Wapno palone to wciąż niezbędny związek podczas budowy domu. Znajdziesz je w zaprawach murarskich czy betonie komórkowym. Jak powstaje? Na czym polega gaszenie wapna palonego? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Produkcja tlenku wapnia w dalszym ciągu jest niezbędna dla wielu branż. Wapno palone to bardzo ważny składnik między innymi zapraw murarskich. Dowiedz się, jak bardzo jest ono istotne w branży budowlanej i rolnictwie.
Czym jest wapno palone?
Mimo, że na rynku znaleźć dziś można bardzo wiele nowoczesnych rozwiązań, jeśli chodzi o materiały i chemię budowlaną, pewne produkty znajdują zastosowanie od setek czy nawet tysięcy lat. Jednym z nich z pewnością jest wapno palone. To związek, który powstaje w wyniku wypalania skały wapiennej.
Jak otrzymać wapno palone?
Otrzymywanie wapna palonego możliwe jest tylko przy zastosowaniu specjalnych pieców, zwanych wapiennikami.
Powstałe w tym procesie wapno palone to inaczej wapno niegaszone. Występuje w postaci brył powstałych w wyniku wypalenia, a także proszku, który otrzymuje się poprzez kruszenie i mielenie.
Wapno palone i gaszone – czym się różnią?
Oba związki chemiczne powstają dzięki skałom wapiennym. Do otrzymania wapna gaszonego konieczne jest jednak wykorzystanie wapna palonego. Wapno palone i gaszone to jednak dwa zupełnie inne związki, które mają różne zastosowania.
O ile wapno palone wykorzystywane jest przede wszystkim w przemyśle budowlanym do przygotowywania różnego rodzaju zapraw, o tyle wapno gaszone stosuje się głównie w rolnictwie. Dzięki niemu powstają sztuczne nawozy czy też stosowane jest do zmiękczania wody.
Jak powstaje wapno palone?
Ten niezwykle istotny dla wielu gałęzi przemysłu związek powstaje w momencie wypalania skał wapiennych w niezwykle wysokiej temperaturze. Potrzebne jest rozgrzanie pieca do około 1000 stopni Celsjusza. Po zakończeniu procesu wypalania powstaje właśnie wapno palone. Reakcja, która tutaj zachodzi, to termiczny rozkład węglanu wapnia.
Produkt, który otrzymuje się w wyniku wspomnianej powyżej reakcji to sporej wielkości bryły. Dlatego też konieczne jest jego rozdrobnienie. Ten ostatni produkt możemy znaleźć w sklepie.
Gaszenie wapna palonego
Każdy z pewnością choć raz w swoim życiu słyszał, że istnieje wapno palone i gaszone. Nie wszyscy jednak mają świadomość, w jaki sposób powstaje ten drugi związek.
Najpierw trzeba przygotować wapno palone. Do tego celu wykorzystuje się specjalne piece, które osiągają temperaturę około tysiąca stopni Celsjusza. Zachodzi wówczas reakcja rozkładu węglanu wapnia.
Kolejnym procesem, który należy przeprowadzić, jest gaszenie wapna palonego. Przeprowadzić można go na dwa sposoby, mokry i suchy.
Gaszenie wapna palonego na mokro
Jednym ze sposobów otrzymywania wapna gaszonego jest gaszenie wapna palonego na mokro. W ten sposób otrzymamy coś, co określa się mianem mleka wapiennego. Nazwa wiąże się z dużym udziałem wody w całym procesie. Potrwa on zdecydowanie dłużej, jeśli wapno palone nie zostanie rozdrobnione.
Gaszenie wapna palonego „na sucho”
Wapno palone można zamienić w wapno gaszone także w inny sposób, czyli„ na sucho”. Otrzymane w ten sposób wapno gaszone będzie miało inną formę niż we wspomnianym wyżej pierwszym sposobie. Będą to przede wszystkim bryły i proszek.
Wapno gaszone w ten sposób powstaje przy bardzo niewielkim udziale wody. Tak otrzymane wapno gaszone nazywamy hydratyzowanym.
