Tradycyjna, drewniana więźba dachowa to najpopularniejsza konstrukcja dachu. Są jednak inne rodzaje więźby dachowej. Jak na tym tle prezentują się wiązary dachowe?
Prawdopodobnie nie ma takiego rozwiązania, które miałoby samych zwolenników. Podczas budowy domu spotkasz się z wieloma opiniami, które mogą pomóc lub utrudnić podjęcie konkretnych decyzji. Jedną z nich jest wybór konstrukcji dachowej. Jakie masz opcje? Dlaczego warto rozważyć wiązary dachowe?
Wiązary dachowe drewniane czy inne rozwiązania?
Od czego zależy konstrukcja dachu? Wpływ na wybór projektu ma przede wszystkim uwarunkowanie geograficzne, kąt pochylenia połaci dachowych i waga pokrycia. Bardzo często wiązary drewniane wykorzystuje się w krajach, gdzie panują zmienne warunki atmosferyczne – silne wiatry i opady śniegu, który ciężki i szczególnie przy dodatnich temperaturach może uszkodzić konstrukcję dachową. Nie łatwo też się go pozbyć. Dlatego nośność dachu musi być większa.
Więźba krokwiowa z kołkami
W tradycyjnych rozwiązaniach krokwie montuje się do murłaty przy pomocy pojedynczych wkrętów. Murłata natomiast jest przykręcana na szpilki do wieńca z żelbetonu. Konstrukcja ta poddawana jest nie tylko sile nacisku ze strony pokrycia dachowego, ale również oddziałuje na nią wiatr, co sprzyja podrywaniu elementów. Wiązary dachowe montuje się bezpośrednio do wieńca poprzez specjalne kołki. To poprawia stabilność całej konstrukcji.
Wiązary dachowe – jak zrobić dach tym sposobem?
W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań wiązary dachowe mają opinię solidniejszych konstrukcji. Dlaczego? Przede wszystkim są wykonywane zazwyczaj przez firmy bezpośrednio współpracujące z producentami wiązarów lub przez pracowników tychże przedsiębiorstw. Poza tym, drewno jest szlifowane i wysuszone przed wykonaniem konstrukcji. Nie da się tego powiedzieć o innych rozwiązaniach, które zazwyczaj bazują na świeżym nieoszlifowanym drewnie prosto z tartaku.
Wiązary – cena a jakość
Montaż elementów przez profesjonalistów może być związany z nieco większymi kosztami, jednak zawsze odpłaca się jakością. Niestety nie można tak powiedzieć o wszystkich firmach ciesielskich, które oferują swoje usługi na rynku. Wiązary dachowe są też trudniejsze do wykonania, dlatego nie każdy podejmuje się tego typu prac.
Wiązary dachowe – cena inwestycji
Zazwyczaj wykonanie więźby dachowej metodą tradycyjną z obecnością murłaty i stempli jest nieco tańsze. Oczywiście, ostateczny koszt uzależniony jest od wielu czynników np.:
- kąta nachylenia dachu;
- ilości użytego drewna;
- trudności konstrukcji;
- kosztów montażu (uzależnione są od danej firmy i regionu);
- dodatkowych propozycji inwestora.
Dlatego nie da się przewidzieć na 100%, ile kosztują wiązary dachowe. Zazwyczaj koszt jest o kilka tysięcy większy od metody tradycyjnej.
Czy warto zainwestować w wiązary prefabrykowane?
Jeżeli możesz skorzystać z oferty na wiązary dachowe prefabrykowane, warto wybrać tę opcję. Dlaczego? Przede wszystkim gotowe elementy produkowane w zakładach posługujących się wyspecjalizowanymi maszynami jest bezpieczne pod względem wymiarowym. Prefabrykaty są instalowane na miejscu, a ich wytwarzanie jest przystosowane do twojego projektu domu.
