malarska;
  • nóż „tapeciak”;
  • marker lub ołówek;
  • miarka;
  • poziomica;
  • młotek;
  • dobijak;
  • dystanse;
  • nakolanniki;
  • wyrzynarka lub piłka ręczna;
  • pilnik do drewna;
  • odkurzacz;
  • kątownik (winkiel).

Mając te narzędzia, z pewnością poradzisz sobie z montażem paneli podłogowych.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki ułatwiające układanie paneli podłogowych są uniwersalne. Przydają się zarówno podczas układania elementów laminowanych, drewnianych, jak i winylowych. Czasem jednak trzeba uwzględnić dodatkowe zasady, szczególnie jeśli chcesz układać panele w niestandardowy sposób np. w jodełkę lub w sposób przypominający szachownicę. Z uwagi na stopień trudności najlepiej powierzyć takie prace fachowcom.

Jeśli wybierzesz najprostszy sposób na układanie paneli podłogowych, wykonanie tych prac z pewnością da ci sporo satysfakcji. Szczególnie po ich zakończeniu i uzyskaniu estetycznego efektu końcowego. Pamiętaj jeszcze, by na zakończenie zamontować listwy przypodłogowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wapno palone

Jak powstaje wapno palone i dlaczego wciąż jest niezbędne w budownictwie?

Next Article
zaprawa cementowa

Zaprawa cementowa – jak ją przygotować i do czego służy?

Related Posts