Hałaśliwa ulica, sąsiedztwo zakładów przemysłowych czy sąsiad, który jest fanem koncertów muzyki (niekoniecznie) klasycznej, to często przyczyny udręki. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach można znaleźć jeszcze więcej podobnych czynników mających wpływ na zwiększoną emisję dźwięku. Mogą one znacznie utrudnić odpoczynek. Dlatego pomyśl o wyciszeniu ścian, bo być może ustrzeże cię to od wyprowadzki.
Wyciszenie ścian, czyli jak zyskać spokój?
Wspomniany hałas z różnych źródeł i stron może stać się naprawdę nieznośny. Twoje samopoczucie, a także zdrowie może się pogorszyć przez ciągłe i częste dźwięki, których masz już dosyć. Czy wyciszenie ścian to rozwiązanie skuteczne, które pozwoli ci się pozbyć problemu? Sprawdź!
Dlaczego wyciszyć siany?
Powodem, dla którego będziesz chciał wyciszyć ściany, powinien być nie tylko odmienny niż sąsiadów gust muzyczny. Ciągłe przebywanie w atmosferze zgiełku i nagła emisja hałasu (np. w sąsiedztwie lotniska) to recepta na problemy z odpoczynkiem. Możesz czuć się rozdrażniony, a brak możliwości wyciszenia czy przerywany sen będą prowadziły do problemów na tle nerwowym. Dlatego wyciszenie mieszkania od sąsiadów będzie wręcz zabiegiem higienicznym.
Wyciszenie, wytłumienie i wygłuszenie ścian
W pracach związanych z ograniczeniem emisji dźwięku możesz spotkać się z różnymi pojęciami. Odnoszą się one do nieco innych zabiegów. Najczęściej stosowane są pojęcia:
- wygłuszenie ścian – pojęcie stosowane na określenie wszelkich zabiegów i prac, które chronią pomieszczenie przed uciążliwymi dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz;
- wytłumienie ścian – tak nazywa się sposoby modernizacji pomieszczenia, które mają ograniczyć emisję dźwięku na zewnątrz. Przecież twoje zamiłowanie do muzyki także może przeszkadzać sąsiadom;
- wyciszenie ścian – tak nazywane są wszelkie prace, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się dźwięku. Zalicza się do nich zarówno wygłuszenie ścian, jak i ich wyciszenie.
Wygłuszenie ściany od sąsiada dzięki zmianie aranżacji
Dźwięki dobiegające od strony sąsiedniego mieszkania lub biura nie muszą być wcale głośną muzyką ani hałasem warsztatowym. Czasem hałas efekt błędów konstrukcyjnych. Zbyt cienkie ściany działowe i brak izolacji wewnątrz pozwalają na swobodne przenoszenie się fal dźwiękowych. Jak wygłuszyć mieszkanie? Dobrym i prostym sposobem na wyciszenie ścian będzie stworzenie zapory w postaci mebli. Spróbuj ustawić meblościankę na sąsiadującej ścianie. Powinieneś zauważyć różnicę.
Dekoracje ścienne w walce z hałasem
W walce z hałasem mogą przyjść ci z pomocą również akcesoria dekoracyjne. Jeżeli nie chcesz zastawiać ściany meblami, zastanów się nad obszernym obrazem albo dekoracyjnymi tkaninami. Nie muszą to być arrasy ani inne kosztowne dekoracje. Co zatem wybrać? Choćby inspirowany hinduską kulturą rajrang, który stanie się ciekawą i niedrogą, a przede wszystkim funkcjonalną ozdobą.
Wygłuszenie ściany od sąsiada podczas prac remontowych
Proste sposoby są najlepsze… pod warunkiem, że będą skuteczne. Nie zawsze wyciszenie ścian poprzez zmianę aranżacji będzie wystarczające. Jeśli czeka cię remont pomieszczenia, jesteś w dobrej sytuacji. Jednak gdy nie planowałeś prac, rozważ choć niewielki ich zakres. Podczas remontu znacznie łatwiej wprowadzić skuteczniejsze sposoby na wygłuszenie ściany.