Szybka instalacja, czyli atut wiązarów prefabrykowanych
Poza tym, te rodzaje więźby dachowej skracają czas potrzebny na instalację konstrukcji, co w dużej mierze przekłada się na zyski inwestora. Im mniej czasu jest potrzebne do stworzenia dachu, tym lepiej. Szybciej można też przejść do wykonywania pokrycia dachowego.
Jakie zalety mają wiązary dachowe?
Stworzenie konstrukcji dachowej z wiązarów drewnianych ma spore zalety. Przede wszystkim, wiązary kratowe nie muszą opierać się na ścianach wewnętrznych. Dlatego rozkład pomieszczeń może być dowolny, bo dach nie ma żadnego wpływu na lokację ścian nośnych w środku domu.
Krótsze prace i niższe koszty
Kolejna zaleta to możliwość wykonania dachu bez implementacji murłaty, co ma wpływ na zmniejszenie kosztów i czasu wykonywanych prac. Wiązary dachowe umożliwiają montaż stropu drewnianego, co również pomaga zaoszczędzić środki. Unika się w ten sposób konieczności wylewania drogiego i ciężkiego stropu żelbetowego. Możliwy jest też sufit podwieszany montowany bezpośrednio do konstrukcji.
Stabilność i ochrona przed śniegiem
Kolejne zalety tego sposobu budowy dachu to jego wysoka odporność na ciężary. Ma to znaczenie szczególnie podczas sporych opadów śniegu i jego utrzymywania się przez dłuższy czas. Porywisty wiatr ma negatywny wpływ na sztywność konstrukcji i jej stabilność, a wiązary dachowe drewniane lub stalowe bardzo mocno poprawiają stabilność konstrukcji. W przypadku murłaty, która jest przykręcana do wieńca śrubami, konieczne jest co kilka lat sprawdzenie jakości połączenia. W przypadku wiązarów nie ma takiej konieczności.
Zmniejszenie nakładów na izolację poddasza
Warto też wspomnieć o izolacji poddasza lub strychu. Jeśli miejsce to będzie służyło jedynie do przechowywania drobnych rzeczy lub w ogóle nic na nim nie będzie, koszt izolacji jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku zagospodarowanej przestrzeni i ocieplenia dachu. Poza tym wiązary dachowe można zaprojektować tak, by w poszczególnych pomieszczeniach sufit mógł być wyższy.
Kiedy wiązary dachowe się nie sprawdzą?
Zazwyczaj kluczem do wyboru pewnych rozwiązań jest koszt. Wiązary dachowe stalowe lub drewniane są często droższe od tradycyjnej więźby dachowej, dlatego nie każdy chce zdecydować się na ten sposób konstrukcji dachu. Poza tym, tradycyjne wiązary nie uwzględniają zagospodarowania poddasza jako przestrzeni użytkowej. Ma to znaczenie szczególnie w małych domach, gdzie każdy m2 jest na wagę złota.
Brak miejsca i nieprzystosowanie do dachów kopertowych
Poza tym, nośność stropu drewnianego nie może równać się z żelbetowym (ok. 50 kg/m2). Dlatego zazwyczaj nie da się na nim urządzić kolejnego składziku, który będzie mieścił wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy.
Jeszcze jedna wada tego rozwiązania to ograniczona liczba spadów dachu. Zazwyczaj wiązary dachowe są montowane na konstrukcjach jedno- i dwuspadowych. W przypadku większej ich liczby koszty diametralnie rosną, a przestrzeń wewnętrzna zamienia się w gąszcz drewna niczym las.Jak w przypadku większości pomysłów związanych z budową domu wiązary dachowe mogą się sprawdzić, ale równie dobrze może być inaczej, ponieważ wszystko zależy od charakterystyki i projektu domu. Przeanalizuj dokładnie powyższe wskazówki i cechy tego rozwiązania, by sprawdzić, czy w twoim przypadku będzie to optymalne rozwiązanie. W ostateczności przecież to ty będziesz użytkownikiem swojego domu.