Wapno palone – wzór chemiczny
Produkt powstały w wyniku wypalania skały wapiennej to tlenek wapnia. Inna nazwa dla tego związku to wapno palone. Jak wskazuje wspomniana wcześniej wapna, składa się on z pierwiastków tlenu oraz wapnia. Reakcję zachodzącą w trakcie wypalania skały wapiennej zapisuje się w ten oto sposób: CaCO3 → CaO + CO2.
Jak więc widzimy, wskutek działania temperatury węglan wapnia zamienia się w tlenek wapnia (wapno palone) oraz dwutlenek węgla, który wydzielany jest w trakcie procesu. Wzór chemiczny dla wapna palonego to zatem CaO.
Wzór dla wapna gaszonego
W wyniku gaszenia wapna palonego otrzymujemy wapno gaszone. To związek, który jest niezbędny do produkcji między innymi sztucznych nawozów. Wodorotlenek wapnia powstaje w wyniku zetknięcia się wapna palonego (CaO) z wodą (H2O). Zachodzi wówczas reakcja, którą zapisać można w ten sposób:
CaO + H2O → Ca(OH)2
Wzorem chemicznym dla wapna gaszonego, a więc wodorotlenku wapnia, jest Ca(OH)2.
Wapno palone – zastosowanie
Wapno palone to związek, bez którego nie sposób wyobrazić sobie dziś przemysłu związanego z materiałami budowlanymi. Choć w sklepach trudno dziś kupić samo wapno palone, znajdziemy je w wielu produktach, z którymi dość często mamy styczność.
Tlenek wapnia jest niezwykle istotnym składnikiem przede wszystkim dla różnego rodzaju zapraw. Mogą to być zaprawy murarskie czy tynkarskie. Wapno palone występuje więc już raczej jako półprodukt.
Wapno palone i jego właściwości izolacyjne
Wapno palone to także składnik betonu komórkowego, który jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych budulców do budowy domu. Zapewnia bardzo dobre trzymanie ciepła w budynku, co pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie.
Inne zastosowania wapna palonego i gaszonego
Ponadto, wapno palone znajduje zastosowanie w dziedzinach takich jak hutnictwo czy rolnictwo. Pozwala między innymi na odkwaszenie gleby. Skutecznie można też z jego pomocą zwalczać owady.
Nie można też oczywiście zapomnieć o fakcie, że bez wapna palonego nie może powstać wapno gaszone. To z kolei jest konieczne do funkcjonowania szeregu kolejnych gałęzi przemysłu, a w szczególności rolnictwa.
Gdzie kupić wapno palone?
W dzisiejszych czasach wapno palone jest dosyć trudno znaleźć w zwykłym sklepie budowlanym. Wszystko w związku z rozwojem branży budowlanej i produkcją coraz to tańszych zapraw czy innych produktów, w których skład wchodzi właśnie wapno palone. Rzadko więc zachodzi konieczność samodzielnego stosowania wapna palonego. Jeśli to jednak konieczne, wapno palone kupić można na przykład od producenta. Jeśli chodzi o zwyczajne wapno palone, cena nie jest wysoka. Tonę kupisz już za kilkaset złotych.
Rola wapna palonego w przemyśle
Wapno palone jest niezwykle istotnym związkiem, który jest szeroko stosowany. Tak naprawdę niektóre branże bez wapna palonego nie mogłyby działać. Dzięki rozwojowi jeśli chodzi o produkcję chemii budowlanej, konsument rzadko szuka go w sklepie. Dzięki temu związkowi powstają jednak nadal:
- różnego rodzaju zaprawy;
- farby;
- sztuczne nawozy;
- wiele innych środków, gdzie wapno palone jest istotnym półproduktem.
Wapno palone umożliwia też produkcję wapna gaszonego, które szczególnie często znajduje zastosowanie w rolnictwie czy ogrodnictwie.
Wiesz już, jak powstanie wapno palone. To substancja, która jest używana od wieków w budownictwie i innych branżach. Mimo że jego rola nieco zmalała i trudniej znaleźć je w sklepach, wapno palone (i gaszone także) nadal jest użyteczne.