Wycior do komina – narzędzie do czyszczenia układów kominowych

Wycior do komina pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń z jego wnętrza w okresie między wizytami profesjonalistów. Pozwoli ci on uniknąć zagrożenia związanego z zapchanym kominem. Jaka lanca do czyszczenia komina będzie odpowiednia? Dowiedz się z naszego tekstu!
wycior do komina

Podczas standardowej eksploatacji domu i kominka grzewczego możesz nie zdawać sobie nawet sprawy z istnienia przewodów kominowych. Nikt nie zaprząta sobie głowy także zawartością przewodów, choć zdecydowanie lepiej, żeby jej nie było. W wielu domach wycior do komina stanowi element dekoracji i wystawki przed kominkiem. Osoby, które dorzucają jedynie trochę polan do ognia, mogą nawet nie wiedzieć, jak go używać. Tymczasem regularne czyszczenie może zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania kominka. Jak wycior do czyszczenia komina od dołu lub od góry może ci pomóc? Sprawdź!

Wycior do czyszczenia komina – element wyposażenia kominka

Już wiesz dość ogólnie, za co odpowiadają wyciory do komina. Warto jednak zagłębić się w temat. Odpowiadamy na pytanie, jak jest zbudowany ten element i jaką odgrywa rolę dla bezpieczeństwa instalacji.

Jak zbudowany jest wycior do czyszczenia komina?

Wycior do komina jest ręcznym narzędziem wykonanym z dwóch części. Najważniejsza jest szczotka, która znajduje się na końcu wysięgnika lub linki. To jej budowa i gabaryty odpowiadają za zbieranie zanieczyszczeń z komina. Oprócz niej do narzędzia może być zamocowane także obciążenie, które wykorzystywane jest głównie przy wybieraniu sadzy od góry.

Dlaczego lanca do czyszczenia komina jest taka istotna?

Spalanie węgla czy drewna w niskiej temperaturze prowadzi do powstawania ciężkich spalin. Te w postaci sadzy osiadają na powierzchni wewnętrznych ścianek komina. Same w sobie nie są niebezpieczne, jednak ich duże nagromadzenie może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

Jakie konsekwencje może mieć osad z sadzy?

Sadza wewnątrz komina może się zapalić, a to już nie żarty. Pod wpływem wysokiej temperatury wewnątrz komina pojawia się żar podsycany spalinami, co może prowadzić do pożaru dachu czy zapalenia komina. Nagromadzona sadza zwęża też kanały kominowe. To sprawia, że spaliny cofają się do wnętrza pomieszczenia. Dlatego konieczne jest usuwanie sadzy poprzez regularne czyszczenie komina od dołu i od góry.

Jaki wycior do komina wybrać?

Jakie masz opcje? Są to:

  • szczotka do komina prostokątna;
  • szczotka okrągła;
  • wycior do komina na lince;
  • wycior na wysięgniku.

Na rynku możesz znaleźć wiele produktów, które służą do usuwania sadzy z wewnątrz przewodów kominowych. Niektóre się mocno różnią, a inne są do siebie łudząco podobne. Jaki wycior do komina będzie najlepszy dla ciebie? Musisz sam zdecydować. Weź pod uwagę warunki techniczne w twoim mieszkaniu i sposób, w jaki możesz wykonywać prace.

Średnica otworu kominowego, czyli dopasuj wycior

Choć przewody kominowe mają najczęściej standardowe wymiary, wycior do komina musi być do nich dopasowany. Pamiętaj o odpowiedniej średnicy i pasującym kształcie rur wewnętrznych, jeśli zamierzasz zakupić takie narzędzie. Szczotka wyciora nie może mieć zbyt mała, ponieważ nie wyczyści skutecznie przewodu. Z kolei za duża średnica to recepta na zablokowanie szczotki wewnątrz kanału. Pamiętaj też o kształcie, ponieważ okrągły wycior do komina o kwadratowym przekroju będzie nieskuteczny.

Sposób czyszczenia przewodu

Można wyróżnić dwie metody czyszczenia przewodów kominowych, które zależą od sposobu, w jaki wykonujesz pracę. Dlatego podczas wyboru musisz zastanowić się, czy jest ci potrzebny:

  • wycior do komina od dołu – to wszelkiego rodzaju akcesoria pozwalające na czyszczenie układu z poziomu paleniska. Wycior wpuszczany jest od paleniska, kratki wentylacyjnej nad kominkiem lub innych kratek wentylacyjnych wzdłuż ciągu kominowego;
  • wycior do komina od góry – charakterystyczna budowa szczotki zamocowanej na linie lub łańcuchu przywołuje skojarzenia z pracami kominiarskimi. Taki wycior do komina pozwala na czyszczenie od strony wylotu. Obciążenie szczotki przekłada się zaś na grawitacyjne opuszczanie jej do samego paleniska lub pieca.