Wygłuszenie akustyczne ścian panelami dekoracyjnymi
Kolejny sposób na wyciszenie ściany jest mało kosztowny i nie wymaga wielkiej ingerencji w budynek. Będzie to montaż paneli dekoracyjnych lub boazerii. Te konstrukcje możesz zamontować na szynach lub stelażach do powierzchni ściany. Dodatkowa warstwa podbita matą ograniczy rozprzestrzenianie się dźwięków i poprawi estetykę pomieszczenia. Żeby wygłuszenie ściany od sąsiada było skuteczniejsze, możesz wolną przestrzeń zapełnić dowolnym izolatorem.
Wyciszenie ściany panelami akustycznymi
Do wygłuszenia ściany w bloku możesz użyć także specjalnych mat. Te produkty są przeznaczone właśnie do takich zadań. Maty mają różną budowę, grubość i strukturę, a zatem także różne ceny. Najczęściej przyklejane są do powierzchni ścian za pomocą klejów montażowych. Niektóre zaś wymagają mocowania mechanicznego, czyli wkrętów lub śrub. Do najczęściej spotykanych mat izolacyjnych do wyciszenia ścian należą:
- mata korkowa – naturalny korek jest doskonałym izolatorem. Jego nieregularna struktura będzie nie tylko skutecznie wygłuszać, lecz także estetycznie wyglądać;
- panele gumowe – bardzo skuteczne maty strukturalne wykorzystywane są głównie w samochodach, jednak można umieścić je także na ścianach. Znakomicie tłumią wibracje, choć niski poziom estetyki sprawi, że lepiej będzie umieścić je pod panelami ściennymi;
- pianki z tworzyw sztucznych – masz ogromny wybór różnorodnych pianek wykonanych głównie z polipropylenu. Mogą mieć strukturę gładką, falowaną lub w postaci guzełek. Gładkie można pokryć farbą albo tapetą, a strukturalne maty sprawdzają się głównie za meblami lub pod panelami;
- panele tapicerowane – wygłuszenie akustyczne ścian za pomocą tapicerki to sposób bardzo skuteczny i jednocześnie estetyczny. Możesz zamówić odpowiedni panel na wymiar, dobierając kolorystykę materiału. W sprzedaży znajdziesz też gotowe panele w wielu wariantach.
Tynki strukturalne
Wyciszenie ścian będzie też możliwe po zastosowaniu tynków strukturalnych. Takie mieszanki zawierają dodatkowo drobne kruszywa. Kiedy zostają rozprowadzone, tworzą strukturalne nierówności na powierzchni tynku. Grubsza warstwa i nieregularna powierzchnia powodują rozpraszanie się dźwięków. Nie jest to jednak bardzo skuteczny sposób, ale raczej dodatek.
Wyciszenie ściany działowej między pomieszczeniami
Wszystkie wcześniej wymienione sposoby to metody na wyciszenie ściany od sąsiada. Jednak ścianki działowe pomiędzy biurami czy pokojami w domu także mogą sprzyjać roznoszeniu się hałasu. Dlatego zadbaj o to, żeby nowe ścianki były wypełnione izolacją akustyczną w postaci wełny mineralnej. Spróbuj też umieścić wewnątrz wymienione wcześniej maty. Wówczas możesz liczyć na bardzo skuteczne wyciszenie ścian i większy komfort, nawet jeśli obok ma pokój dziecięcy.
W większości przypadków wyciszenie ścian pozwoli ograniczyć uciążliwe hałasy dochodzące z sąsiedniego mieszkania, pokoju czy biura. Wszystkie prezentowane sposoby (może poza zmianą ustawienia mebli) będą wymagały od ciebie pewnych nakładów finansowych, poświęcenia czasu i wykonania prac remontowych. Jednak czasem wystarczy krótka i grzeczna rozmowa na temat problemu, dzięki której unikniesz uciążliwych prac remontowych. Metod na wygłuszenie ściany od sąsiada jest kilka, więc możesz ich użyć, jeśli próba porozumienia spali na panewce.