Dalsze kryteria wyboru podane niżej także są istotne, jednak mają już mniejsze znaczenie dla funkcjonalności. Mimo wszystko możesz także zwrócić uwagę na:

  • materiał wykonania;
  • kształt szczotki wycierającej;
  • mechanikę działania wyciora.

Materiał wykonania

Materiał, z jakiego został wykonany wycior do komina, musi być dostosowany do rodzaju kanału. Przy kominach murowanych potrzebny jest wycior stworzony z linki stalowej zawieszonej na obciążeniu. Jeśli jednak przewód kominowy jest klinkierowy lub ze stali kwasoodpornej, musisz zastosować szczotkę z tworzywa sztucznego.

Kształt szczotki wycierającej

Tu możesz wybrać pomiędzy szczotką okrągłą lub kwadratową. Wszystko zależy od kształtu przekroju przewodu kominowego. Możesz także sięgnąć po szczotki spiralne okrągłe albo podłużny wycior do komina od dołu, który przypomina szczotkę do butelek.

Mechanika działania wyciora do komina

Najczęściej wycior do komina jest narzędziem ręcznym. Szczotka zbiera sadzę ze ścian komina, po tym jak poruszasz uchwytem. Jednak w sprzedaży czasem trafia się szczotka do komina na wiertarkę. Taki typ pozwala skuteczniej zbierać sadzę dzięki wprowadzeniu szczotki w ruch obrotowy.

Wycior do czyszczenia komina od góry – kryteria wyboru

Jeśli szczotka do czyszczenia komina od dołu nie jest wystarczająca i nie przyniesie satysfakcjonującego efektu, sięgnij po wycior do komina do czyszczenia od góry. W tym przypadku prace będziesz musiał rozpocząć od wejścia na dach. Wybierając takie narzędzie, weź pod uwagę:

  • rodzaj linki – najlepiej spisują się linki stalowe o średnicy minimum 3 mm, które wytrzymują mocne szarpnięcia podczas czyszczenia;
  • kształt i wagę obciążenia – obciążenie mocowane do wyciora do komina ciągnie szczotkę w dół, dlatego musi być dopasowane do średnicy przewodu i wytrzymałości linki.

Wycior do czyszczenia komina nie jest gwarancją sukcesu

Dobry wycior do czyszczenia komina ułatwi ci pielęgnację przewodów kominowych i zapewni bezpieczne użytkowanie kominka. Jednak samodzielne czyszczenie nie zastąpi profesjonalnych prac kominiarskich. W świetle przepisów przeglądy kominiarskie powinny się odbywać przynajmniej raz do roku, choć w okresie grzewczym zaleca się je częściej. Czy jednak musisz decydować się na wynajmowanie specjalistów, skoro twój wycior do komina jest skuteczny? Poruszymy teraz dwie ważne kwestie.

Bezpieczeństwo domowników

Nawet jeśli przewód kominowy jest całkowicie czysty, z kilku względów nie warto rezygnować z przeglądów okresowych. Przede wszystkim, żaden amatorski wycior do komina nie będzie tak skuteczny, jak profesjonalne narzędzia. Poza tym, dbałości o bezpieczeństwo najbliższych nigdy za wiele.

Brak przeglądu, czyli kłopoty z odszkodowaniem

Pojawia się także kwestia dokumentu potwierdzającego przegląd instalacji. Jeśli w budynku dojdzie do pożaru z przyczyny niezależnej od komina, możesz nie otrzymać odszkodowania. Brak ważnych badań jest najbardziej powszechną przyczyną odmówienia wypłaty przez ubezpieczyciela.
Jeśli mieszkasz w domu ogrzewanym za pomocą pieca węglowego lub w takim z kominkiem, wycior do komina powinien stać się jednym z elementów jego wyposażenia. Czyszczenie co pewien czas dostępnych miejsc pozwoli ci z poczuć się bezpiecznie i uniknąć ryzyka pożaru. Pozbędziesz się także nieprzyjemnego dymu, a na płonące w kominku polana będziesz patrzył już tylko z radością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wykładzina na schodach

Czy wykładzina na schodach to dobry pomysł? Jak ją zamontować, aby gwarantowała bezpieczeństwo?

Next Article
okno fix

Okno fix – co warto wiedzieć o oknach nieotwieranych?

Related Posts